I gjithë debati i 21 majit - Kryetemë: Analistët kritikojnë mungesën e takimeve serioze të Kurtit në SHBA
<b>Zogaj:</b> Kryeministri i Kosovës po e lë Amerikën pa e taku asnjë anëtar të kabinetit të Biden-it

Zogaj: Kryeministri i Kosovës po e lë Amerikën pa e taku asnjë anëtar të kabinetit të Biden-it

Gazeta Nacionale

2 muaj më parë

00:13

2 muaj më parë

00:13

Analistri Petrit Zogaj, përmes një postimi në Facebook, ka komentuar vizitën e gjatë të kryeministrit Albin Kurti në SHBA.

Zogaj, vizitën e Kurtit në SHBA e konsideron shqetësuese si rezultat i mungesës se takimeve me anëtar të kabinetit të presidentit Biden.

"Nuk e priten as departamenti i shtetit, ku ka te caktuar nje te derguar special per Ballkanin.

Nuk e priten as ne departamentin e mbrojtjes, ku kane trupa ne Kosove, e ku kemi nje grup punues per anetaresim ne NATO dhe ku po kerkojme qe US te kete nje baze te perhershme te trupave ne Kosove.

Nuk e priten as ne departamentin e energjise, ku megjjthate Kosova mori 200 milion euro nga MCC", ka shkruar Zogaj në Facebook.

Postimi i plotë:

<b>Ish këshilltari i Kurtit:</b> Mbështetja e një politikani ose partie politike nuk është akt patriotizmi

Ish këshilltari i Kurtit: Mbështetja e një politikani ose partie politike nuk është akt patriotizmi

Gazeta Nacionale

2 muaj më parë

17:28

2 muaj më parë

17:28

Ish këshilltari i kryeministrit Kurti, ka shkruar se shqiptarëve të diasporës duhet të bëhet e qartë se mbështetja për një politikan apo parti politike nuk është akt patriotizmi, e as kontribut kombëtar.

"Kontribut per shtetin e shoqnine eshte ndonje aktivitet i juaji personal pa e lidhe me politiken. Ndonje organizimin i shkembimit profesional dhe akademik, ndonje trajnim apo aktivitet falas ne Kosove e keshtu ngjashem", shkroi Berisha, në profilin e tij në Facebook.

Më poshtë mund të gjeni postimin e tij të plotë:

<b></b> Nuk ndalen ironitë me Kurtin, Avdiu: Qenka kthyer në rrugë të mbarë

Nuk ndalen ironitë me Kurtin, Avdiu: Qenka kthyer në rrugë të mbarë

Gazeta Nacionale

2 muaj më parë

17:26

2 muaj më parë

17:26

Analistja, Zana Avdiu ka ironizuar me një deklaratë të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti në Amerikë.

Ajo ka cituar Kurtin kur ka thënë “Zoti e bekoftë Kosovën, shqiptarët dhe SHBA-të”.

Postimi i Avdiut:

Zoti e bekofte Kosoven, shqiptaret dhe SHBA-te.

-Albin Kurti

Koka kthy n’udhe t’mare. 😛

<b>Ironia e Halitit: </b> Prej që shkoi Kurti në Amerikë, u hapën edhe 18 mijë vende pune

Ironia e Halitit: Prej që shkoi Kurti në Amerikë, u hapën edhe 18 mijë vende pune

Gazeta Nacionale

2 muaj më parë

16:42

2 muaj më parë

16:42

Analisti Afrim Haliti ka ironizuar me vizitën e Kurtit në ShBA, veçanërisht me numrin e vendeve të reja të punës, të pretenduara nga Vetëvendosje.

"Ky i jani (duke aluduar në Albinin) s’po e din që prej që ka shku janë hapë edhe 18 mijë vende të reja pune", shkroi Haliti

Më poshtë mund ta gjeni shkrimin e plotë:

Qe dy javë, ne si faktor i rëndësishëm jemi duke e diskutu punën e Rusisë. Mëqenëse ky Kongresmen paska harru me na u faleminderu për refugjatët Afgan. Ky i jani s’po e din që prej që ka shku janë hapë edhe 18 mijë vende të reja pune.

 

<b></b> Ironizon Olluri: Përparim Rama veç kur të na thotë rrini me një këmbë gjithë ditën

Ironizon Olluri: Përparim Rama veç kur të na thotë rrini me një këmbë gjithë ditën

Gazeta Nacionale

2 muaj më parë

14:08

2 muaj më parë

14:08

Analisti Parim Olluri, ka ironizuar me testimet e rrugëve nga kryetari i Prishtinës, Përparim Rama.

Olluri në një postim në facebook, ka thënë se kryetari i Prishtinës edhe ndonjë ditë, do t’i obligojë qytetarët të qëndrojnë me një këmbë.

POSTIMI PA NDËRHYRJE:

U kenaq me teste Perparim Rama.

Vec kur te na shtine nji dite me nejte me nje kambe tane diten.

“Hajdeni Prishtina e perjetimeve, ta kqyrim sa po keni kondicion”

<b>Latifi: </b> Manastiri i Ardenicës, një vend ku mund të prekësh sublimën

Latifi: Manastiri i Ardenicës, një vend ku mund të prekësh sublimën

Gazeta Nacionale

2 muaj më parë

10:38

2 muaj më parë

10:38

Profesori i filozofisë, Blerim Latifi, nëpërmjet një postimi në Facebook, ka komentuar rëndësinë e Manastirit të Ardenicës. Ai pohoi se në Manastirin e Ardenicës, 750 vite të vjetër, thuhet se u festua martesa në mes Gjergj Kastriotit dhe Donikë Arianitit, e cila sipas tij ishte martesa më e famshme në historinë shqiptare.

"Një vend ku historia e lavdishme dhe natyra e bukur të mundësojnë ta prekësh sublimën", shkroi Latifi.

<b></b> Ibrahimi: Me vendime të pamatura Qeveria po e thellon krizën

Ibrahimi: Me vendime të pamatura Qeveria po e thellon krizën

Gazeta Nacionale

2 muaj më parë

10:33

2 muaj më parë

10:33

Analisti politik Ilir Ibrahimi ka komentuar ballinën e revistës së njohur “The Economist”, e cila flet për krizën e ardhshme ushqimore.

Në profilin e tij në “Facebook”, ai ka shkruar se Kosova nuk po bënë asgjë për tu përballur më këtë krizë.

Sipas tij, Qeveria po vazhdon të marrë vendime të pamatura që e thellojnë krizën edhe më tepër.  

“Kjo cover e revistës më të njohur botërore tregon se kah po shkojmë. Nuk është koha për lojëra fjalësh, por për veprime konkrete. Ndërkohë ne jo që po  dalim në ballë kësaj krize, përkundrazi, me vendime të pamenduara si ai për tarifa të energjisë, po e thellojmë atë krizë edhe më tepër”, ka shkruar Ibrahimi.

<b>Baton Haxhiu i ashpër me Kurtin e Osmanin,</b> ua kujton shtëpitë luksoze e standardet e larta

Baton Haxhiu i ashpër me Kurtin e Osmanin, ua kujton shtëpitë luksoze e standardet e larta

Gazeta Nacionale

2 muaj më parë

09:54

2 muaj më parë

09:54

Baton Haxhiu përmes një shkrimi ka kritikuar Presidenten Vjosa Osmani, Kryeministrin Albin Kurti, dhe zyrtarë të PDK’së. Osmanit ia ka përmendut shtëpinë luksoze e Kurtit vizitat të cilat Haxhiu i konsideron të pafrytshme për vendin.

Përmes një kolumne, gazetari Haxhiu ia ka kujtuar Kurtit thënien e tij “kravata është symbol i ndarjes klasore”, për t’ia përmendur më pas rastet kur i njëjti shfaqej me kravatë edhe në temperature të larta.

“Pas kësaj jo që u gropos debati për njerëzit që mbajnë kravata në këtë vend, po Albin Kurti i mësynte edhe livadhet, fushat, arat e zabelet e Kosovës, nga Çakorri deri në fshatrat më të harruar të Kosovës, në 40 gradë celsius, veshur me farmak e kravatë në fyt. Kjo s’është punë veshjesh as shijesh personale: kjo është punë njeriu që ka ndërsyer pa asnjë fre, kundër atyre që mbajnë ora të shtrenjta, kravata me ngjyra, farmerka firmato”, ka shkruar Haxhiu.

Tutje gazetari ka vazhduar me Ministrin e Infrastrukturës Liburn Aliun dhe Presidenten Vjosa Osmani, duke ua përmendur shtëpitë në Marigona Hill.

“Liburn Aliu e Vjosa Osmani, sipas raportimeve të medieve, tashmë kanë parapaguar shtëpitë e tyre në Marigona Hill. Sipas standardeve të tyre të deridjeshme, këto zona kanë qenë simbole të ‘gated community’, me demek hapësira rezidenciale të mbyllura nga pjesa tjetër e shoqërisë. Sa më larg Marigonës, aq më afër realitetit: kështu i mësonte të rinjtë pseudo-aktivistë në kurset e shpëlarjes, një ministër me nam që sot është në garë serioze për të thyer çdo rekord sa i përket punësimit nga motra me zero kompetencë profesionale deri te kushërinjtë e akrabatë me librezë partie.

<b></b> Çuditet Smajljaj: Prindërve s'u pengon arsimi jo cilësor, por protesta e SBASHK-ut

Çuditet Smajljaj: Prindërve s'u pengon arsimi jo cilësor, por protesta e SBASHK-ut

Gazeta Nacionale

2 muaj më parë

22:49

2 muaj më parë

22:49

Analisti, Avdi Smajljaj ka reaguar përsëri në lidhje me protestën e sotme. Kësaj radhe ai ka shkruar në lidhje me kundërshtimin e prindërve për protestën e SBASHK-ut.

Ai ka shkruar se këtyre të fundit nuk u pengon arsimi jo cilësor, ndërsa u pengon humbja e një dite mësimi.

<b></b> Baraliu: Nëse dështojmë të anëtarësohemi në KE, Gërvalla duhet të japë dorëheqje

Baraliu: Nëse dështojmë të anëtarësohemi në KE, Gërvalla duhet të japë dorëheqje

Gazeta Nacionale

2 muaj më parë

22:48

2 muaj më parë

22:48

Analisti Bleron Baraliu, përmes një postimi në Facebook, ka folur rreth mundësisë së dështimit të Kosovvës për t’u anëtarësuar në Këshillin e Evropës.

Baraliu ka thënë se ne rast se Kosova dështon në këtë aplikim, atëherë Ministrja e Jashtme duhet të largohet nga posti i saj.

“Në rrethana përgjegjësie e përkushtimi, në minimum do duhej përcjellur me dorëheqje të Ministres së Jashtme, nëse jo edhe më gjerë”, shkroi Baraliu.

<b></b> Demi: Paga në sektorin privat përgjysmë më të vogla se në atë publik, ndërsa këta bllokojnë shtetin

Demi: Paga në sektorin privat përgjysmë më të vogla se në atë publik, ndërsa këta bllokojnë shtetin

Gazeta Nacionale

2 muaj më parë

22:47

2 muaj më parë

22:47

Drejtori i institutit GAP, Agron Demi, ka thënë se pagat në sektorin privat janë përgjysmë më të ulëta se sa mesatarja e pagave në sektorin publik.

Demi, përmes një statusi në Facebook, ka deklaruar se derisa sektori privat nuk bënë zë dhe i paguan pagat e sektorit publik, ky i fundit e bllokon shtetin nëse nuk i rriten pagat.

Por, sipas tij për t’u arritur kjo duhet që të rriten pagat paralelisht në të dy sektorët, si dhe të përgjysmohen punëtorët në sektorin publik.

 

 

1
1