<b></b> A mundet Ukraina ta mposht Rusinë në betejën për Donbasin?

A mundet Ukraina ta mposht Rusinë në betejën për Donbasin?

19.04.2022 19:08

Ekspertët thonë se kthimi i mbrojtjes në sulm mund të jetë shpresa më e mirë e Kievit, teksa Moska nis një sulm të ri

Presidenti Volodymyr Zelenskyy ka paralajmëruar se “një pjesë e konsiderueshme e të gjithë ushtrisë ruse” po kryen një sulm të ri në frontin lindor të Ukrainës, ndërsa fillon faza e dytë e luftës.

Moska “pretendon se ka goditur më shumë se 1200 objektiva në Ukrainë me raketa, artileri dhe sulme ajrore gjatë natës ndërsa nisi një ofensivë të re të shumëpritur në Donbas” , raportoi The Times.

Tanket ruse dhe artileria e rëndë hapën zjarr dje nga rajonet e shkëputura të Donetsk dhe Luhansk, ku ata janë mbledhur që nga tërheqja nga Kievi dhe Ukraina veriore muajin e kaluar.

“Trupat ruse kanë filluar betejën për Donbasin, për të cilën janë përgatitur për një kohë të gjatë”, tha Zelenskyy në një fjalim me video drejtuar popullit ukrainas. “Një pjesë e konsiderueshme e të gjithë ushtrisë ruse tani është e përqendruar në këtë ofensivë. Pavarësisht se sa trupa ruse janë shtyrë atje, ne do të luftojmë. Do ta bëjmë çdo ditë", tha presidenti ukrainas.

"Fitoret e prekshme ushtarake"

Oleksiy Danilov, sekretari i këshillit ukrainas të sigurisë dhe mbrojtjes, tha se forcat ruse ishin “përpjekur të thyejnë mbrojtjen tonë” pothuajse përgjatë gjithë vijës së frontit në territorin e rajoneve Donetsk, Luhansk dhe Kharkiv. Por “ushtria jonë po vazhdon të jetë aty”, shtoi ai.

Megjithatë, forcat e Vladimir Putin pushtuan qytetin e vogël të Kreminës në Luhansk.

Në jug të Donbasit, trupat ukrainase "vazhduan të qëndrojnë në qytetin e Mariupol-it", pasi "refuzuan një ultimatum për t'u dorëzuar të dielën në këmbim të garancive të sigurisë", tha The Times. 

Sipas faqes së lajmeve, Moska e ka ripërqendruar pushtimin në rajonet e kontrolluara nga separatistët, Donetsk dhe Luhansk, në një përpjekje për të "rikuperuar vrullin pas përpjekjeve të ngecura për të sulmuar kryeqytetin dhe qytetet portuale jugore të Ukrainës".

"Planifikuesit ushtarakë të Kremlinit kanë braktisur objektivin e tyre për të pushtuar njëkohësisht veriun, jugun dhe lindjen" dhe në vend të kësaj po bëjnë "një përpjekje të përqendruar" për të konsoliduar kontrollin mbi rajonin e Donbasit.

Ndryshimi i fokusit mendohet gjithashtu të jetë i lidhur me dëshirën e Putinit "për të shpallur disa fitore të prekshme ushtarake në kohë për Ditën e Fitores së Rusisë"9 maj, "data më domethënëse në kalendarin politiko-ushtarak të vendit". Duke përkujtuar "triumfin e Bashkimit Sovjetik mbi Gjermaninë në Luftën e Dytë Botërore", festa shënohet me shfaqje duke përfshirë "një paradë të madhe ushtarake nëpër Sheshin e Kuq të Moskës".

Momenti përcaktues

Faza e dytë e luftës në Ukrainë mund të jetë “potencialisht vendimtare”, tha redaktorja e Sky News, Deborah Haynes. Ajo përfaqëson "provën më të madhe ende për mbrojtësit ukrainas" dhe "mund të diktojë drejtimin e ardhshëm të luftës".

Ukraina tashmë i ka dhënë Rusisë një goditje të rëndë duke i detyruar trupat e saj të braktisin një përpjekje për të kapur kryeqytetin Kiev”, shkroi Haynes. “Nëse forcat ukrainase mund të pengojnë ushtarët rusë të arrijnë objektivat e tyre në lindje, kjo do të forconte ndjeshëm dorën e Ukrainës në bisedimet e paqes”.

Ekspertët ushtarakë "janë të kujdesshëm për të parashikuar se kush do të fitojë" betejën për Donbas, tha Reuters. Por të gjithë pajtohen se do të jetë "një konflikt vendimtar që ka të ngjarë të jetë brutal dhe përfundimisht do të përcaktojë rrjedhën e luftës".

"Rezultati i betejës mund të jetë që të dyja palët do të goditen deri në pikën kur asnjëra nuk do të jetë në gjendje të kryejë një ofensivë ose kundërsulm", i tha agjencisë së lajmeve Konrad Muzyka, drejtor i konsulencës Rochan me bazë në Poloni. 

“Ukrainasit do ta mbrojnë tokën e tyre deri në njeriun e fundit”, shtoi ai, ndërsa “rusët do të pësojnë humbje të konsiderueshme”.

Sipas Benjamin Jensen, një bashkëpunëtor i lartë në  Qendrën për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare me bazë në Uashington DC, shpresa më e mirë e Ukrainës për të shmangur sulmin e Rusisë është "të mohojë rrethimin" nga trupat masive të Moskës.

Sipas kësaj strategjie, shpjegoi ai, forcat ukrainase do të "nisnin një seri sulmesh prishëse që pengojnë Rusinë të ndërtojë forca".

Për Rusinë, marrja e kontrollit të Donbasit është "jetike për të rikuperuar vrullin në një luftë që është përfshirë nga pengesat, humbjet dhe dështimet për trupat ruse", tha Haynes i Sky News. 

"Një sukses rus në lindje gjithashtu ka të ngjarë të inkurajojë Putinin të dërgojë forcat e tij në veri për të përfunduar një kapje të plotë të vendit", paralajmëroi ajo. /Nacionale/

Tjera nga autori:
1