<b></b> 9 Maji është afër dhe frika nga Lufta e Tretë Botërore rritet

9 Maji është afër dhe frika nga Lufta e Tretë Botërore rritet

03.05.2022 20:32

Shkruan Guido Felder

Ukrainasit paralajmërojnë se presidenti rus Vladimir Putin së shpejti do të sulmojë edhe vendet e NATO-s. SHBA ka njoftuar dërgesa të shumta armësh dhe ka riaktivizuar një ligj të vjetër. A po vjen Lufta e Tretë Botërore?

Lufta në Ukrainë hyn në një dimension të ri. Rreziku i përhapjes së tij në vende të tjera po rritet. Këshilltari presidencial ukrainas Serhiy Leshchenko paralajmëroi të premten: "Putini do të sulmojë gjithashtu vendet e NATO-s. Thjesht për të treguar se institucionet globale janë të dobëta”. Putin jo vetëm që synon të fshijë Ukrainën nga harta, por edhe të shkatërrojë rendin global.

Ai nuk është i vetmi që është kaq pesimist. Guvernatori i Luhanskut, Sergiy Gayday gjithashtu paralajmëroi në mediumin zvicran Blick se Vladimir Putin së shpejti do të sulmonte shtetet baltike dhe se Evropa do të duhej t'i kundërvihej Putinit. “Përndryshe”, tha Gayday për Blick, “bombat ruse do të hidhen në rrugët e Varshavës, Berlinit dhe të qyteteve të tjera gjithashtu”, shkruan gazeta zvicerane Blick.

Provokimet shtohen

Paralajmërimet janë për shkak të disa shenjave: Oligarkët po i bëjnë presion Putinit për të filluar "luftën e gjithanshme" dhe Moska po kërcënon të bombardojë politikanët perëndimorë që udhëtojnë në Ukrainë.

Përveç kësaj, Rusia ka ndaluar furnizimin me gaz për Poloninë dhe Bullgarinë. Ekziston rreziku i një mungese të madhe furnizimi. Kryeministri i Polonisë Mateusz Morawiecki e përshkroi këtë hap si një "sulm të drejtpërdrejtë" ndaj vendit të tij.

Margarita Simonian, kryeredaktore e televizionit shtetëror dhe propagandës rus Russia Today, theksoi të enjten se Putini nuk do të dorëzohet kurrë. Ajo tha: "Ose do të humbasim nga Ukraina, ose do të fillojë Lufta e Tretë Botërore. Mendoj se rruga e Luftës së Tretë Botërore është më realiste”.

Ministri i Jashtëm Sergei Lavrov tha: "Rreziku është serioz, është real, nuk duhet nënvlerësuar".

Ukraina qëllon përtej kufirit

SHBA-ja ka qenë e vendosur të dërgojë armatim në Ukrainë dhe miratoi pa ndonjë formalitet të madh një version të ri të ligjit të huadhënies. Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Akti i Huadhënies së Presidentit Roosevelt ndihmoi në mposhtjen e nazistëve. Presidenti amerikan Joe Biden planifikon investime prej 33 miliardë dollarësh.

Dhe Gjermania tani po furnizon gjithashtu Ukrainën me tanke. Britanikët dërgojnë gjithashtu 8000 ushtarë të tjerë në Evropën Lindore.

Me sa duket, Ukraina tani ka filluar gjithashtu të sulmojë objektiva në Rusi. Sipas informacioneve ruse, pikat kufitare në Krupez dhe në rajonin Bryansk janë granatuar me granatahedhës. Në fillim të prillit, Rusia fajësoi Ukrainën për një zjarr në një objekt magazinimi të naftës në Belgorod.

9 Maji është afër

Fakti që Putini po rrit presionin tani ka të ngjarë të ketë të bëjë me 9 majin që po afrohet. Në përvjetorin e fitores ndaj Gjermanisë naziste, Putini duhet të jetë në gjendje të tregojë një sukses kundër regjimit të supozuar nazist në Kiev

Eksperti ushtarak Mantovani e sheh urën tokësore për në Krime si një sukses minimal, i cili presupozon një kapje të plotë të Mariupolit. Ai nuk përjashton që Putini tani mund të përdorë edhe armë kimike për të arritur këtë qëllim.

Lufta bërthamore në humbjen e Putinit

Sipas Mantovani, lufta do të vazhdojë të fokusohet në Ukrainë dhe ndoshta në rajonin moldav të Transnistrisë. Mantovani e konsideron shumë të pamundur që Putini ta zgjerojë luftën në territorin e NATO-s "për shkak të rreziqeve të pallogaritshme".

Për Mantovanin, megjithatë, është gjithashtu e qartë se Putini nuk mund të përballojë humbjen, pasi ai dhe shoqëruesi i tij më pas do të duhet të përballen me shkarkimin ose "pasoja edhe më të këqija". /Nacionale/

Tjera nga autori:
1