<b></b> A do të shënojë lufta në Ukrainë fundin e neutralitetit për disa shtete?

A do të shënojë lufta në Ukrainë fundin e neutralitetit për disa shtete?

02.05.2022 22:17

Zvicra, Suedia dhe Finlanda janë vetëm disa nga shtetet evropiane që aktualisht mbajnë një status neutral. Por sulmi i Rusisë ndaj Ukrainës i ka detyruar ato të rishqyrtojnë qëndrimin e tyre.

Disa shtete neutrale për një kohë të gjatë, tani po konsiderojnë anëtarësimin në aleancën ushtarake të NATO-s

“Është vendimi i tyre”, tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg në fund të javës së kaluar. “Por nëse vendosin të aplikojnë, Finlanda dhe Suedia do të mirëpriten ngrohtësisht dhe unë pres që procesi të shkojë shpejt”.

Të dyja vendet e kanë konsideruar prej kohësh veten neutrale, por lufta në Ukrainë mund t'i shtyjë ato në krahët e aleancës ushtarake të Organizatës së Traktatit të Atlantikut të Veriut - dhe ato nuk janë të vetmet vende evropiane që vënë në dyshim statusin e tyre për shkak të kërcënimit aktual nga Rusia.

Deutche Welle më poshtë ju sjellë një pasqyrë nga situata aktuale e shteteve neutrale:

Zvicra: Bashkimi me sanksionet

Zvicra konsiderohet të jetë vetë mishërimi i shtetit neutral. Në vitin 1815, përfaqësuesit zviceranë premtuan të qëndronin jashtë konflikteve dhe të mos siguronin mercenarë për asnjë palë. Në këmbim, fuqitë evropiane e siguruan Zvicrën se nuk do të përfshiheshin në asnjë konflikt në territorin zviceran.

"Kjo është e garantuar ndërkombëtarisht dhe kështu përfaqëson neutralitetin më të fortë që ekziston," tha historiani Michael Gehler i Universitetit të Hildesheim, pranë Hanoverit.

Edhe me sulmin e vazhdueshëm rus ndaj Ukrainës, qeveria zvicerane ka mbetur e palëkundur në statusin e saj neutral. Ajo ka thënë se nuk do të furnizojë me armë, as nuk do të sigurojë municion zviceran për tanket gjermane që do të dërgohen në Ukrainë.

Por Gehler vuri në dukje një ndryshim të madh: "Pjesëmarrja në sanksione kundër Federatës Ruse, kundër përfaqësuesve të lartë si [Presidenti] Putin dhe [Ministri i Jashtëm] Lavrov, dhe jo vetëm kundër oligarkëve - kjo është e re. Zvicra nuk e ka bërë kurrë këtë më parë. ."

Austria: Rritja e ushtrisë së saj

Austria shpalli neutralitetin e përhershëm në vitin 1955, një parakusht për tërheqjen e trupave aleate pas Luftës së Dytë Botërore.

Por, vitet e fundit statusi i saj  është zbutur disi dhe Austria ka marrë pjesë në stërvitje të përbashkëta ushtarake me anëtarët e NATO-s.

 “Megjithatë, zyrtarët e qeverisë austriake deri më tani nuk kanë treguar gatishmëri për të braktisur neutralitetin dhe për t'u bashkuar me NATO-n”, tha Gehler, duke shtuar se shumica e popullsisë e mbështet këtë qëndrim.

Megjithatë, lufta në Ukrainë ka pasur një ndikim edhe në Austri, dhe qeveria po kërkon të forcojë ushtrinë dhe të përmirësojë aftësitë e saj.

Irlandë: Ofrimi i mbështetjes morale për Kievin

Irlanda shpalli statusin e saj neutral pasi fitoi pavarësinë nga Mbretëria e Bashkuar në vitin 1921 dhe e mbajti atë gjatë gjithë Luftës së Dytë Botërore. Shumica dërrmuese e popullit irlandez mbetet kundër anëtarësimit në NATO, megjithëse ky debat është intensifikuar javët e fundit.

Kryeministri irlandez Micheal Martin e ka bërë të qartë vazhdimisht se vendi është ushtarakisht neutral, por në anën e Ukrainës si politikisht ashtu edhe moralisht.

Ndonëse nuk është anëtare e NATO-s, Irlanda – si Austria – është anëtare e Bashkimit Evropian, e cila thekson në klauzolën e saj të mbrojtjes reciproke se “nëse një shtet anëtar është viktimë e agresionit të armatosur në territorin e tij, shtetet e tjera anëtare duhet të ndihmojnë me të gjitha mjetet në fuqinë e tyre”.

Suedia: Furnizimi me armë për Ukrainën

Megjithëse neutraliteti i Suedisë nuk është përfshirë kurrë në kushtetutën e saj, vendi skandinav nuk është përfshirë në një konflikt që nga fillimi i shekullit të 19-të.

Që nga anëtarësimi në Bashkimin Evropian në 1995, Suedia e ka përshkruar veten si një shtet i paangazhuar, por ajo merr pjesë në manovra të përbashkëta me NATO-n.

Qeveria suedeze është pozicionuar qartë në lidhje me pushtimin rus të Ukrainës dhe po i siguron Kievit armë, duke përfshirë armë antitank. Që nga fillimi i luftës, ka pasur shumë spekulime nëse Suedia, së bashku me Finlandën, së shpejti do të aplikojnë për anëtarësim në NATO.

Finlanda: Po mendon seriozisht të anëtarësohet në NATO

Ish-kryeministri finlandez, Alexander Stubb, i tha DË në fund të marsit se Finlanda nuk është "ende" në NATO, por do të paraqesë një kërkesë për t'u anëtarësuar në NATO "jo brenda disa ditësh apo javësh, por brenda pak muajsh".

Ai tha se numri i finlandezëve që mbështetën bashkimin me aleancën ishte rritur në sondazhet javët e fundit. Finlanda ndan një kufi prej 1,300 kilometrash me Rusinë dhe shpalli pavarësinë nga vendi në vitin 1917.

“Finlandezët kanë qenë në gjendje ta ruajnë këtë pavarësi me një marrëdhënie me Moskën që ka qenë gjithmonë akomoduese”, tha Gehler.

Por "Rusia nuk është fqinji që imagjinuam," tha së fundmi kryeministrja finlandeze Sanna Marin. Ajo ka mbrojtur në mënyrë aktive anëtarësimin në NATO dhe e ka pozicionuar qartë vendin e saj në anën e Ukrainës, duke i siguruar armë qeverisë në Kiev.

Qipro dhe Malta: Veprim i ashpër ndaj oligarkëve

Qiproja fillimisht hezitoi për të dënuar agresionin e Rusisë, sepse mijëra rusë jetojnë në Qipro dhe shumë oligarkë kanë investuar miliarda në ishull.

Megjithatë, qeveria tani ka marrë një qëndrim të ashpër kundër rusëve në listën e sanksioneve të BE-së dhe madje ka tërhequr disa "pasaporta të arta" që u ishin dhënë oligarkëve rusë.

Qiproja ka ofruar ndihmë humanitare për Ukrainën, por jo pajisje ushtarake.

E njëjta gjë vlen edhe për Maltën, shtet anëtar i BE-së, ku debati për ruajtjen apo jo të statusit neutral është intensifikuar. Ajo ka ndaluar shitjen e "pasaportave të arta" për rusët.

Moldavia: Fillon të shqetësohet

Në vitin 1994, tre vjet pas fitimit të pavarësisë nga Bashkimi Sovjetik, Moldavia e përfshiu statusin e saj neutral në kushtetutën e saj. Duke vepruar kështu, ajo shpresonte se trupat ruse nuk do të hynin më në territorin e saj. Megjithatë, Kremlini vazhdon të vendosë ushtarë në rajonin e shkëputur të Trans-Dniester, i cili është nën kontrollin e separatistëve pro-rusë.

Moldavët, të frikësuar se mund të jenë objektivi i ardhshëm i Rusisë, kanë bërë thirrje për paqe në Ukrainë.

Pas një serie shpërthimesh të fundit në Trans-Dniester, tani në Moldavi ekziston frika se presidenti rus Vladimir Putin po kërkon një justifikim për të pushtuar. Vendi i vogël ndan më shumë se gjysmën e kufirit me Ukrainën dhe tashmë ka pranuar mijëra refugjatë.

Moldavia aplikoi për anëtarësim në BE më 3 mars 2022. Por anëtarësimi në NATO duket jashtë tryezës për sa kohë që ka trupa ruse në Trans-Dniester.

Bosnje-Hercegovina: Shpresojnë të bashkohen me NATO-n një ditë

Pothuajse tre dekada pas luftës në Bosnje, situata në Bosnje-Hercegovinë mbetet e paqëndrueshme dhe ende ekziston frika se Rusia mund të ndërhyjë.

Vendi është një partner i NATO-s dhe prej kohësh shpreson të bashkohet me aleancën. Megjithatë, një nga entitetet e saj - Republika Srpska, e cila mbështet Serbinë dhe Rusinë - e refuzon plotësisht anëtarësimin në NATO.

Udhëheqësi serb i Bosnjës Milorad Dodik tha në fillim të luftës në Ukrainë: "Rroftë Serbia, Rroftë Rusia, Rroftë Republika Srpska!"

Serbia: Luan të dyja palët

Serbia, e cila është zyrtarisht neutrale, tradicionalisht ka pasur gjithmonë lidhje të forta me Moskën dhe zhvillon manovra të përbashkëta ushtarake me Rusinë.

“Për presidentin Aleksandër Vuçiq nuk bëhet fjalë për anëtarësim në NATO”, tha historiani Gehler. Vendi nuk e ka harruar bombardimin e NATO-s në vitin 1999, dhe ende ka inat për pavarësinë e Kosovës.

Dhe ndërsa ka pasur përpjekje për t'u bashkuar me Bashkimin Evropian, "qëndrimi pro-rus nuk ka gjasa të ndryshojë në të ardhmen e afërt," tha ai.

Tjera nga autori:
1