Debati i datës 1 qershor - Afera Jaranat e Liburnit
<b>Aktivisti nga Mitrovica:</b> Albin Kurtit i konvenojnë njerëzit mediokër afër, sepse ndihet superior si udhëheqës

Aktivisti nga Mitrovica: Albin Kurtit i konvenojnë njerëzit mediokër afër, sepse ndihet superior si udhëheqës

Gazeta Nacionale

23 ditë më parë

00:06

23 ditë më parë

00:06

Aktivisti nga Mitrovica, Besart Peci, ka reaguar pas publikimit të përgjimeve nga Gazeta Nacionale në lidhje me aferën korruptive në Ministrinë e Infrastrukturës të udhëhequr nga Liburn Aliu.

Ai ka thënë se Albin Kurti, kryeministër i Kosovës, i konvenojnë njerëz mediokër afër, sepse ndihet superior.

<b>Ramadani ironizon me zëvëndësministrin Sallahu:</b> Qysh lëvizë Messi nëpër fushë, cilësi e shpejtësi - si zejtini n'tepsi

Ramadani ironizon me zëvëndësministrin Sallahu: Qysh lëvizë Messi nëpër fushë, cilësi e shpejtësi - si zejtini n'tepsi

Gazeta Nacionale

23 ditë më parë

23:19

23 ditë më parë

23:19

Analisti, Shkodran Ramadani, përmes një postimi në Facebook, ka lavdëruar lojën e Messit sonte kundër Italisë, duke i krahasuar aftësitë e yllit argjentinas me shembullin e Zëvëndësministrit të Drejtësisë, Blerim Sallahu, i cili tha se ritmi i punëve në këtë ministri është sikur “shpejtësia e vajit në tepsi”

“Khu qeky Messi qysh lëvizë nëpër fushe... Cilësi e shpEjtësi. Si zejtini n’tepsi”, ka shkruar ironikisht Ramadani.

<b>Nol Nushi ironizon</b>  duke cituar Sadri Ramabajën: Qëndro vertikalisht miku im

Nol Nushi ironizon duke cituar Sadri Ramabajën: Qëndro vertikalisht miku im

Gazeta Nacionale

23 ditë më parë

22:50

23 ditë më parë

22:50

Anëtari i Partisë Socialdemokrate, Nol Nushi, ka qenë mjaft aktiv në reagime, pas publikimit të skandalit në Ministrinë e Infrastrukturës nga gazeta Nacionale.

Kësaj radhe, Nushi ka ironizuar me deklaratën e Sadri Rambajës, i cili në kohën kur temë kryesore ishte skandali i ambasadorit të Kosovës në Kroaci, Martin Berishajt, pati thënë: “Qëndro vertikalisht miku im”.

Figura të shumta nga jeta politike e shoqërore në vend kanë reaguar pas publikimit të Nacionales.

Më poshtë postimi i Nushit në Facebook:

<b>Pozhari: </b> Kurti u duartrokitë që nuk mori mëditjet, ky nipi i dajës paska marrë 1200 euro për udhëtime

Pozhari: Kurti u duartrokitë që nuk mori mëditjet, ky nipi i dajës paska marrë 1200 euro për udhëtime

Gazeta Nacionale

23 ditë më parë

21:02

23 ditë më parë

21:02

Analisti Xhevdet Pozhari, i cili nuk kursehej asnjëherë që ta mbronte Lëvizjen Vetëvendosje, pas aferës që publikoi Nacionale në lidhje me aferën korruptive të këshilltarit të Liburn Aliut, duket thëllësisht i dëshpëruar me mënyrën se si po qeverisë VV-ja.

Përmes një shkrimi në Facebook, Pozhari ka thënë se “Nipi i dajës”, referuar këshilltarit të ministrit Liburn Aliu, ka marrur 1200 euro mëditje për udhëtime për një muaj.

“Para një jave u tha se Albini për udhëtime nuk merr mëditje. E duartrokitëm. Ky nipi i dajës i paska marr mëditje për udhëtime veç për një muaj, 1.200 euro. Ekuivalent me ministrin.Mua më thoni çka të doni, veç aman mos gaboni me e shkarku naj kënd. E di se me ja mësy ju edhe atë gruan në Librazhd virgjëresh e shpallni! Ja siguroni edhe raportin mjekësor. E s'po ta arsyetoni një të dyshimtë”, ka shkruar Pozhari.

<b>Mushkolaj: </b> Jarania kushton, 30 mijë euro sa për fillim

Mushkolaj: Jarania kushton, 30 mijë euro sa për fillim

Gazeta Nacionale

23 ditë më parë

20:24

23 ditë më parë

20:24

Analisti, Imer Mushkolaj, përmes një statusi në Facebook, ka reaguar përsëri në lidhje me aferën korruptive të këshilltarit të Liburn Aliut.

“Jarania kushton. 30 mijë euro sa për fillim”, ka shkruar shkurtimisht Mushkolaj

 

 

<b>Kajtazi:</b>  Kur Florent Ramqaj i fshin 30 mijë euro, paramendoni çka bëjnë më të mëdhenjtë

Kajtazi: Kur Florent Ramqaj i fshin 30 mijë euro, paramendoni çka bëjnë më të mëdhenjtë

Gazeta Nacionale

23 ditë më parë

19:58

23 ditë më parë

19:58

Analisti Vehbi Kajtazi, ka reaguar pas skandalit të publikuar nga Nacionale.

Në reagimin e tij në rrjetin social “Tëitter”, Kajtazi thotë se kur është në gjendje Florent Ramqaj të “fshijë” 30 mijë euro, të tjetër bëjnë shumë më shumë.

“B... e Florent Ramqajt t'i fshin 30 mije euro. Paramendoni cka bajne keta te medhenjte.”, shkroi Kajtazi.

<b></b> Hoti: Florent Ramqaj e kemi thirrë në VV “Lenti i Vogël”, ama sherrin e madh e paska  

Hoti: Florent Ramqaj e kemi thirrë në VV “Lenti i Vogël”, ama sherrin e madh e paska  

Gazeta Nacionale

23 ditë më parë

19:52

23 ditë më parë

19:52

Shkodran Hoti, ish-aktivist i VV-së, tash gazetar në T7, ka reaguar për aferën Jaranat e Liburnit të publikuar në Ditarin e Buzhalës, që është projekt i Gazetës Nacionale.

Ai ka thënë se Florent Ramqaj, i përfshirë në skandalin e Ministrisë së Infrastrukturës të udhëhequr nga Liburn Aliu, gjithnjë s aka qenë në VV e kanë thirrë si “Lenti i Vogël”. Por, sipas tij, po del që Ramqaj e ka pasur sherrin madh.

 

<b>Dëshpërohet Pozhari me VV-në:</b> Dikur mendoja që bile me korrupsion nuk kanë me u fëlliq

Dëshpërohet Pozhari me VV-në: Dikur mendoja që bile me korrupsion nuk kanë me u fëlliq

Gazeta Nacionale

23 ditë më parë

19:31

23 ditë më parë

19:31

Analisti Xhevdet Pozhari, i njohur edhe si mbështetës publik i Lëvizjes Vetëvendosje, duket se tashmë është dëshpëruar me qeverisjen e VV-së.

Ai ka reaguar përsëri në lidhje me aferën korruptive të këshilltarit të Liburn Aliut.

“Unë jam kundër shkarkimit të Liburnit. Jam edhe kundër arrestimit të nipit që i ka dajtë e fortë. S'po du me ma ngjall shpresën se e keni përnjëmend me e luftu krimin dhe korrupsionin”, ka shkruar në Facebook Pozhari.

Ai lutet që Qeveria “del dhe i mbronë njejtë si ambasadorin e Kosovës në Kroaci, Martin Berishaj.

“Ishalla Qeveria del dhe i mbron njëjtë si Martinin. Le të kuptohet edhe publikisht se "hajna" quhen veç ata të partisë tjetër!”, thotë Pozhari, i cili thotë se “më lehtë e kam me pranu që edhe këta (VV), qenkan si ata (PAN-i),”, ka shkruar ai.

“Çfarë naivi jam, dikur mendojsha që bile me korrupsion nuk kanë me u fëlliq”, ka përfunduar Pozhari.

 

 

<b>Parim Olluri: </b>  A ka naj prokuror që guxon me pyet Liburn Aliun se sa para i mori nga ryshfeti?

Parim Olluri: A ka naj prokuror që guxon me pyet Liburn Aliun se sa para i mori nga ryshfeti?

Gazeta Nacionale

23 ditë më parë

19:27

23 ditë më parë

19:27

Gazetari Parim Olluri, përmes një postimi në Facebook, ka reaguar për përgjimin të cilin e ka siguruar Gazeta Nacionale e që u botua në Ditarin e Buzhalës, lidhur më ryshfetin në Ministrinë e Infrastrukturës, që udhëhiqet nga Liburn Aliu.

Olluri ka thënë se në këto momente secili nga të përfshirët do të duhej të prisnin në radhë për t’u intervistuar nga prokurori.

Ai po ashtu tha se a ka ndonjë prokuror që guxon ta pyes Ministrin Aliu se sa para mori nga shumë prej 30 mijë eurosh që flitet në përgjimet.

<b>Pozhari për aferën në Ministrinë e Infrastrukturës:</b> O jaran - jarani jem, a e ke pa o tenderin tem

Pozhari për aferën në Ministrinë e Infrastrukturës: O jaran - jarani jem, a e ke pa o tenderin tem

Gazeta Nacionale

23 ditë më parë

18:52

23 ditë më parë

18:52

Analisti Xhevdet Pozhari, ka reaguar pas publikimit ku dyshohet për aferë korruptive që janë përfshirë zyrtarë të Lëvizjes Vetëvendosje në Ministrinë e Infrasktrukturës e cila drejtohet nga Liburn Aliu.

“O jaran, jarani jem, a e ke pa tenderin tem”, ka shkruar me ironi Pozhari.

<b>Nushi për aferën e Aliut: </b> Nipi i Liburnit po fiton bindshëm në lojën se kush i ka dajtë më të fortë

Nushi për aferën e Aliut: Nipi i Liburnit po fiton bindshëm në lojën se kush i ka dajtë më të fortë

Gazeta Nacionale

23 ditë më parë

18:40

23 ditë më parë

18:40

Nol Nushi nga Partia Socialdemokrate ka reaguar pas publikimit të aferës korruptive ku përfshihen zyrtarë të VV-së në Ministrinë e Infrastrukturës të udhëhequr nga Liburn Aliu.

Nushi ka shkruar se këshilltari i Aliut, Florent Ramqaj, është duke fituar në lojën se kush i ka dajtë më të fortë.

Emisioni i plotë i aferës së Liburnit

<b>Nushi</b> tallet me Sallahun: Shpërndarja e budallallëkut të qeveritarëve është e barabartë me atë të vajit në tepsi

Nushi tallet me Sallahun: Shpërndarja e budallallëkut të qeveritarëve është e barabartë me atë të vajit në tepsi

Gazeta Nacionale

23 ditë më parë

17:56

23 ditë më parë

17:56

Aktivisti i PSD-së, Nol Nushi është tallur me deklarimin e fundit të zv. ministrit të Drejtësisë, Blerim Sallahut. "Niveli i shpejtësisë së punës së Ministrisë së Drejtësisë dhe cilësisë gjithashtu, mund të krahasohet me nivelin e shpejtësisë të shpërndarjes së vajit në tepsi", ka deklaruar Sallahu dje.

Ndërsa Nushi një një formë tallëse i është përgjigjur Sallahut. "Kurse unë ju them, me përgjegjësi të plotë që niveli i shpejtësisë së shpërndarjes së budallallëkut nga këta zyrtarë qeveritar, është i barabartë me nivelin e shpejtësisë së shpërndarjes së vajit në tepsi", ka thënë Nushi, në një video-mesazh të shpërndarë në Facebook.

Postimin e plotë mund ta gjeni më poshtë: 

<b></b> Martin Berishaj i megaskandalit i jep të drejtë Nacionales dhe jo Mehmet Krajës për shkronjën Ë

Martin Berishaj i megaskandalit i jep të drejtë Nacionales dhe jo Mehmet Krajës për shkronjën Ë

Gazeta Nacionale

23 ditë më parë

16:24

23 ditë më parë

16:24

Problemet e vazhdueshme të shoqërisë me shkronjën ‘ë’ i japin të drejtë Nacionales dhe jo Mehmet Krajës.

Këtë e argumenton më së miri autori i megaskandalit, Martin Berishaj, që raportohet se shpërlau 600 mijë euro nga GEN-i në Beograd, ama s’di ku ta vendosë shkronjën ‘ë’.

MartinGate duket se s’po i bën fort përshtypje ambasadorit Berishaj, pasi po vazhdon ta mbajë postin diplomatik, e po mban edhe takime.

Në takim me politikanin kroat Mladen Vedris, Berishaj shkruajti “Takim cilësorë...”.

Siç thotë Kurti për Thaçin kuptimisht “S’e di a vendoset aty Ë-ja, apo jo, por le ta ketë qaty”.

Në këtë rast duhej shkruar “Takim cilësor”.

 

Në anën tjetër, i pari i Akademisë së Shkencave të Kosovës, Mehmet Kraja, është kapur me Nacionalen për një shkrim ku gazeta thoshte se Ë-ja po ua nxin jetën shoqërisë.

Kraja dje sqaroi pse u tregua i paduruar dhe reagoi.

“Nuk është se reagoj shpesh, nuk paraqitem shpesh në rrjetet sociale. Ishte një situatë që më shkaktoi nervoz. Sepse mënyra se si u trajtu problem i shkronjës ë, që për mua është shkronjë identitare e gjuhës shqipe, më bëri të paraqitem dhe të them një gjë jo të këndshme për ata që thanë çfarë thanë”, tha Kraja në Pressing.

<b></b> Demi: Jo, nuk po e vërejmë ndryshimin - ministritë nuk po ofrojnë qasje në dokumentet publike

Demi: Jo, nuk po e vërejmë ndryshimin - ministritë nuk po ofrojnë qasje në dokumentet publike

Gazeta Nacionale

23 ditë më parë

14:06

23 ditë më parë

14:06

Ka një muaj qëkur Agron Demi nga Instituti GAP ka dorëzuar ankesë në Departamentin për Mbrojtjen e Konsumatori në MINT.

Por Demi thotë edhe pas një muaji nuk ka marrë përgjigje për ankesën e drejtuar në MINT.

Demi u shpreh se në pritje të përgjigjes nga kjo ministri janë edhe 1,014 qytetarë.

Në një postim në Facebook, Demi ka listuar disa raste kur shteti nuk ka ofruar çasje në dokumentet publike.

"Përshtypja jeme është që kemi kalu prej qeverisjeve kaubojksi të cilat nuk qanin fare kokën për ligjet e procedurat që vetë i vendosnin, tek një qeverisje që nuk o ka mundet me nxjerrë kokën nga paraliza burokratike dhe me ja gjetë fillin qeverisjes.", ka shkruar ai ndër të tjera. 

Shkrimi i plotë: 

<b>Sot hapet aplikimi për</b>  termin në ambasadën gjermane, Mirena: A po aplikojmë krejt populli?

Sot hapet aplikimi për termin në ambasadën gjermane, Mirena: A po aplikojmë krejt populli?

Gazeta Nacionale

23 ditë më parë

13:04

23 ditë më parë

13:04

Analisti Ilir Mirena ka vazhduar me kritika ndaj Qeverisë Kurti, kësaj herë me ikjen e qytetarëve që po ndodh kohëve të fundit.

Mirena ka ironizuar me rastin e hapjes së termineve në ambasadën e Gjermanisë, pasi që dihet se numër i lartë tentojnë të bëjnë një termin.

Edhe 1 ore e 10 minuta hapen terminet per vize pune ne Ambasaden Gjermane. A po aplikojme krejt populli? Na qe kemi mbet hala ksajde.…”, ka shkruar Mirena.

<b></b> Ish-këshilltari i Kurtit: Cramon tregoi se Kosovës i mungon aftësia për të lobuar

Ish-këshilltari i Kurtit: Cramon tregoi se Kosovës i mungon aftësia për të lobuar

Gazeta Nacionale

23 ditë më parë

12:58

23 ditë më parë

12:58

Ish-këshilltari i kryeministrit Kurti, Durim Berisha, e komentoi deklaratën e eurodeputetes gjermane, Viola von Cramon.

Berisha tha se von Cramon përmes deklaratës së saj rreth integrimit të Kosovës në Këshill të Evropës, tregoi se në fakt vërehet mungesa e aftësisë së Kosovës për të lobuar.

Mbështetësja e madhe e Kosovës e bën horë Qeverinë për aplikim në Këshill të Evropës

<b></b> Kurti ka një propozimi për Asociacionin, Haliti: "Zajednica njëherë nuk kalon, por pastaj kalon"

Kurti ka një propozimi për Asociacionin, Haliti: "Zajednica njëherë nuk kalon, por pastaj kalon"

Gazeta Nacionale

24 ditë më parë

08:06

24 ditë më parë

08:06

Raportuesja e Bashkimit Evropian [BE] për Kosovën, Viola Von Cramon, ka thënë se Qeveria e Kosovës ka një propozim për zbatimin e marrëveshjes për Asociacionin e Komunave me shumicë serbe.

Lidhur me deklaratën e saj ka reaguar analisti i politikës, Afrim Haliti, i cili ka kujtuar thirrjet e kryeministrit Albin Kurti në kohën kur ishte në opozitë.

Kurti thoshtë se “Zajednica nuk kalon”.

Zajednica njëherë nuk kalon, por pastaj kalon!”, ka shkruar Haliti në profilin e tij në Facebook.

Mbetet të shihet se cili është propozimi i Kurtit për Asociacionin e Komunave me shumicë serbe.

<b>Olluri:</b> Nënkryetari i Prishtinës bërtet “Kryeministri qenka fantastik”, kaq për LDK-në e Abdixhikut

Olluri: Nënkryetari i Prishtinës bërtet “Kryeministri qenka fantastik”, kaq për LDK-në e Abdixhikut

Muharrem Kafexhiu

24 ditë më parë

23:58

24 ditë më parë

23:58

Disa gjuajte të topit në anën tjetër të rrjetës në tenis, sipas Ollurit, bënë që nënkryetari i Prishtinës, Alban Zogaj, të thërrasë “Kryeministri qenka fantastik”.

“Kaq për LDK-në e Abdixhikut”, thotë Olluri.

Madje gazetari shkoi edhe më larg kur tha se kjo LDK e adhuron Kurtin, vetëm se nuk guxojnë ta shfaqin.

 

<b>Ish-deputetja</b> e LVV-së për Kurtin: Burri lidhet për fjale, por jo lloji i rrencave patologjik

Ish-deputetja e LVV-së për Kurtin: Burri lidhet për fjale, por jo lloji i rrencave patologjik

Muharrem Kafexhiu

24 ditë më parë

23:57

24 ditë më parë

23:57

Ish-deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Aida Dërguti, ka thënë që burri lidhet për fjale, por jo lloji i rrencave patologjik, siç, sipas saj, është kryeministri i Kosovës, Albin Kurti.

Këto komente Dërguti i bëri në rrjetin social “Facebook”, për vizitën e shumëpërfolur të Kurtit në ShBA.

“Demokratët morën mësim nga republikanët. Burri lidhet per fjale, por jo lloji i rrencave patologjik. Nuk mjafton me të shiku ne sy e me të thane PO.

Prandaj, demokratët nuk iu besojnë fjalëve por veprave. Shko kryej punë e pastaj hajde takohu.”, ka shkruar Dërguti.

<b>Kryetari</b> i lidhjes së historianëve: Krye-akademiku Kraja; një pseudo-akademik

Kryetari i lidhjes së historianëve: Krye-akademiku Kraja; një pseudo-akademik

Muharrem Kafexhiu

24 ditë më parë

23:56

24 ditë më parë

23:56

Kryetari i lidhjes së historianëve "Ali Hadri", dega e Deçanit, përmes një reagimi në faqën e tij në Facebook, e ka quajtur ‘pseudo akademik’ kryetarin e Akademisë së Shkencave të Kosovës, Mehmet Kraja.

“Krye akademiku Mehmet Kraja, një pseudo akademik, sonte paska kërkuar zbatimin e aktgjykimit të Gjykatës Kushtetuese të Kosovës për pronat dhe Ndërmarrjet "Apiko" dhe "Iliria", prona këto në afërsi të Manastirit të Deçanit”

Imeraj këtë epitet, Krajës ja dha pasi ky i fundit i ftuar në emisionin ‘Pressing’ kërkoi zbatimin e aktgjykimit të Gjykatës Kushtetuese për pronat dhe Ndërmarrjet “Apiko” dhe “Iliria”, prona të cilat janë në afërsi të Manastirit të Deçcanit.

Tutje Imeraj, zotit Kraja ja jep edhe një epitet, atë të shërbëtorit të devotshëm të partisë dhe shtetit jugosllavë.

“Kraja, si shërbëtor i devotshëm i partisë dhe shtetit jugosllavë, duhet të dijë se vendim i Gjykatës Kushtetuese bazën e ka në ligjet e kohës së Millosheviqit të periudhës së viteve 1990-1999.

Krye akademiku Kraja, me mirë e ka të dal me qëndrim si Akademi në lidhje më ligjet e kohës së Millosheviqit, ligje të cilat po e sfidojnë shtetin e Kosovës se sa të kërkon zbatimin e tyre.

Dorëheqja e juaj duhet të jetë akt moral”, shkroi Imeraj në Facebook.

Postimi

 

1
1