I gjithë debati i 18 majit - Kryetemë: Racizmi

I gjithë debati i 18 majit - Kryetemë: Racizmi

18.05.2022 00:00

Kjo rubrikë do të përcjellë direkt rrjedhën e debatit publik që ndodh në Internet. Në këtë përcjellje do të përfshihen të gjitha figurat e rëndësishme publike, por edhe qytetarë të rëndomtë kur marrin vëmendje publike.

Tjera nga autori:
<b>Enver Robelli pas dënimit të Gucatit e Haradinajt: </b> Gjykata Speciale është themeluar për të mirën e Kosovës

Enver Robelli pas dënimit të Gucatit e Haradinajt: Gjykata Speciale është themeluar për të mirën e Kosovës

Anita Nikaj

2 muaj më parë

20:15

2 muaj më parë

20:15

Pas dënimit të Hysni Gucatit dhe Nasim Haradinajt me nga 4.5 vjet burg, ka reaguar edhe publicisti Enver Robelli.

Ai ka thënë se në Kosovë, për vite të tëra frikësimi i dëshmitarëve ishte bërë pothuajse normalitet.

“Me vite të tëra frikësimi i dëshmitarëve qe bërë pothuaj normalitet i përditshmërisë kosovare. Vrasje e vetëvrasje të pasqaruara kalonin pa asnjë pasojë. Turma që dilnin në rrugë dhe zbulonin emrin e dëshmitarit të mbrojtur, toleroheshin nga drejtësia dhe nga politika. Sot, një gjykatë e Kosovës, e themeluar me vota me legjitimitet demokratik nga Kuvendi i Republikës së Kosovës, arriti në përfundimin se nuk është ide e mirë të tentohet të frikësohen dëshmitarët”, ka shkruar Robelli.

Ndërsa sa i përket Gjykatës Speciale, ai ka cituar ish-presidentin Hashim Thaçi i cili gjendet në Hagë, i cili, kishte thënë se gjykata speciale ishte themeluar për të mirën e Kosovës.

“Kjo gjykatë, siç e ka thënë njëri nga themeluesit e saj, Hashim Thaçi, është themeluar për të mirën e Kosovës. Po ashtu, sipas Thaçit, kush është kundër kësaj gjykate nuk ia do të mirën Kosovës”, ka shkruar ai.

<b>Parim Olluri:</b> Albini po sillet te 16-metërshi i Shtëpisë së Bardhë

Parim Olluri: Albini po sillet te 16-metërshi i Shtëpisë së Bardhë

Muharrem Kafexhiu

2 muaj më parë

20:10

2 muaj më parë

20:10

Gazetari Parim Olluri ka ironizuar me takimin e Kurtit në ShBA.

Sipas tij, kryeministri është afruar te 16-metërshi i Shtëpisë së Bardhë, por mbetet të shihet në kohën shtesë, nëse do t'ia dalë të hyjë brenda, përcjell Gazeta Nacionale.

"S’ke i keq ky takimi i Albinit me këshilltarin e Biden. Te do shkallë", shkroi mes tjerash ai në rrjetin social "Facebook".
 
Më poshtë edhe postimi i plotë.

/Nacionale/

<b></b> Genc Salihu: Racistë që i njoh po i mbështesin minoritetet, veç për ‘likes’

Genc Salihu: Racistë që i njoh po i mbështesin minoritetet, veç për ‘likes’

Gazeta Nacionale

2 muaj më parë

16:51

2 muaj më parë

16:51

Artisti Genc Salihu e ka thënë atë që e dimë të gjithë rreth shoqërisë tonë, faktin se shumë eksponentë politikë sot reaguan lidhur me rastin e racizmit në Pejë, ndërkohë që vetë janë racist.

Dimë gjithashtu, sikur Ringo, se këto reagime vijnë për shkak se marrin pëlqimin e opinionit publik.

Lajmi i mirë është se shoqëria jonë ka filluar të krijojë një frymë anti-raciste, siç thotë Ringo.

Apo ndoshta edhe ky është një lajm i rrejshëm, sikur reagimet e miqve të Ringos.

<b> "Raca është përzier keq", gazetari kosovar promovon racizëm

"Raca është përzier keq", gazetari kosovar promovon racizëm

Gazeta Nacionale

2 muaj më parë

16:32

2 muaj më parë

16:32

Një gazetar kosovar me emrin Kushtrim dhe mbiemrin Reshitaj, ka bërë një status të turpshëm në profilin e tij në Facebook, e të cilin e ka shpërndarë në mënyrë publike.

Duke komentuar reagimin mbi dënimin e Nasim Haradinajt dhe Hysni Gucatit, ai shpreh pikëpamje raciste.

“Shqiptarët më nuk janë të gjithë shqiptarë. Rraca është përzier keq edhe me nacionalitete armike, fatkeqësisht”, shkruan z. Reshitaj.

Nacionale denoncon një gjuhë të tillë të urrejtjes të shpërndarë nga gazetarët. 

S T A T U S I  i plotë: 

<b>Valon Syla:</b> Te shkallët e paskan taku Kurtin, tash mundet me u kthy mbrapsht

Valon Syla: Te shkallët e paskan taku Kurtin, tash mundet me u kthy mbrapsht

Gazeta Nacionale

2 muaj më parë

15:56

2 muaj më parë

15:56

Analisti, Valon Syla e ka komentuar takimin e kryeministrit Kurti me këshilltarin e Sigurisë Kombëtare të SHBA-së, Jake Sullivan.

Syla ka shkruar se më mirë do të ishte mos me e taku hiç.

“Te shkallët e paskan taku Kurtin. Ma mirë se mos me të taku hiq. Tash besoj se mundet mu kthy mbrapsht”.

 

<b>Pozhari:</b> Presidentja është e zënë me takime e sfilata

Pozhari: Presidentja është e zënë me takime e sfilata

Gazeta Nacionale

2 muaj më parë

15:50

2 muaj më parë

15:50

Analisti Xhevdet Pozhadri, nëpërmjet një postimi në Facebook, ka kritikuar heshtjen e presidentes Osmani, në rastin e dënimit të Haradinajt dhe Gucatit.

Ndërsa ai pohoi se paraqitja e Nasimit ishte dinjitoze. "Nasimi sot ma ka bo zemrën mal me atë buzëqeshje", shkroi Pozhari.

Më poshtë mund ta gjeni postimin e plotë:

<b></b> Miftaraj: S’është patriotizëm me sha Specialen, përkundrazi ua rëndoni pozitën të akuzuarve

Miftaraj: S’është patriotizëm me sha Specialen, përkundrazi ua rëndoni pozitën të akuzuarve

Gazeta Nacionale

2 muaj më parë

15:00

2 muaj më parë

15:00

Dënimi i Haradinajt dhe Gucatit me nga 4 vjet e gjysmë burgim bëri që shumë politikanë të lëshohen me ofendime ndaj Gjykatës Speciale.

Juristi Ehat Miftaraj sqaroi se këto ofendime nuk sjellin asnjë dobi për të akuzuarit atje, në fakt kanë kundërefekt.

Tutje, Miftaraj u kallëzoi këtyre eksponentëve nacionalistë se sharja e Gjykatës Speciale në fakt s’është patriotizëm.

<b>Shqipe Selimi</b> reagon në lidhje me dënimet e Gucatit dhe Haradinajt

Shqipe Selimi reagon në lidhje me dënimet e Gucatit dhe Haradinajt

Gazeta Nacionale

2 muaj më parë

13:59

2 muaj më parë

13:59

Deputetja e Vetëvendosjes dhe bashkëshortja e Rexhep Selimit, nëpërmjet një postimi në rrjetin shoqëror Facebook ka reaguar në lidhje me dënimin e Hysni Gucatit dhe Nasim Haradinajt. 

"Ky vendim i Gjykatës Speciale vërteton se nuk bëhet fjalë për drejtësi", shkroi ajo, duke kontestuar vendimet e sotshme si të padrejta.

Më poshtë mund të gjeni postimin e plotë:

<b></b> Speciale merr vendim në emër të popullit — Aida Dërguti: Jo në emrin tim

Speciale merr vendim në emër të popullit — Aida Dërguti: Jo në emrin tim

Gazeta Nacionale

2 muaj më parë

12:15

2 muaj më parë

12:15

Në emër të popullit Gjykata Speciale dënoi Hysni Gucatin dhe Nasim Haradinajn me nga katër vjet e gjysmë.

Ish-deputetja, Aida Dërguti, tha se këto vendime nuk mund të merren në emrin e saj.

Dërguti gjithashtu e kontestoi arbitraritetin e Speciales qysh në vendimin e parë të saj.

<b></b> Haliti: Sot jemi dëshmitarë të dështimit të drejtësisë

Haliti: Sot jemi dëshmitarë të dështimit të drejtësisë

Gazeta Nacionale

2 muaj më parë

12:05

2 muaj më parë

12:05

Opinionisti Afrim Haliti ka kundërshtuar vendimin e sotëm të Gjykatës Speciale, e cila ka dënuar me nga 4 vite e gjysmë burgim Hysni Gucatin dhe Nasim Haradinajn.

Në profilin e tij në “Facebook”, ai ka shkruar se sot ishim dëshmitarë të dështimit të madh të drejtësisë.

“Perëndesha romake Justicia - e nderuar si përfaqësuese e virtytit të drejtësisë sot sytë nuk i kishte të mbuluar. Sot jemi dëshmitarë të dështimit të madh të drejtësisë”, ka shkruar Haliti.

<b></b> Ish-këshilltari i Kurtit thotë se Gucatin e Haradinajn për pak famë i mori në qafë Tomë Gashi

Ish-këshilltari i Kurtit thotë se Gucatin e Haradinajn për pak famë i mori në qafë Tomë Gashi

Gazeta Nacionale

2 muaj më parë

11:33

2 muaj më parë

11:33

Dy krerët e OVL-UÇK-së Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj, u dënuan me nga 4 vjet e gjysmë burgim.

E fajin për këtë, ish-këshilltari i Kurtit, Durim Berisha, ia lë Tomë Gashit – avokatit të veteranëve në kohën e arrestimit të tyre.

Berisha madje nuk hezitoi ta quajë Tomë Gashin ahmak e sharlatan dhe bëri thirrje të kihet kujdes nga kush merren këshillat juridike.

<b></b> Matoshi i VV-së: Ministria e Arsimit t'i pastrojë shkollat nga mësuesit racistë

Matoshi i VV-së: Ministria e Arsimit t'i pastrojë shkollat nga mësuesit racistë

Gazeta Nacionale

2 muaj më parë

10:40

2 muaj më parë

10:40

Deputetja e Vetëvendosjes, Adriana Matoshi, ka thënë se është e patolerueshme racizmi ndaj nxënësve të komuniteteve në Festën e Avbetarës të martën në Pejë.

Matoshi ka thënë se Ministria e Arsimit me urgjencë duhet të reagojë dhe ti pastrojë ambientet e shkollave nga mësuesit racist.

Shkrimi i plotë i znj. Matoshi:

Asgjë nuk është më e tmerrshme se sa ta imitosh armikun tënd dhe të përdorësh armët e njejta.

Përjashtimi i fëmijëve të komunitetit ROM prej aktiviteteve te shkollës, sjellë kujtime krejt të freskëta për popullin e Kosovës, të asaj cfar ka ndodhur me dekada nëpër shkolla me nxënësit shqiptar.

E pa tolerueshme.

Kushdo që ka marrë një vendim te tillë, nuk e ka vendin në institucionet tona arsimore.

Ministria e arsimit me urgjencë te reagojë e ti pastroj ambientet shkollore nga mësues e edukatorë racist.

Në krejt postet që pashë deri tash, nuk pashë ne komente asnjë racist, pak si u çudita, thash çka u bo???

Ejani e mblidhuni tek posti im, vjellni vnerë!

Pranoj komente vetëm nga ju o të veçantit e kësaj bote.

<b></b> Xharra: Ministria e Arsimit t’i shkarkojë racistët që lanë anash nxënësit minoritarë

Xharra: Ministria e Arsimit t’i shkarkojë racistët që lanë anash nxënësit minoritarë

Gazeta Nacionale

2 muaj më parë

09:28

2 muaj më parë

09:28

Edhe gazetarja, Arbana Xharra është bashkangjitur në kundërshtimet që po bëhen për rastin e shpërfaqjes së racizimit në festën e Abetares në Pejë ndaj nxënësve të komuniteteve.

Xharra ka kërkuar nga Ministria e Arsimit që t’i shkrakojë racistët që vepruan duke lënë larg nxënësit nga minoritetet.

Shkrimi i plotë i znj. Xharra:

Racizem deri ne asht e ndaj kujte? Ndaj femijeve. Une mbaje mend shume mire ne shkolle fillore, sa here kemi dale ne fotografi e gjithe klasa, femijet e komunitetit RAE jane lene anash. Por si ka mundesi qe sot ne vititn 2022 pas gjithe asaj padrejtesie qe na eshte bere historikisht, me na dale kjo fotografi perpara. Ministria e Arsimit, duhet me i shkarku menjehere ata racista. Nuk po mundem me gjete fjale me pershkru dhimbjen qe po ndjej ne shpirt per keta femije!

<b></b> Avdiu: Përjashtimi i fëmijëve të komuniteteve është e keqja më e madhe

Avdiu: Përjashtimi i fëmijëve të komuniteteve është e keqja më e madhe

Gazeta Nacionale

2 muaj më parë

08:29

2 muaj më parë

08:29

Racizmi dhe diskriminimi i nxënësve të komuniteteve Rom, Egjiptas dhe Ashakli në Festën e Abetarës që u oragnizua të martën në Pejë, ka nxitur reagime të shumta në rrjetet sociale.

Kundër racizmit ka dalë edhe aktivistja, Zana Avdiu duke thënë se “përjashtimi i fëmijëve të komuniteteve është e keqja ma e madhe që mundet me ba dikush”.

“Dhe kjo e keqe, bahet hala ma e madhe, kur kete ndarje me rrjeta e distance, qe u dokshin si me i fute ne kafaz, e ka ba nje mesues/e. Ka ndodh brenda nje shkolle. Aty ku mendohet se duhet te luftohet racizmi e ndasite. Aty ku mendohet se pervec tjerash, duhet me u mesu dashnia e solidarizimi me te tjeret. Aty ku duhet me u zhduke paragjykimet.”, ka shkruar ajo në Facebook.

Shkrimi i plotë i znj. Avdiu:

Krim eshte edhe me ia vra andrrat ne femije, e me ba me u ndje sikur nuk i perket kesaj bote.

Perjashtimi i femijeve te komuniteteve, nga festa e abetares eshte e keqja ma i madhe, qe mundet me ba dikush.

Per cka duhet me u qite pas rrjetave, disa metra larg nxanesve tjere? Se kane ngjyre tjeter? Se nuk kane kushte te mira te jetes, e po fundosen ne varferi? Per cka?

Dhe kjo e keqe, bahet hala ma e madhe, kur kete ndarje me rrjeta e distance, qe u dokshin si me i fute ne kafaz, e ka ba nje mesues/e. Ka ndodh brenda nje shkolle. Aty ku mendohet se duhet te luftohet racizmi e ndasite. Aty ku mendohet se pervec tjerash, duhet me u mesu dashnia e solidarizimi me te tjeret. Aty ku duhet me u zhduke paragjykimet.

Cka pritet nga te tjeret, kur kjo ndodh nga mesuesit e ne shkolla?

<b></b> Berisha: A e di ministrja Nagavci se nga abetarja mësojmë edhe ne Egjiptianët

Berisha: A e di ministrja Nagavci se nga abetarja mësojmë edhe ne Egjiptianët

Gazeta Nacionale

2 muaj më parë

08:02

2 muaj më parë

08:02

Kryetar i Partisë Liberale Egjiptiane [PLE], Veton Berisha është shprehur i shqetësuar ndaj organizimit të Festës së Abetares ku fëmijët e komuniteteve u diskriminuan duke i ndarë nga bashkëmoshatarët e tyre.

Berisha ka thënë se festa e abetares është festë edhe për fëmijët e komunitetev Rom e Ashkali.

Fillimisht Ministrja znj. Arberije Nagavci në fjalimin e saj në Pejë thotë… citoj “nga Shtatori femijët SHQIPËTAR do të kenë në duar abetaren e re të përbashkët Kosovë- Shqipëri unike dhe cilësore”!!!”

A e di ministrja Nagavci se nga abetarja mësojmë edhe ne Egjiptianët edhe në Kosovë edhe Shqipëri!? A e kupton ministrja e arsimit se aty në sallë kishte edhe pjestar të komuniteteve të tjera që ishin pjesë e festës së abetarës?”, ka shkruar Berisha në reagimin e tij në Facebook.

Më tej, ai ka thënë se ka informacione se në një shkollë të Pejës një mësuese mban mësim pa fëmijët e komuniteteve të tjera.

Shkrimi i plotë i z. Berisha:

<b></b> Krasniqi: Pispillosja e presidentes është ogur i keq

Krasniqi: Pispillosja e presidentes është ogur i keq

Flakon Demaku

2 muaj më parë

00:12

2 muaj më parë

00:12

Matematikani Valmir Krasniqi ka kritikuar paraqitjen e Vjosa Osmani në evente bukurie, ku së fundmi mori pjesë në një organizim të modës nga kreatrori Valdrin Sahiti, ku u komentua shumë pamje e presidentes Osamani.

Sipas Krasniqit, “Pispillosja e presidentes është ogur i keq”.

<b></b> Prindon Sadriu uron Vjosa Osmanin për ditëlindje: Urime Mbretëresha në Fron

Prindon Sadriu uron Vjosa Osmanin për ditëlindje: Urime Mbretëresha në Fron

Flakon Demaku

2 muaj më parë

00:01

2 muaj më parë

00:01

Presidentja Vjosa Osmani ka festuar ditëlindjen e 40-të. E një urim interesant i ka ardhur nga bashkëshorti i saj, Prindon Sadriu.

Ai ka shkruar në Facebook, duke i thënë urime ditëlindjen Mbretëresha në Fron.

<b></b> Tomë Gashit i kujtohet vetingu në ditën kur deputetja e VV-së u dënua nga drejtësia

Tomë Gashit i kujtohet vetingu në ditën kur deputetja e VV-së u dënua nga drejtësia

Flakon Demaku

2 muaj më parë

00:01

2 muaj më parë

00:01

Avokati Tomë Gashi, njëherësh simpatizant i zëshëm i Lëvizjes Vetëvendosje, ka thënë se vetingu është ilaç, duke e cituar një shprehje të Martin Luther Kingut.

“Padrejtesia diku është rrezik për drejtësinë kudo”, ka shkruar Gashi, duke lënë të kuptohet tërthorazi se kjo shprehje mund të ndërlidhet me arrestimin e sotëm të deputetes së VV-së, Jetmire Vrenezi.

Gashi u kujtua që të kërkojë veting pikërisht në ditën kur Vrenezi u dënua për keqpërdorim të detyrës zyrtare.

Më poshtë gjeni postimin  e Gashit në rrjetin social “Facebook”:

 

 

<b></b> Syla me thirrje ndaj SHBA-ve: Pashë jetën që e takoni Albin Kurtin

Syla me thirrje ndaj SHBA-ve: Pashë jetën që e takoni Albin Kurtin

Flakon Demaku

2 muaj më parë

00:00

2 muaj më parë

00:00

Analisti Valon Syla. përmes një postimi në Facebook, lidhur me vizitën e kryeministrit Kurti në SHBA, njeherësh mungesen e takimeve të këtij të fundit me liderë të nivelit të lartë atje.

Syla i lutet Amerikës që të takojnë Kurtin.

"Oj Amerikë. Pash jetën që e takoni Albin Kurtin. Fillimisht, qato kifle thuju hiqni. Këto tjerat ju ngojnë se skanë naj ide", shkroi Syla. 

1
1