Debati i datës 31 maj në Kosovë
<b>Kryetari i lidhjes së historianëve:</b> Krye akademiku Kraja; një pseudo akademik

Kryetari i lidhjes së historianëve: Krye akademiku Kraja; një pseudo akademik

Gazeta Nacionale

28 ditë më parë

23:28

28 ditë më parë

23:28

Kryetari i lidhjes së historianëve "Ali Hadri", dega e Deçanit, përmes një reagimi në faqën e tij në Facebook, e ka quajtur ‘pseudo akademik’ kryetarin e Akademisë së Shkencave të Kosovës, Mehmet Kraja.

“Krye akademiku Mehmet Kraja, një pseudo akademik, sonte paska kërkuar zbatimin e aktgjykimit të Gjykatës Kushtetuese të Kosovës për pronat dhe Ndërmarrjet "Apiko" dhe "Iliria", prona këto në afërsi të Manastirit të Deçanit”

Imeraj këtë epitet, Krajës ja dha pasi ky i fundit i ftuar në emisionin ‘Pressing’ kërkoi zbatimin e aktgjykimit të Gjykatës Kushtetuese për pronat dhe Ndërmarrjet “Apiko” dhe “Iliria”, prona të cilat janë në afërsi të Manastirit të Deçcanit.

Tutje Imeraj, zotit Kraja ja jep edhe një epitet, atë të shërbëtorit të devotshëm të partisë dhe shtetit jugosllavë.

“Kraja, si shërbëtor i devotshëm i partisë dhe shtetit jugosllavë, duhet të dijë se vendim i Gjykatës Kushtetuese bazën e ka në ligjet e kohës së Millosheviqit të periudhës së viteve 1990-1999.

Krye akademiku Kraja, me mirë e ka të dal me qëndrim si Akademi në lidhje më ligjet e kohës së Millosheviqit, ligje të cilat po e sfidojnë shtetin e Kosovës se sa të kërkon zbatimin e tyre.

Dorëheqja e juaj duhet të jetë akt moral”, shkroi Imeraj në Facebook.

Postimi

<b>Ish-deputetja e LVV-së</b>  për Kurtin: Burri lidhet për fjale, por jo lloji i rrencave patologjik

Ish-deputetja e LVV-së për Kurtin: Burri lidhet për fjale, por jo lloji i rrencave patologjik

Gazeta Nacionale

28 ditë më parë

20:54

28 ditë më parë

20:54

Ish-deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Aida Dërguti, ka thënë që burri lidhet për fjale, por jo lloji i rrencave patologjik, siç, sipas saj, është kryeministri i Kosovës, Albin Kurti.

Këto komente Dërguti i bëri në rrjetin social “Facebook”, për vizitën e shumëpërfolur të Kurtit në ShBA.

“Demokratët morën mësim nga republikanët. Burri lidhet per fjale, por jo lloji i rrencave patologjik. Nuk mjafton me të shiku ne sy e me të thane PO.

Prandaj, demokratët nuk iu besojnë fjalëve por veprave. Shko kryej punë e pastaj hajde takohu.”, ka shkruar Dërguti.

 

<b></b> Olluri: Nënkryetari i Prishtinës bërtet “Kryeministri qenka fantastik”, kaq për LDK-në e Abdixhikut

Olluri: Nënkryetari i Prishtinës bërtet “Kryeministri qenka fantastik”, kaq për LDK-në e Abdixhikut

Gazeta Nacionale

28 ditë më parë

16:43

28 ditë më parë

16:43

Disa gjuajte të topit në anën tjetër të rrjetës në tenis, sipas Ollurit, bënë që nënkryetari i Prishtinës, Alban Zogaj, të thërrasë “Kryeministri qenka fantastik”.

“Kaq për LDK-në e Abdixhikut”, thotë Olluri.

Madje gazetari shkoi edhe më larg kur tha se kjo LDK e adhuron Kurtin, vetëm se nuk guxojnë ta shfaqin.

<b></b> Avdiu: Në emër të lirisë së shprehjes e artit, nuk mundesh me thirrë për dhunë, urrejtje, shtypje e vrasje

Avdiu: Në emër të lirisë së shprehjes e artit, nuk mundesh me thirrë për dhunë, urrejtje, shtypje e vrasje

Gazeta Nacionale

28 ditë më parë

12:42

28 ditë më parë

12:42

Aktivistja Zana Avdiu ka përsëritur qëndrimin e saj se në këngët e reperëve kosovarë bëhet thirrje për dhunë dhe kjo sipas saj, nuk mund të bëhet duke u thirrë në emër të artit.

Avdiu ka thënë se armët dhe krimi janë antivlerë dhe nuk mund të shiten si vlera ashtu siç pretendon ajo se bëjnë rep-artistët.

Më tej, ajo thotë se shoqëria jonë ka nevojë të çlirohet nga dhuna dhe jo të bëhet nxitje edhe më shumë.

Ne emer te lirise se shprehjes e artit, nuk mundesh me thirrre per dhune, urrejtje, shtypje e vrasje. Kjo so liri, ky eshte krim. Qashtu qysh nuk mundesh as ne emer te besimit tend, e bindjeve tua. Nuk mundesh me perdore standarde te dyfishta. Ajo cka therret hoxha, eshte krim sipas rojeve te lirise, a kjo cka bajne psh reperet, eshte liri e shprehjes, eshte e drejte.”, ka shkruar ajo në Facebook.

Shkrimi i plotë i znj. Avdiu:

<b>Abdullahu:</b> Dilema e zezë mbi vizitën e Kurtit në Shtëpinë e Bardhë

Abdullahu: Dilema e zezë mbi vizitën e Kurtit në Shtëpinë e Bardhë

Gazeta Nacionale

28 ditë më parë

12:04

28 ditë më parë

12:04

Zëdhënësi i Partisë Demokratike të Kosovës, ka shkruar se dilema e vizitës së Kurtit në ShBA, nuk qëndron tek pyetja se a ishte ai në Shtëpinë e Bardhë ose jo, por tek fakti se pse ai nuk ishte në Shtëpinë e Bardhë. 

Sipas tij kjo është një dilemë e zezë madje.

Më tutje ai ngriti një numër pyetjesh sqaruese mbi këtë dilemë, si për shembull, "pse nuk u aranzhua takimi në Shtëpinë e Bardhë para se Kurti të nisej në SHBA?", ose "pse së paku ky takim nuk ndodhi më pas edhe përkundër faktit se Kurti qëndroi jo zakonshëm gjatë në SHBA?".

Më poshtë mund të gjeni postimin e plotë: 

<b></b> Zogjani i VV-së i fajëson edhe mediat e gazetarët për dhunën, jo veç reperët

Zogjani i VV-së i fajëson edhe mediat e gazetarët për dhunën, jo veç reperët

Gazeta Nacionale

28 ditë më parë

11:58

28 ditë më parë

11:58

Zyrtari i Vetëvendosjes, Avni Zogiani, është angazhuar në debatin për këngët rep në Kosovë duke thënë se edhe opinionistët dhe gazetarët janë përgjegjës për dhunën, dhe jo vetëm reperët.

Ai ka thënë se për dhunën nuk duhet të fajësohen vetëm reperët, por edhe gazetarët dhe opinonisët, të cilët sipas tij, flasin dhe akuzojnë deri në vrasje.

Po tere ajo pjese e kultures qe thekson lluksin dhe vullgarizon seksin, e qe jo domosdoshmerisht i takon rap-it, por gjindet ne pjeset tjera te kultures qe prodhohet e imponohet qe nga niveli parashkollor?! Po per tipa qe dalin si opinionistë neper studiot e televizioneve qe flasin e akuzojne deri ne vrasje sepse “m’ka thene mue njeni”, edhe per kte duhet te fajesohet rap-i?! Po kur futeni ne sistemin e konspiracioneve qe i sherben luftes suaj politike dhe mundoheni ta forconi propaganden politike, aty nuk shifni asnje nxitje per dhune?”, ka shkruar ai.

E kur dilni e shiteni si gazetarë por ne fakt flisni si pjestarë te sherbimeve te sigurise me "informacione ekskluzive", as kjo s'ka ndikim ne pershkallezimin e gjuhes qe pashmangshem sjell ne dhune?!”, ka shkruar ndër të tjera ai.

Shkrimi i plotë i Zogianit:

<b>Shasha:</b> Kosova po avancon të drejtat e pakicave, Serbia po shuan të drejtat e shqiptarëve

Shasha: Kosova po avancon të drejtat e pakicave, Serbia po shuan të drejtat e shqiptarëve

Gazeta Nacionale

28 ditë më parë

11:39

28 ditë më parë

11:39

Analisti Demush Shasha ka kritikuar zhvillimet e fundit elektorale në Serbi.

Ai duke vënë në pah cilësitë e një demokracie të hapur si ajo e Kosovës, që përfshin pakicat brenda sistemit parlamentar, shpjegon që Serbia përdori të gjitha mekanizmat e mundur shtetërorë që të pamundësojë jetësimin e mandatit parlamentar të vetëm shqiptar, për të fituar në zgjedhjet e fundit. 

"Ky është një episod i radhës i cili shpërfaq hendekun në mes të drejtave të pakicave në Kosovë dhe në Serbi. Deri sa Kosova është e hapur të shikoj se si të avancojmë edhe më tutje të drejtat e pakicave në Kosovë, Serbia është duke vrapuar në drejtimin e kundërt duke shuar edhe ato pak të drejta që ka gëzuar pakica shqiptare", përfundoi Shasha

<b></b> Ibrahimi: Para se të kritikoni këngët rap, dëgjoni me kujdes këngën e Ali Pashës dhe Jakup Ferrit

Ibrahimi: Para se të kritikoni këngët rap, dëgjoni me kujdes këngën e Ali Pashës dhe Jakup Ferrit

Gazeta Nacionale

28 ditë më parë

09:08

28 ditë më parë

09:08

Debati për muzikën e rep-artistëve po vazhdon dhe krejt kjo pas vrasjes në Ferizaj ku i dyshuari kryesor është vëllai i reperit Buta.

Në këtë debat është përfshirë edhe analisti i zhvillimeve politike në vend, Ilir Ibrahimi, duke përmenduar dy këngë të vjetra shqiptare në të cilat po ashtu ka elemente të dhunës.

Para se ta kritikoni Rap dhe gjuhën e përdorur në këtë zhanër, paramendojeni veten duke hedhur valle me këngën e Ali Pashës apo Jakup Ferrit. Nëse nuk i keni dëgjuar tekstet nga ngazëllimi I ritmit të muzikës në valle, është mirë ta dëgjoni me kujdes.”, ka shkruar ai në Facebook.

Por është pikëpytje nëse mund të bëhet me të vërtetë një krahasim mes këngëve që ka përmendur Ibrahimi dhe këngëve që bëjnë reperët kosovarë.

<b></b> Zogaj: Osmani po sillet si militante partiake dhe ka harruar që është presidente e vendit

Zogaj: Osmani po sillet si militante partiake dhe ka harruar që është presidente e vendit

Gazeta Nacionale

28 ditë më parë

07:42

28 ditë më parë

07:42

Analisti i politikës, Petrit Zogaj, ka kritikuar qasjen e presidentes, Vjosa Osmani ndaj zhvillimeve që po ndodhin në Evropë pas luftës së Rusisë në Ukrainë.

Zogaj ka thënë se Osmani po sillet si një militante partiake kur po e quan presidentin e Rusisë, Vladimir Putinin kriminel të luftës, pasi sipas tij, në të ardhmën për këto deklarata Kosova mund të pengohet nga Rusia.

Kjo ka harru komplet qe eshte presidente e nje vendi. Ka perfundu ne nje stil te nje militanteje partiake ne te njezetat e veta. As aktivistet e te drejtave te njeriut nuk sillen ne kete menyre. Cohet e klasifikon Putinin kriminel lufte, sikur t’i kishte mbrapa nja 2000 koka berthamore dhe se kurre nuk do t‘i vije radha Rusise qe ta pengon Kosoven ne te ardhmen.”, ka shkruar ai.

Edhe në të kaluarën është bërë thirrje që të deklaratat e liderëve kosovarë ndaj luftës në Ukrainë të jenë më të matura.

<b></b> Maliqi ironizon me Kurtin: Kosova të themelojë kishën e demokracisë, ta përndritim botën

Maliqi ironizon me Kurtin: Kosova të themelojë kishën e demokracisë, ta përndritim botën

Gazeta Nacionale

29 ditë më parë

23:45

29 ditë më parë

23:45

Maliqi ironizon me Kurtin rreth Kosovës si pishtar i demokracisë: Te themelojmë kishën tonë e ta përndriten botën

Analisti Agon Maliqi ka ironizuar me deklaratën e kryeministrit Albin Kurti se Kosova është pishtare e demokracisë.

Ai ka thënë se duke qenë të tillë, Kosova nuk duhet të bëhet pjesë e asnjë nisme rajonale.

“Strategjia duhet të jetë themelimi i kishës së demokracisë; dërgimi i apostujve dhe pritja që e gjithë bota ta përqafojë përndritjen tonë”, ka shkruar ndër të tjera Maliqi në Facebook.

 

 

<b></b> Gashi: Tendenca me kriminalizu muzikën ose një zhanër të saj është krim në vete

Gashi: Tendenca me kriminalizu muzikën ose një zhanër të saj është krim në vete

Gazeta Nacionale

29 ditë më parë

23:44

29 ditë më parë

23:44

Gazetari Astrit Gashi ka komentuar mbi ngjarjen e vrasjes në Ferizaj dhe teksteve të muzikës rap në Kosovë.

Sipas Gashi në Kosovë “ka krim, dhunë, ka drogë e sekzisëm” mirëpo sipas tij faji nuk është tek muzika.

“Problemi ështe te shoqëria, dhe ai nuk do të zgjidhet kurrë duke e censuruar tekste këngësh e pamje videoklipesh, por duke i adresuar në bazë problemet shoqerore dhe me zhvillim të pergjitheshëm”, ka shkruar ndër tjera Gashi.

Sipas Gashit “Tendenca me kriminalizu muziken ose nje zhaner te saj eshte krim ne vete shume i madh”.

 

 

<b></b> Smajljaj: Duam bashkim, por jo edhe bashkëpunim - 'patriotizëm' pervers

Smajljaj: Duam bashkim, por jo edhe bashkëpunim - 'patriotizëm' pervers

Gazeta Nacionale

29 ditë më parë

23:44

29 ditë më parë

23:44

Analisti Avdi Smajljaj, përmes një postimi në Facebook, ka ironizuar me politikën e “bashkimit” në vend të “bashkëpunimit” që sipas tij, po e karakterizon ekzekutivin.

Sipas Smajljaj, “Niveli i bashkëpunimit në shumë fusha është gati zero, e në disa më i ultë sesa bashkëpunimi me shtetet tjera fqinje.”

Nisur nga kjo, sipas analistit, zëvëndësimi i ‘bashkëpunimit’ me ‘bashkim’, përbën një arsyetim pervers.

Postimi i plotë:

1
1