I gjithë debati i 17 majit - Kryetemë: Dënimi me 3 vjet burg i deputetes së VV-së, Jetmire Vrenezi

I gjithë debati i 17 majit - Kryetemë: Dënimi me 3 vjet burg i deputetes së VV-së, Jetmire Vrenezi

16.05.2022 22:50

Kjo rubrikë do të përcjellë direkt rrjedhën e debatit publik që ndodh në Internet. Në këtë përcjellje do të përfshihen të gjitha figurat e rëndësishme publike, por edhe qytetarë të rëndomtë kur marrin vëmendje publike.

Tjera nga autori:
<b>Krasniqi: </b> Pispillosja e presidentes është ogur i keq

Krasniqi: Pispillosja e presidentes është ogur i keq

Gazeta Nacionale

2 muaj më parë

00:09

2 muaj më parë

00:09

Matematikani Valmir Krasniqi ka kritikuar paraqitjen e Vjosa Osmani në evente bukurie, ku së fundmi mori pjesë në një organizim të modës nga kreatrori Valdrin Sahiti, ku u komentua shumë pamje e presidentes Osamani.

Sipas Krasniqit, “Pispillosja e presidentes është ogur i keq”.

 

<b>Prindon Sadriu</b>  uron Vjosa Osmanin për datëlindje: Urime Mbretëresha në Fron

Prindon Sadriu uron Vjosa Osmanin për datëlindje: Urime Mbretëresha në Fron

Gazeta Nacionale

2 muaj më parë

22:42

2 muaj më parë

22:42

Presidentja Vjosa Osmani ka festuar ditëlindjen e 40-të. E një urim interesant i ka ardhur nga bashkëshorti i saj, Prindon Sadriu.

Ai ka shkruar në Facebook, duke i thënë urime ditëlindjen Mbretëresha në Fron.

<b>Tomë Gashit</b>  i kujtohet vetingu në ditën kur deputetja e VV-së u dënua nga drejtësia

Tomë Gashit i kujtohet vetingu në ditën kur deputetja e VV-së u dënua nga drejtësia

Gazeta Nacionale

2 muaj më parë

18:23

2 muaj më parë

18:23

Avokati Tomë Gashi, njëherësh simpatizant i zëshëm i Lëvizjes Vetëvendosje, ka thënë se vetingu është ilaç, duke e cituar një shprehje të Martin Luther Kingut.

“Padrejtesia diku është rrezik për drejtësinë kudo”, ka shkruar Gashi, duke lënë të kuptohet tërthorazi se kjo shprehje mund të ndërlidhet me arrestimin e sotëm të deputetes së VV-së, Jetmire Vrenezi.

Gashi u kujtua që të kërkojë veting pikërisht në ditën kur Vrenezi u dënua për keqpërdorim të detyrës zyrtare.

Më poshtë gjeni postimin  e Gashit në rrjetin social “Facebook”:

<b>Syla me thirrje ndaj SHBA-ve:</b> Pash jetën që e takoni Albin Kurtin

Syla me thirrje ndaj SHBA-ve: Pash jetën që e takoni Albin Kurtin

Gazeta Nacionale

2 muaj më parë

18:17

2 muaj më parë

18:17

Analisti Valon Syla. përmes një postimi në Facebook, lidhur me vizitën e kryeministrit Kurti në SHBA, njeherësh mungesen e takimeve të këtij të fundit me liderë të nivelit të lartë atje.

Syla i lutet Amerikës që të takojnë Kurtin.

"Oj Amerikë. Pash jetën që e takoni Albin Kurtin. Fillimisht, qato kifle thuju hiqni. Këto tjerat ju ngojnë se skanë naj ide", shkroi Syla. 

<b></b> Tomë Gashi për dënimin e Vrenezit kopjon thënien nga deputeti i VV-së

Tomë Gashi për dënimin e Vrenezit kopjon thënien nga deputeti i VV-së

Gazeta Nacionale

2 muaj më parë

17:11

2 muaj më parë

17:11

Dënimi i deputetes së Vetëvendosjes, Jetmire Vrenezi, për keqpërdorim të detyrës zyrtare, vazhdon të krijojë shumë debat.

Së fundmi, edhe avokati i njohur për afërsinë me VV-në, Tomë Gashi, ka reaguar në rrjete sociale.

Ai e ka kopjuar një thënie që e publikoi paraprakisht deputeti i Vetëvendosjes, Artan Abrashi. “Padrejtësia diku, është rrezik për drejtësinë kudo”.

POSTIMI I TOMË GASHIT:

Vetingu eshte ilaqi sepse

 “Padrejtesia diku është rrezik për  drejtësinë  kudo”

Martin Luther King

<b>Nexhmedin Spahiu</b> ngatërron Shpejtim Bulliqin me një zyrtar tjetër shtetëror

Nexhmedin Spahiu ngatërron Shpejtim Bulliqin me një zyrtar tjetër shtetëror

Gazeta Nacionale

2 muaj më parë

17:03

2 muaj më parë

17:03

Analisti Nexhmedin Spahiu, duke provuar të kritikojë vendosjen e simboleve shtetrore në një takim në mes Elbert Haxhiut dhe një zyrtari nga kryeministria e Shqipërisë, shkaktojë një ngatërrim të madh.  

Spahiu ngatërroi zyrtarin shtetëror shqiptar, me Shpejtim Bulliqin. Kësisoj, vendosjen e flamurit në prapavijë e vlerësojë si skandaloze, duke mos e pasur të qartë, se bëhet fjalë për dikë tjetër. Gjithsesi, ai kërkoi falje për gafën e tij, më pastaj.

<b>Mushkolaj qëllon në Nepal për zgjedhje lokale,</b> ndodh që jep analizë politike

Mushkolaj qëllon në Nepal për zgjedhje lokale, ndodh që jep analizë politike

Gazeta Nacionale

2 muaj më parë

16:25

2 muaj më parë

16:25

Vullneti për t’i analizuar zhvillimet politike nuk i mungon Mushkolajt as kur qëllon në Nepal.

Analisti Mushkolaj gjendet në tjetër hemisferë, por edhe nga Nepali thotë se mund të japë analizë politike meqë atje po mbahen zgjedhje lokale.

Kjo ironi e Mushkolajt erdhi pas disa ditëve duke u ngjitur në Himalajet e Nepalit.

<b></b> Mirena: Për Martinin VV-ja thonë t’i presim gjykatat, për deputeten thonë gjykata bëri shkelje

Mirena: Për Martinin VV-ja thonë t’i presim gjykatat, për deputeten thonë gjykata bëri shkelje

Gazeta Nacionale

2 muaj më parë

16:12

2 muaj më parë

16:12

Sa fytyra mund t’i ketë një njeri? VV-ja sipas Mirenës i ka 500 fytyra.

Dënimi me burgim efektiv i deputetes së VV-së, bëri që Mirena ta akuzojë partinë e pushtetit për standarde të dyfishta.

Krahasim mori Martin Berishajn për të cilin Kurti dhe Osmani thanë ta presim vendimin e gjykatës.

Ndërkohë vendimi i gjykatës për deputeten e dënuar të VV-së, nuk po ju mjafton, madje po thonë se gjykata i ka fajet se ka bërë shkelje.

<b></b> Mirena: Të mbrohet lumi Vjosa në Shqipëri, pse s’po diskutohet për fabrikën e çimentos në Klinë?

Mirena: Të mbrohet lumi Vjosa në Shqipëri, pse s’po diskutohet për fabrikën e çimentos në Klinë?

Gazeta Nacionale

2 muaj më parë

16:03

2 muaj më parë

16:03

Mbrojtja e lumit Vjosa në Shqipëri është aktualizuar edhe në Kosovë, edhe pse as Kosova s’është gjë më mirë kur vije puna tek ndotja e ambientit.

Gazetari Ilir Mirena pyet se mirë është të t’i kushtohet rëndësi lumit Vjosa, por a do të ishte më mirë sikur të organizoheshin tryeza diskutimi edhe për fabrikën e çimentos në Klinë?

E për partinë në pushtet, Mirena thotë se prioritet e ka Edi Ramën, derisa para bërllokut tonë i mbyll sytë.

<b></b> Miftaraj e ka me VV-në: Komentimi i vendimeve gjyqësore, e dëmton rëndë Vettingun

Miftaraj e ka me VV-në: Komentimi i vendimeve gjyqësore, e dëmton rëndë Vettingun

Gazeta Nacionale

2 muaj më parë

15:39

2 muaj më parë

15:39

Drejtori i Institutit të Kosovës për Drejtësi, Ehat Miftaraj, ka reaguar pasi eksponentë të Vetëvendosjes, sulmuan vendimin e Gjykatës e cila dënoi deputeten Jetmire Vrenezi.

Mytaher Haskuka, Artan Abrashi, e zyrtarë të lartë të VV-së, kërkuan Vetting, dhe i dolën në mbrojtje deputetes, e cila u dënua me 3 vite burgim për keqpërdorim të detyrës.

Ehat Miftaraj ka thënë se komentimet e tilla, e dëmtojnë rëndë vetë procesin e Vettingut.

POSTIMI I MIFTARAJT:

Komentimi i vendimeve gjyqesore (te drejta, te padrejta, te bazuara, te pabazuara) nga ana e partive politike eshte nderhyrje e drejteperdrejte ne pavaresine e sistemit gjyqesor.

Komisioni Evropian permes raportit te progresit jo rastesisht i potencon cdo vit si probleme serioze politizimin dhe nderhyrjet e politikes ne sistemin gjyqesor ne Kosove.

Padyshim se Vettingu ska alternative, por se me deklarata te tilla politike, partia ne pushtet nuk i ndihmon fare kerkeses popullore dhe nevojes per Vetting ne sistemin gjyqesor dhe prokurorial, perkundrazi po e demton ate rende.

P.S.  IKD ne vazhdimesi ka kerkuar nga partite politike qe mos te propozojne ne lista per deputete, kandidate te akuzuar per korrupsion.  Andaj, kur sot iu denohen deputetet per vepra penale korruptive, llogari duhet kerkuar nga Kryetari i partise, kryesia e partise dhe edhe vet keshilli i pergjithshem.  Qeverisja me duar te pastra nuk matet me deklarata politike por me veprime.

<b></b> Demhasaj për Haskukën: Me këto deklarata e shkatërron Vettingun

Demhasaj për Haskukën: Me këto deklarata e shkatërron Vettingun

Gazeta Nacionale

2 muaj më parë

14:45

2 muaj më parë

14:45

Arton Demhasaj nga organizata Çohu njëherësh anëtar i Komisionit për Vetting, ka reaguar pas dënimit të deputetes së VV-së, Jetmire Vrenezi.

Një deklarate nga ish kryetari i Prizrenit i cili kërkoi Vetting pas këtij vendimi, Demhasaj i ka reaguar duke thënë se pikërisht deklaratat e tilla e shkatërrojnë Vettingun.

<b></b> Vizita e Kurtit sipas Hoxhës: Shko e eja, si Adem Peja

Vizita e Kurtit sipas Hoxhës: Shko e eja, si Adem Peja

Gazeta Nacionale

2 muaj më parë

14:26

2 muaj më parë

14:26

Vizita më e përfolur së fundmi ka qenë kjo e Albin Kurtit, e cila po vazhdon edhe më.

Por, a është kjo vizitë “Shko e eja, si Adem Peja” që po thotë Fadil Hoxha?

Edhe pse njohësi i çështjeve politike për të mos e përmendur Kurtin, thotë se këtë ngjashmëri me rastet aktuale po e lë në imagjinatën e secilit.

<b></b> Qentë e Prishtinës për pak sa s’na lanë pa një analist të politikës

Qentë e Prishtinës për pak sa s’na lanë pa një analist të politikës

Gazeta Nacionale

2 muaj më parë

11:06

2 muaj më parë

11:06

Skena politike për pak sa s’është varfëruar si pasojë e një sulmi të qenve ndaj analistit Avdi Smajljaj.

Smajljaj u sulmua sot herët në mëngjes nga një llavë qensh – siç tregon vetë ai – te ura e stacionit të autobusëve në Prishtinë.

Analisti nuk mori lëndime nga sulmi, por frikë po.

Në raste të tilla, analistit Smajljaj si ngushëllim ia kujtojmë shprehjen popullorë “Dikë as qentë s’e hanë”.

<b></b> Ismaili: A kemi me pasë kapacitet me përballu fluksin e punëve pas vizitës së bujshme të Kurtit në Amerikë

Ismaili: A kemi me pasë kapacitet me përballu fluksin e punëve pas vizitës së bujshme të Kurtit në Amerikë

Gazeta Nacionale

2 muaj më parë

08:04

2 muaj më parë

08:04

Ish-deputeti i Vetëvendosjes [VV], Fisnik Ismaili, ka vazhduar debatin dhe talljet që po bëhen për vizitën e kryeministrit Albin Kurti në Shtetet e Bashkuara të Amerikës [SHBA].

Ismaili thotë se është në siklet, duke ironizuar se pas vizitës së Kurtit në Amerikë, në Kosovë do të ketë punë më shumë.

“M'ka kapë pak sikleti se a kemi me pasë kapacitet me e përballue fluksin e punëve që kanë me na vërshue pas vizitës së bujshme të Kryeministrit në Amerikë. Koçitnu, gra e burra, se tsunami!”, ka shkruar ai në Facebook.

Përndryshe, Kurti gati i bëri dy javë që po qëndron në Amerikë teksa në Kosovë po bëhet debat publik për takimet dhe vizitën e tij atje.

<b></b> Zana Avdiu: Amerika e mashtroi Kurtin, s'ka kush e kthen në Kosovë

Zana Avdiu: Amerika e mashtroi Kurtin, s'ka kush e kthen në Kosovë

Gazeta Nacionale

2 muaj më parë

00:18

2 muaj më parë

00:18

Analistja Zana Avdiu ka reaguar edhe një herë në lidhje me vizitën e kryeministrit Albin Kurti në SHBA.

Ajo ka shkruar se ‘toka e premtuar’, siç njihet ndryshe Amerika, e ka mashtruar kryeministrin Kurti dhe se nuk ka çfarë e kthen në Kosovë.

 

 

<b></b> Ahmeti: Lajm i keq që Kurti ende s'ka takime në nivele të larta në SHBA

Ahmeti: Lajm i keq që Kurti ende s'ka takime në nivele të larta në SHBA

Gazeta Nacionale

2 muaj më parë

22:51

2 muaj më parë

22:51

Ish-kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, në një postim në Twitter, ka komentuar vizitën e kryeministrit Albin Kurti në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Ahmeti ka thënë te ketë shpresuar se vizita e Kurtit në SHBA do të ishte një dëshmi e qartë për të gjithë skeptikët lidhur me marrëdhëniet e tij me SHBA-të.

Ish anëtari i Lëvizjes Vetëvendosje tha se deri më tani dëshmi të tilla mungojnë dhe ky është një lajm i keq.

<b></b> Shkrimtari largohet nga VV-ja: Ditë e bukur për t’i thënë lamtumirë, Adios!

Shkrimtari largohet nga VV-ja: Ditë e bukur për t’i thënë lamtumirë, Adios!

Gazeta Nacionale

2 muaj më parë

22:51

2 muaj më parë

22:51

Shkrimtari Kosovar Adem Gashi, i cili i ishte bashkuar Lëvizjes Vetëvendosje para katër viteve, ka vendosur të largohet nga subjekti që drejtohet nga Albin Kurti.

Përmes një postimi në Facebook, Gashi është përshendetur nga VV-ja me një shprehje spanjolle.

“Ditë e bukur sot për t’i thënë lamtumirë VV-së pas katër viteve. Adios!”, ka shkruar Gashi.

<b></b> S’mundi në Paris, Jahja Kokaj mjaftohet me kushëri në Bajram Curr

S’mundi në Paris, Jahja Kokaj mjaftohet me kushëri në Bajram Curr

Gazeta Nacionale

2 muaj më parë

22:50

2 muaj më parë

22:50

Deputeti i VV-së, Jahja Kokaj, përmes një postimi në Facebook, ka shpërndarë disa fotografi me disa miq të tij në Bajram Curr.

Deputet i Kuvendit të Kosovës, shumë lehtë mund të mos gjendej fare në këtë ndejë, por në Paris, duke kërkuar për një konferencë e cila me gjasë nuk ekzistonte fare.

Kjo mund t’i kishte ndodhur Jahja Kokajt, që për shkak të një pakujdesie për pak u turpërua.


Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Jahja Kokaj, duket se ra pre e një mashtrimi, duke mos verifikuar detajet e një ftese false.

Nuk shkoi shumë kohë e gëzimi iu pre në gjysmë shkencëtarit të Vetëvendosjes.

Kokaj e fshiu postimin e tij, duke konfirmuar heshturazi se ishte ftuar në një konferencë që nuk ekzistonte.

1
1