Live

LIVE:

Osmani: Lajçak s'është president i Kosovës

Përditësuar 3 orë më parë

Osmani: Lajçak s'është president i Kosovës

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani

<b>Kamberi falënderon përkrahësit për fitoren: </b> Me krejt pengesat e pushtetit, shqiptarët nuk mbetën pa deputet

Kamberi falënderon përkrahësit për fitoren: Me krejt pengesat e pushtetit, shqiptarët nuk mbetën pa deputet

Gazeta Nacionale

3 orë më parë

00:16

3 orë më parë

00:16

Deputeti i sapozgjedhur në Parlamentin e Serbisë, Shaip Kamberi, i është falenderuar të gjithë përkrahësve të tij për mbështetjen që i dhanë.

Nëpërmjet një postimi në rrjetin social “Facebook”, Kamberi ka thënë se do të jetë deputet i të gjithëve.

“Zotohem se do të jem deputet i të gjithëve.

Zotohem se do t’i mbrojë interesat e qytetarëve që duan të drejta dhe mirëqenie. Interesat e shqiptarëve të shtypur dhe të diskriminuar.

Zotohem se do ta ndjek politikën e orientimeve pro-perëndimore, për paqe të qëndrueshme në rajon.”, ka shkruar ndër të tjera Kamberi në postimin e tij.

<b>Mësoni</b> parashikimin e motit për sot dhe ditët në vijim

Mësoni parashikimin e motit për sot dhe ditët në vijim

Muharrem Kafexhiu

3 orë më parë

00:12

3 orë më parë

00:12

Sipas IHMK-së, në ditët e para të korrikut do të mbajë mot i përafërt si ai i ditëve të fundit të qershorit.

Këto masa do të jenë sërish pjesë e parashikimit, me mot goxha të nxehtë, e pastaj me mundësi për reshje shiu e stuhi lokale.

“Muaji qershor u përmbyll me dy goditje të masave të nxehta të ajrit të ardhura nga Afrika Veriore, por që këto masa të ngjashme vazhdojnë të mbeten prezent mbi gadishullin tonë deri me datë 6-7 korrik.

Vlerat e këtyre temperaturave të larta do të krijojnë kushte për stuhi lokale të përcjellura me reshje dhe shkarkime rrufesh”, thuhet mes të tjerash në njoftimin e Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës.

<b>Qeriqi i prekur nga shkrimet e Muratit:</b> Çdo natë vuaj nga plagët e luftës

Qeriqi i prekur nga shkrimet e Muratit: Çdo natë vuaj nga plagët e luftës

Gazeta Nacionale

3 orë më parë

23:45

3 orë më parë

23:45

Xhevdet Qeriqi është shprehur i mllefosur ndaj deklaratave të dikurshme të Hekuran Muratit për Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës.

Ai ka thënë se është prekur shumë nga shkrimet e tash ministrit të Financave të shtetit.

“Personalisht jam prek shumë, unë bashkë me vëllaun kemi qenë në luftë. Unë çdo natë vuaj nga plagët që i kam marrë në luftë, çdo natë vuaj për shokët që i kam humbur në luftë”, ka thënë Qeriqi në Kanal 10.

Tutje ai ka thënë se  z. Murati ka fjet dy ditë e dy net në shtrat, derisa Qeriqi dhe shokët e tij kanë qëndruar në bjeshkët e Pashtrikut, e që disa prej tyre kanë vdekur nga i ftohti, por me “vullnetin për me shliruar këtë vend”.

 

<b>De Biasi: Strakosha </b> duhet të largohet nga Italia, ende ka nevojë për t'u përmirësuar

De Biasi: Strakosha duhet të largohet nga Italia, ende ka nevojë për t'u përmirësuar

Gazeta Nacionale

3 orë më parë

23:45

3 orë më parë

23:45

S P O R T

Ish-përzgjedhësi i Kombëtares së Shqipërisë, Gianni De Biasi, për Tuttomercatoweb ndër të tjera ka folur edhe rreth të ardhmes së portierit shqiptar, Thomas Strakosha.

"Strakosha ende ka nevojë për t'u përmirësuar. Unë besoj që duhet të largohet nga Italia për të luajtur me më shumë qetësi. Në Itali ka shumë presion që krijohet mes presidentëve, trajnerëve dhe agjentëve", ka deklaruar ai. 

 

<b>Osmani për 23 qershorin:</b> Asnjë shtet s'qe kundër, por liberalizimi s'ishte në agjendë

Osmani për 23 qershorin: Asnjë shtet s'qe kundër, por liberalizimi s'ishte në agjendë

Muharrem Kafexhiu

3 orë më parë

23:42

3 orë më parë

23:42

Përkundër faktit se liberalizimin nuk e morëm as me 23 qershor, presidentja e vendit vlerëson se ka pasur lëvizje.

Vjosa Osmani tha se duhet parë si zhvillim faktin që asnjë shtet atë ditë nuk ka qenë kundër, madje ka pasur lëvdata për proceset.

"E para nuk mund të themi që nuk ka lëvizur asgjë dhe ka arsye. E kam thënë që mos të presin datën 23 qershor për liberalizim. Por, Vuçiq lëshoi një deklaratë dhe njerëzit pritën.

E kemi ditur që nuk do të votohej. Ju e dini mjaft mirë si funksionon BE-ja. Ajo që është e rëndësishme, asnjë shtet nuk ka qenë kundër. Nuk është sukses ky, por zhvillim", tha tutje ajo në Interaktiv.

 

<b>"Me këta marincat", </b> vjen reagimi i parë i Kamberit pasi u bë deputet në Parlamentin e Serbisë

"Me këta marincat", vjen reagimi i parë i Kamberit pasi u bë deputet në Parlamentin e Serbisë

Gazeta Nacionale

3 orë më parë

23:38

3 orë më parë

23:38

Pas sagës së gjatë të numërimit e ri-numërimit, Shaipi Kamberi ka arritur të rizgjedhet deputet në Parlamentin e Serbisë.

Përmes një postimi në Facebook, Kamberi ka shpërndarë nje foto me miqtë dhe bashkëpunëtorët e tij të afërt.

“Me kta Marincat”, ka shkruar Kamberi në Facebook.

Kamberi siguroi 698 vota nga 711 sosh, sa ishin gjithsej, në këto zgjedhje të mbajtur në Tërnoc të Bujanocit, për herë të pestë.

<b>Zëdhënësi i BE-së:</b> Kosova ka të drejtë të heqë targat “KM”, e parashohin marrëveshjet e 2011 e 2016

Zëdhënësi i BE-së: Kosova ka të drejtë të heqë targat “KM”, e parashohin marrëveshjet e 2011 e 2016

Gazeta Nacionale

3 orë më parë

23:32

3 orë më parë

23:32

Zëdhënësi i BE-së, Peter Stano, ka thënë se Kosova ka të drejtë t’i heqë targat KM, të cilat lëshohen nga Serbia.

“Sipas marrëveshjeve nga dialogu për lirinë e lëvizjes nga viti 2011 dhe 2016, Kosova ka të drejtë që gradualisht të heqë targat KM (të lëshuara nga Serbia). Marrëveshjet janë të qarta se në Kosovë përdoren vetëm targa të lëshuara nga Kosova”, deklaroi Stano për Tanjugun serb.

Tutje, ai ka thënë se Brukseli nuk është konsultuar për vendosjen e reciprocitetit për letërnjoftimet nga Qeveria Kurti, ndonësë është informuar.

<b>Osmani:</b> ShBA-ja nuk po e mbështet një Ballkan të Hapur pa gjithëpërfshirje

Osmani: ShBA-ja nuk po e mbështet një Ballkan të Hapur pa gjithëpërfshirje

Muharrem Kafexhiu

3 orë më parë

23:30

3 orë më parë

23:30

ShBA-ja nuk e mbështet një Ballkan të Hapur pa gjithëpërfshirje.

Këto deklarime presidentja Osmani i bëri në Interaktiv, duke kujtuar faktin se ajo edhe më tutje është kundër këtij projekti, pasi ai filloi në Novisad dhe nuk ka për qëllim barazinë.

"Ballkani i Hapur nuk ka ndryshuar. Ashtu edhe unë. S’e kam ndryshuar qëndrimin. Amerikanët e mbështesin Ballkanin e Hapur vetëm nëse marrin pjesë të gjithë.

Kjo nismë, nuk është respektuar. E filluar në Novisad, dhe atë me dy shtete. Pastaj është bashkuar edhe shteti i tretë".

<b>Zyrtare: PSG</b>  transferon Victor Ferreiran

Zyrtare: PSG transferon Victor Ferreiran

Gazeta Nacionale

3 orë më parë

23:22

3 orë më parë

23:22

SPORT

PSG ka kompletuar transferimin e mesfushorit Vitor Ferreira nga Porto.

Portugezi ka nënshkruar kontratë pesëvjeçare me gjigantin francez.

"Mirë se vjen Vitinha", shkruhet në komunikatën e PSG-së.

<b>Osmani:</b> Lajçak s'është president i Kosovës - S'ka Asociacion, OJQ mund të ketë

Osmani: Lajçak s'është president i Kosovës - S'ka Asociacion, OJQ mund të ketë

Muharrem Kafexhiu

4 orë më parë

23:18

4 orë më parë

23:18

Vjosa Osmani ka thënë se Asociacioni i nënshkruar në Bruksel është rrëzuar nga Gjykata Kushtetuese.

Tutje ajo tha se i vetmi asociacion që mund të nënshkruhet është ndonjë lloj OJQ-je, e paraparë edhe me ligjin për vetqeverisje.

Përveç kësaj, ajo tha se Lajçak s'është president i vendit dhe se qëndrimi i tij është i kuptueshëm.

"Lajçak nuk është president i Kosovës. Lajçak kuptohet se ka për detyrë të qëndrojë neutral. Presidentja e Kosovës mbron qëndrimet e Republikës së Kosovës.

Është krejt normale që një politikan i përgjegjshëm mos ta zbatojë një marrëveshje që e hedh poshtë Gjykata Kushtetuese", tha Osmani në Interaktiv.

<b>Buzhala i KEDS-it </b> e mbron Hekuran Muratin për veteranët: Qysh quhen ata që luftojnë e kërkojnë para?

Buzhala i KEDS-it e mbron Hekuran Muratin për veteranët: Qysh quhen ata që luftojnë e kërkojnë para?

Gazeta Nacionale

4 orë më parë

23:05

4 orë më parë

23:05

Viktor Buzhala, zëdhënës i KEDS-it, ka vazhduar të luaj edhe rolin e zëdhënësit të Qeverisë.

Kësaj radhe, ai i ka dalur në ndihmë Hekuran Muratit, ministrit të Financave, që po kritikohet fortë për deklaratat e tij për veteranët.

Postimi i tij:

<b>Gjuha e ashpër</b> e Vuçiqit, Osmani: S'është diçka e re

Gjuha e ashpër e Vuçiqit, Osmani: S'është diçka e re

Muharrem Kafexhiu

4 orë më parë

22:59

4 orë më parë

22:59

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka komentuar deklaratat e Vuçiqit lidhur me atë se përgjigja e palës serbe do të jetë vdekjeprurëse, nëse institucionet kosovare e aplikojnë marrëveshjen për çështjen e targave.

Sipas Osmanit, kjo nuk është diçka e re, por shtoi se nuk duhet lejuar që kjo propagandë të kalojë në Kosovë.

"Gjuha luftënxitëse e Vuçiqit nuk është diçka e re. Ne nuk duhet të lejojmë që kjo propagandë të kalojë në shoqërinë tonë. Çdo vendim i yni koordinohet me miqtë tanë, ashtu siç kemi bërë deri tani. Të gjithë e dinë se pala dekonstruktive është ajo serbe.

Në momentin kur Serbia nuk ka pranuar asnjë zgjidhje, BE e ka kuptuar se Kosova mund të bëjë hapa para në reciprocitet", tha mes tjerash Osmani në Interaktiv.

<b>Kurti takon një deputet gjerman,</b>  i tregon se Kosova do të aplikojë për BE këtë vit

Kurti takon një deputet gjerman, i tregon se Kosova do të aplikojë për BE këtë vit

Gazeta Nacionale

4 orë më parë

22:52

4 orë më parë

22:52

Kryeministri i  Kosovës, Albin Kurti, priti në takim deputetin e parlamentit gjerman nga radhët e Partisë Social Demokrate Metin Hakverdi.

Siç njofton Zyra e Kryeministrit në një komunikatë për media, bëhet e ditur se Kurti e ka njoftuar deputetin Hakverdi me masat e ndërmarra për të ringjallur ekonomikisht vendin.

“Kryeministri Kurti dhe deputeti Hakverdi folën gjithashtu për vizitën e Kancelarit Scholz në Kosovë dhe takimin dypalësh në Zyrën e Kryeministrit, si dhe për perspektivën e Ballkanit Perëndimor për integrim sa më të shpejtë në Bashkimin Evropian. Në këtë drejtim, kryeministri Kurti tha se Republika e Kosovës do të aplikojë për statusin e vendit kandidat të Bashkimit Evropian brenda këtij viti”, njofton ZKM-ja.

<b>Zyrtare: Kosovare Asllani</b> i bashkohet Milanit

Zyrtare: Kosovare Asllani i bashkohet Milanit

Gazeta Nacionale

4 orë më parë

22:41

4 orë më parë

22:41

S P O R T

Futbollistja me prejardhje nga Kosova, Kosovare Asllani, e ka zyrtarizuar kalimin nga Real Madrid te Milan. 

Sulmuesja 32-vjeçe ka pasur kritika për mënyrën se si Real Madrid i ka trajtuar futbollistet. Andaj, ka shfaqur lumturinë teksa i është bashkuar gjigantit italian, Milan. 

Ajo ka nënshkruar kontratë dy vjeçare me Milanin. 

 

<b>Dardan Molliqaj: </b> Kurti dhe Murati po qëndrojnë bashkë kundër UÇK-së

Dardan Molliqaj: Kurti dhe Murati po qëndrojnë bashkë kundër UÇK-së

Lirim Krasniqi

4 orë më parë

22:32

4 orë më parë

22:32

Kryetari i PSD-së Dardan Molliqaj ka shkruar në Facebook një status lidhur me deklaratat përbuzëse ndaj UÇK-së nga Ministri Hekuran Murati.

Molliqaj ka thënë se kanë kaluar 24 orë nga publikimi i deklaratës përbuzëse ndaj UÇK-së, asnjë kërkim falje as distancim nga Hekuran Murati, poashtu, kaluan 24 orë, asnjë distancim nga kryeministri, partia e tij apo qeveria.

<b>Maldini konfirmon rinovimin</b>  e kontratës me AC Milanin

Maldini konfirmon rinovimin e kontratës me AC Milanin

Gazeta Nacionale

4 orë më parë

22:30

4 orë më parë

22:30

SPORT

Drejtori sportiv Paolo Maldini do të vazhdojë të qëndrojë te AC Milan, pasi ka nënshkruar rinovimin e kontratës.

Pasi ndihmoi në fitimin e titullit, Maldini ka pranuar propozimin e Milanit për të qëndruar në klub, e njëjta vlen edhe për drejtorin sportiv Massara.

"Më në fund, por kemi nënshkruar kontratën, marrëveshja është gjetur", tha shkurtimisht ai.

<b>Më në fund, </b>  Shaip Kamberi siguron votat për deputet në Parlamentin e Serbisë

Më në fund, Shaip Kamberi siguron votat për deputet në Parlamentin e Serbisë

Anita Nikaj

4 orë më parë

22:29

4 orë më parë

22:29

Kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar në Luginë, Ragmi Mustafi, për Nacionale, ka thënë se Shaip Kamberi, i ka siguruar votat e mjaftueshme për t’u bërë deputet në Parlamentin e Serbisë, pasi sot në Tërnoc të Bujanocit janë mbajtur për herë të pestë zgjedhjet parlamentare, ku në garë është deputeti shqiptar.

Mustafi, ka bërë të ditur se Kamberi ka marrë 698, vota që i mjaftojnë për t’u zgjedhur deputet.

Zgjedhjet për herë të fundit janë mbajtur më 27 maj në Tërnoc të Luginës për parlamentin e Serbisë, ku deputeti shqiptar, Shaip Kamberi, nuk i kishte marrë votat e mjaftueshme.

<b>Minsitrja Hajdari: </b>  As akcizën e as TVSH-në s’e heqim, nuk është vendim i drejtë

Minsitrja Hajdari: As akcizën e as TVSH-në s’e heqim, nuk është vendim i drejtë

Gazeta Nacionale

5 orë më parë

22:03

5 orë më parë

22:03

Ministrja e Ministrisë së Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari tha Qeveria nuk e ka përfillë kërkesën e opozitës për uljen e akcizës ose për heqjen e TVSH-së për arsye se shtetet që e kanë përdorë këtë metodë u kanë thënë se nuk është një vendim i drejtë.

“ Unë jam konsultuar edhe me ministrat e rajonit si me atë nga Maqedonia Veriore, ministrin Bekteshi me të cilin jam në komunikim të përditshëm më thotë se ne e kemi rregullatorin e naftës dhe ne po i bëjmë kalkulimet, por prapë se prapë çmimi po rritet ndonëse ne e kemi ulur akcizën dhe është një mësim nga vetë përvoja e tyre që nuk na propozon që ne të marrim të njëjtin vendim”, tha Hajdari në Tëvë 1.

<b>Abdixhiku: </b> Po të ishte ekonomia siç mendon Kurti, do ta zëvëndësonim kryeministrin me një kontabilist

Abdixhiku: Po të ishte ekonomia siç mendon Kurti, do ta zëvëndësonim kryeministrin me një kontabilist

Gazeta Nacionale

5 orë më parë

21:48

5 orë më parë

21:48

Kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, ka vazhduar të shprehet kritik me mënyrën se si Kryeministri Kurti e sheh ekonominë. Sipas tij,  Albin Kurtin ekonomia është vetëm “transaksione”

"Kemi një kryeministër që mendon se ekonomia është vetëm transaksione nga buxheti i shtetit në skema sociale. Po të ishte ekonomia vetëm kaq, do ta zëvendësonim kryeministrin me një kontabilist që thjesht i bën disa transfere bankare”, tha Abdixhiku në Klan Kosova.

<b>Stavileci i PDK-së</b> e krahason Muratin me Jabllanoviqin: Jo shkarkim, por poshtërim

Stavileci i PDK-së e krahason Muratin me Jabllanoviqin: Jo shkarkim, por poshtërim

Gazeta Nacionale

5 orë më parë

21:41

5 orë më parë

21:41

Ministri i Financave, Hekuran Murati, vazhdon edhe më tutje të komentohet në rrjetet sociale për deklaratat e tij të mëparshme, e që kanë marrë dhenë në rrjetet sociale.

Së fundi, për këtë ka folur edhe zyrtari i PDK-së, Blerand Stavileci.

Stavileci, përmes një postimi në rrjetin social "Facebook" ka pyetur se cili është më i keq, Hekuran Murati, apo Aleksandar Jabllanoviq.

Madje, ai ka thënë se shkarkimi nuk mjafton, porse duhet poshtërim.

1
1