Debati publik i datës 9 prill - kryetemë operimi i Presidentes Osmani

Debati publik i datës 9 prill - kryetemë operimi i Presidentes Osmani

08.05.2022 23:52

Kjo rubrikë do të përcjellë direkt rrjedhën e debatit publik që ndodh në Internet. Në këtë përcjellje do të përfshihen të gjitha figurat e rëndësishme publike, por edhe qytetarë të rëndomtë kur marrin vëmendje publike.

Tjera nga autori:
<b>Zogiani:</b> Me Kurtin Kosova po qëndron me kurriz drejt, ai s'po negocion me Vuçiqin

Zogiani: Me Kurtin Kosova po qëndron me kurriz drejt, ai s'po negocion me Vuçiqin

Mirlind Behluli

2 muaj më parë

21:04

2 muaj më parë

21:04

Zyrtari i Vetëvendosjes, Avni Zogiani, përmes një postimi në Facebook i ka dalë në mbrojtje kryeministrit Kurti për darkën e tij me presidentin serb, Aleksandër Vuçiq, në Berlin, udhëhequr nga ndërmjetësuesi i BE-së, Miroslav Lajçak.

Zogiani ka thënë se deklarta e Kurtit se nuk do të negociojë me Vuçiqin, është një qëndrim që ai vazhdon ta mbajë.

Mes tjerash, ish-zëvendësministri thotë se nga kjo darkë e Kurtit, kundërshtarët e tij po provojnë të përfitojnë.

“Një foto ne Berlin e KM Kurti, në Prishtinë shkaktoi reagime të papara me herët për takime të këtij lloji. E kuptoj pretendimin se Kurti ka thënë se nuk negocion me Vuçiqin (qëndrim që vazhdon ta mbajë) dhe nga ky pikëvështrim kundërshtarët e tij duan të përfitojnë”, ka shkruar ai.

Postimi i plotë i tij:

<b>Vitija: Turqia dikur i shëronte</b> kosovarët pa pagesë, por jo tash, sepse ia kemi 25 milionë euro borxh

Vitija: Turqia dikur i shëronte kosovarët pa pagesë, por jo tash, sepse ia kemi 25 milionë euro borxh

Gazeta Nacionale

2 muaj më parë

13:33

2 muaj më parë

13:33

Gazetari që përcjell fushën e shëndetësisë, Bujar Vitija, ka treguar pse shteti i Turqisë nuk pranon që të trajtojë falas pacientët nga Kosova.

Vitija bën të ditur se borxhi që ka Kosova ndaj Turqisë është arsyeja kryesore dhe nëse nuk paguhet ky borxh atëherë pacientët nga vendi nuk do të mund të trajtohen falas.

Shkrimi i plotë i z. Vitija:

Arsyeja pse Turqia nuk po pranon te trajtoje falas paciente nga Kosova, eshte se shteti jone ia ka borxh mbi 25 milione euro. Ministri turk i ka thene Latifit se pa u paguar ky borxh nuk do te vazhdojne trajtimin falas per kosovaret.

Dmth eshte fjala per paciente qe nuk gjejne sherim ne Kosove nga semundje te renda, jo per çeshtje estetike.

Perndryshe nga viti 2019 deri ne 2021 Turqia ka trajtuar falas mbi 200 paciente kosovare.

Latifi: Dita e Europës në vend të festës, realisht paraqet një farsë

Latifi: Dita e Europës në vend të festës, realisht paraqet një farsë

Gazeta Nacionale

2 muaj më parë

11:32

2 muaj më parë

11:32

Profesori i Filozofisë, Blerim Latifi, ka shpejguar se pse në Kosovë ka mbetur festë zyrtare Dita e Evropës.

Latifi ka thënë se kjo festë ka mbetur për shkak të euforisë, entuziazmit dhe naivitetet të madh.

Sipas Latifit, në vend të festës, Dita e Evropës është një farsë apo komedi.

Shkrimi i plotë i z. Latifi:

Shndërrimi i Ditës së Evropës në ditë feste zyrtare në Kosovë, është produkt i kohës së shpalljes së pavarësisë. Ajo ishte kohë e euforisë, entuziazmit dhe naivitetit të madh.

Me naivitet besonim se, meqë Kosova ishte bërë shtet, tani çdo gjë do të shkonte mirë dhe shpejt, përfshirë edhe integrimin në BE. Prandaj, pse të mos festonim.

Por, ajo që kalon më shpejt, është vetë euforia. Vendin e saj e zë zhgënjimi, i cili vjen për të na dhënë leksionin se gjërat e mira nuk bëhen lehtë dhe shpejt, dhe se politika, sa është art i zgjidhjes së problemeve të shoqërisë, po aq di të bëhet edhe art i krijimit të tyre.

Fatkeqësisht kjo e dyta ka vite që predominon tek ne. Prandaj, në këtë kontekst, Dita e Europës, në vend të festës, realisht paraqet një farsë.

Avdiu: Njerëzit po ikin, varfëria po thellohet, e këta le t’i fajësojnë qeverisjet në kohën e Ilirëve

Avdiu: Njerëzit po ikin, varfëria po thellohet, e këta le t’i fajësojnë qeverisjet në kohën e Ilirëve

Gazeta Nacionale

2 muaj më parë

08:07

2 muaj më parë

08:07

Aktivistja dhe analistja e politikës, Zana Avdiu, është shprehur e shqetësuar me arsyetimet e qeverisë aktuale me mospunën e qeverive të kaluara, duke thënë se qeverisja e Vetëvendosjes ka fituar duke premtuar punësim, transparencë, drejtësi e të tjera.

Avdiu bën thirrje që duhet punuar më shumë që vendi të shkojë përpara dhe jo siç thotë ajo “të vajtojme cka kane ba ata ma heret”.

Jemi katandise si mos me keq; cmimet dita dites po rriten, njerezit po ikin, varferia po thellohet… e keta le t’i fajesojne qeverisjet ne kohen e ilireve”, ka shkruar ndër të tjera Avdiu në profilin e saj në Facebook.

Shkrimi i plotë i znj. Avdiu:

Dy te keqe nuk e bajne nje te mire!

Mospuna, deshtimet e edhe shkeljet e qeverise dhe presidentes aktuale, asesi nuk munden me u arsyetu me deshtimet, shkeljet e mospunen e qeverive paraprake.

Keta jane thirre ne transparence, drejtesi, pune, perkushim, e rreptesisht kunder keqperdorimeve e shkeljeve. Dhe mbi kete baze jane votu mbi 50%.

Nese e pranojme cdo deshtim e shkelje, se edhe ata para ketyne kane ba keshtu, atehere Kosova jo qe s’ka me ece para, por edhe ka me u shkaterru krejt.

Mendone, ata qe kane me ardhe pas ktyne, krejt deshtimet, shkeljet e mospunen kane me arsyetu, me deshtimet e krejt ktyne te me hershmeve.

Kush me punu per kete vend?

A dojme me cu para kete vend, apo po vajtojme cka kane ba ata ma heret?

Jemi katandise si mos me keq; cmimet dita dites po rritet, njerezit po ikin, varferia po thellohet… e keta le t’i fajesojne qeverisjet ne kohen e ilireve.

<b></b> Mirena: Operimi i Presidentes nuk është çështje private

Mirena: Operimi i Presidentes nuk është çështje private

Gazeta Nacionale

2 muaj më parë

00:06

2 muaj më parë

00:06

Analisti Ilir Mirena përmes një statusi në Facebook ka shkruar se operimi i Vjosa Osmanit nuk është çështje private sikurse nuk është as skandali i ambasadorit të Koosvës në Kroaci, Martin Berishaj.

“Lajmi për operimin e Vjosa Osmanit është marr prej gazetës më të madhe turke, Hürriyet. Edhe lajmi për skandalin e 600 mijë eurove të Martin Berishaj është marr nga media sllovene. Tash edhe me përkthy lajme doni me provu me na e ndalu a?”, ka pyetur Mirena.

<b></b> Latifi: Diplomaci me vendet që s'na kanë njohur, jo shëtitje tek ato që na njohin

Latifi: Diplomaci me vendet që s'na kanë njohur, jo shëtitje tek ato që na njohin

Gazeta Nacionale

2 muaj më parë

00:05

2 muaj më parë

00:05

Filozofi dhe njohësi i zhvillimeve politike në vend, Blerim Latifi, ka kritikuar angazhimin e ministres së jashtme, Donika Gërvallës.

Përmes një postimi në rrjetin social "Facebook", Latifi ka thënë se diplomaci duhet të bëhet te vendet që nuk na kanë njohur, e jo të shëtitet tek ato që na njohin, përcjell Gazeta Nacionale.

Diplomaci e Kosovës nuk quhet të vizitosh vendet që na kanë njohur prej kohësh, e me të cilat nuk ke asnjë çështje të hapur dhe ndikimi i tyre në zhbllokimin ndërkombëtar të Kosovës është i barabartë me zero", ka shkruar mes tjerash ai.

Më poshtë edhe postimi i plotë.

<b></b> Avdyli: Haxhi Avdyli e quan shumë të rëndësishme vizitën e Vjosa Osmanit në Amerikën latine: Direkt e forcojnë Kosovën

Avdyli: Haxhi Avdyli e quan shumë të rëndësishme vizitën e Vjosa Osmanit në Amerikën latine: Direkt e forcojnë Kosovën

Gazeta Nacionale

2 muaj më parë

00:02

2 muaj më parë

00:02

Deputeti i Listës Guxo, Haxhi Avdyli, nëpërmjet një postimi në Facebook, ka lavdëruar punën lobuese të presidentes Vjosa Osmani. Pas shumë takimesh me kongesmenë dhe senatorë amerikan, sipas Avdylit, Osmani tash po e përfaqëson denjësisht Kosovën edhe në shtetet e Amerikës latine.

“Presidente Vjosa Osmani, kudo që po prezenton po pasqyron fytyrën më të mirë të demokracisë vibrante të shtetit më të ri në Evropë”, shkroi Avdyli.

Në fund Avdyli, tha se këtyre suksese po ju gëzohen shumica e qytetarëve, përveç një pjesë të ish-pushtetarëve ose shërbëtorëve të tyre, të cilëve këto suksese po ju dhembin.

1
1