<b></b> A është Bosnja në prag të një lufte civile?

A është Bosnja në prag të një lufte civile?

19.04.2022 21:45

Për katër vjet pas shpërbërjes së Jugosllavisë në fillim të viteve 1990, fuqitë perëndimore vendosën kundër ndërhyrjes pasi konflikti etnik përfshiu Bosnjën.
Më shumë se 100,000 njerëz u vranë gjatë luftës së viteve 1992-95, e cila çoi në vrasje masive në një shkallë të padëshmuar në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore.

Tani, një çerek shekulli nga marrëveshja e paqes që i dha fund luftës, ato fuqi po përballen përsëri me potencialin për luftime vdekjeprurëse sektare.

Ambasada ruse në Bosnje dhe Hercegovinë ka kritikuar pezullimin e një ligji për pronën e serbëve të Bosnjës, duke paralajmëruar se vendimi i marrë nga zyrtari më i lartë i OKB-së në vend mund të destabilizojë kombin ballkanik gjithnjë e më të tensionuar.

Christian Schmidt, Përfaqësuesi i Lartë i OKB-së në Bosnje, pezulloi të martën legjislacionin e ri të miratuar nga Republika Srpska, një rajon gjysmë autonom serb, "i cili kërcënonte të dobësonte qeverinë qendrore të vendit", raportoi Deutsche Welle.

Ligji, i miratuar nga asambleja kombëtare e rajonit në shkurt, "përcakton që entiteti me shumicë serbe mund të marrë pronën shtetërore në territor".

Schmidt u tha gazetarëve: “Kam lëshuar një urdhër për pezullimin e zbatimit të ligjit të Republikës Srpska për pronën e paluajtshme. Vetëm shteti i Bosnjës dhe Hercegovinës mund të disponojë pronën shtetërore, ose të rregullojë pronësinë e pronës shtetërore”.

“Ligji shihet si pjesë e përpjekjes së serbëve në Bosnje për të fituar sa më shumë pavarësi që të jetë e mundur”, tha Al Jazeera. Ai pason një votim të diskutueshëm nga Republika Srpska në mes të shkurtit për të formuar trupin e tyre që do të zgjedhë gjyqtarët dhe prokurorët, duke e tërhequr në mënyrë efektive zonën nga institucioni më i lartë gjyqësor i Bosnjës.

Vendimi i Schmidt për të pezulluar masën është hedhur poshtë nga krerët serbë të Bosnjës. 

Ambasada e Rusisë në vend tha se gjithashtu nuk e njeh autoritetin e Schmidt për të bllokuar ligjin, duke shtuar se "e gjithë përgjegjësia për destabilizimin e mundshëm në Bosnje dhe Hercegovinë do të bjerë mbi përfaqësuesit e komunitetit ndërkombëtar".

Moska mbështeti forcat serbe të Bosnjës gjatë konfliktit në vitet 1990 dhe është gjithashtu mbështetësi më i lartë ndërkombëtar i Milorad Dodik, anëtari serb i presidencës së Bosnjë dhe Hercegovinës, si pjesë e një marrëveshjeje triumfuese për ndarjen e pushtetit. 

Armëpushimi i pakëndshëm

Lufta e Bosnjës filloi kur Bosnja dhe Hercegovina u bashkua me disa republika të ish-Jugosllavisë dhe shpalli pavarësinë. Pas tre vjet e gjysmë gjakderdhjeje, konflikti përfundoi me Marrëveshjen e Përgjithshme Kornizë për Paqe në Bosnje dhe Hercegovinë.

Në fillim të vitit 2008, Gjykata Penale Ndërkombëtare për ish-Jugosllavinë kishte dënuar 45 serbë, 12 kroatë dhe katër boshnjakë për krime lufte të kryera gjatë luftës. 

Mijëra boshnjakë dhe kroatë vdiqën në kampet e përqendrimit të drejtuara nga forcat serbe në vendet përfshirë Omarska dhe Trnopolje. Por masakra e Srebrenicës, në të cilën u vranë 8,000 burra dhe djem boshnjakë, ishte akti më famëkeq i gjenocidit. 

E njohur më mirë si Marrëveshja e Dejtonit, marrëveshja e paqes bëri që shumica e boshnjakëve myslimanë dhe separatistëve serbë, të cilët luftuan nën flamurin e Republika Srpska, ranë dakord për një shtet të vetëm sovran. 

Por në atë që The Washington Post e përshkroi si "një kompromis kompleks", ky shtet u nda në dy pjesë: Republika Srpska e populluar kryesisht nga serbët dhe Federata e Bosnjë-Hercegovinës e populluar kryesisht nga kroato-boshnjakët.

Marrëveshja "rivendos Bosnjën si një shtet të bashkuar dhe u dha të drejtën e kthimit viktimave të spastrimit etnik", një veprim që binte në kundërshtim me "dëshirat e ultra-nacionalistëve serbë dhe kroatë", vazhdoi gazeta amerikane.

Por ajo gjithashtu "miratoi strukturat federale etnike duke njohur Republikën Srpska si një entitet politik me të drejta vetëqeverisëse", diçka që boshnjakët e kundërshtuan.

Sugjerimi se serbët mund të formojnë ushtrinë e tyre “rrezikon jo vetëm paqen dhe stabilitetin e vendit dhe rajonit, por – nëse nuk përgjigjet nga komuniteti ndërkombëtar – mund të çojë në zhbërjen e vetë marrëveshjes", shkroi Schmidt në raportin e tij të parë që kur u bë mbikëqyrës boshnjak.

Një ndarje e ushtrisë "në dy ose më shumë ushtri" do të nënkuptonte "niveli i pranisë ushtarake ndërkombëtare do të kërkonte rivlerësim", shtoi ai.

"Mungesa e përgjigjes ndaj situatës aktuale do të rrezikonte marrëveshjen e Dejtonit, ndërsa paqëndrueshmëria në BiH do të kishte implikime më të gjera rajonale".

Raporti i Schmidt erdhi menjëherë pasi policia serbe e Bosnjës mbajti atë që ata e përshkruan si një stërvitje "anti-terroriste" pak jashtë kryeqytetit Sarajevë. Lëvizja u "pa nga shumë njerëz si një provokim tjetër nga udhëheqja separatiste serbe", raportoi Al Jazeera .

Stërvitja u zhvillua më 22 tetor në një vendpushim skish në malin Jahorina, një "zonë nga ku ushtria serbe e Bosnjës granatoi pa pushim dhe goditi Sarajevën" gjatë konfliktit tre dekada më parë.

Stërvitja "përfshiu automjete të blinduara, helikopterë dhe personel të forcave speciale të policisë me uniforma kamuflazhi dhe të armatosur me pushkë", shtoi transmetuesi dhe bëri që forca paqeruajtëse e BE-së që ka mbetur në vend që nga vitet 1990 të vendosë "një avion për të monitoruar ushtrimin”.

Ultra-nacionalisti serb duket se është "në një fushatë hap pas hapi për të zbërthyer shtetin boshnjak, për të çmontuar institucionet e tij dhe për të realizuar dëshirat e deklaruara prej kohësh për shkëputjen e entitetit të udhëhequr nga serbët", shtoi faqja e lajmeve. “Me ritmin aktual, ai ende mund të shpallë pavarësinë formale të Republika Srpska në kohën e duhur”.

Një "mohues i shpeshtë i gjenocidit", ambicia politike e Dodikut është "të shkëputet nga shteti boshnjak, duke e hequr atë nga popullsia e tij myslimane dhe të bashkohet me Beogradin fqinj për të formuar një "Serbi të Madhe", sipas Hamza Karcic, një profesor në Fakultetin e Shkencave Politike në Universitetin e Sarajevës. 

Në një opinion për Haaretz , Karcic shkroi se si pjesë e përpjekjes së tij për të arritur këtë qëllim, i cili  "informoi edhe udhëheqësit serbë të kohës së luftës" , Dodik "po vendos lidhje më të ngushta me Rusinë dhe po e pozicionon veten si qendra supreme e gravitetit politik në Republika Srpska”.

Ai në fakt "po përpiqet të detyrojë dështimin e shtetit boshnjak", shtoi akademiku.

Gjatë viteve 1990, forcat etnike serbe në Bosnje u mbështetën si nga Rusia, ashtu edhe nga regjimi serb i Slobodan Millosovic. Dhe ndërsa tensionet rriten përsëri, shqetësimi po rritet për një "zbavitje të blerjeve të armëve" të fundit nga qeveria serbe, tha Economist . 

Ish-shtetet jugosllave janë të shqetësuara se ushtria e Serbisë është "duke u ngritur nga hiri", pasi është "kalbur" pas konflikteve të shumta në vitet 1990, raportoi gazeta.

“Nëse Serbia thjesht do të modernizonte forcat e saj të armatosura, askush nuk do ta kishte problem.” Por duke pasur parasysh "trazirat politike" të Bosnjës, shpenzimet "ka vënë alarmin te vendet tjera".

Liderët serbë në Bosnje “po luajnë me zjarrin”, sipas Der Spiegel. Dodik vazhdimisht "duke ndezur flakët nacionaliste" përmes një sërë lëvizjesh që e kanë vënë vendin në "një rrugë të rrezikshme në një rajon shpërthyes".

Këshilli i Sigurimit i OKB-së votoi në fillim të këtij muaji për të rinovuar mandatet e forcës së mbetur paqeruajtëse të BE-së dhe bazës së NATO-s në Sarajevë, të cilat Rusia i kishte "kërcënuar t'i bllokonte", raportoi The Guardian.

Por Bosnja ka qenë "për një kohë të gjatë një problem i ndërlikuar", tha Der Spiegel. Bosnja ishte vendi ku "një serb etnik qëlloi dikur dhe vrau trashëgimtarin austriak, duke ndezur spiralen e dhunës që do të bëhej Lufta e Parë Botërore".

Dhe tani rajoni "ka të ngjarë të përcaktojë nëse paqja e qëndrueshme në zemër të Evropës është e mundur apo jo" /Nacionale/

Tjera nga autori:
1