<b></b> Bild: Qeveria gjermane ndaloi dërgimin e armëve të rënda në Ukrainë dhe gënjeu për këtë

Bild: Qeveria gjermane ndaloi dërgimin e armëve të rënda në Ukrainë dhe gënjeu për këtë

21.04.2022 20:37

Gjermania pretendon se nuk ka më armë në rezervë që mund t'i dërgojë Ukrainës. Annalena Baerbock, ministrja e jashtme në qeverinë e Olaf Scholz, e bëri këtë njoftim gjatë një vizite në Letoni të mërkurën, duke vënë në dukje se në vend të kësaj ajo do të ndihmonte ushtrinë ukrainase me "stërvitje"

"Ne kemi dërguar armë antitank, Stingers dhe shumë armë të tjera për të cilat nuk i kemi folur publikisht", shtoi Baerbock, qeveria e të cilës po përballet me kritika në rritje nga Kievi, por edhe kryeqyteti evropian, për hezitimin në ndihmë ushtarake për Ukrainën në mënyrë që të mbrohet në mënyrë efektive kundër agresionit brutal rus. 

Që nga fillimi i luftës në Ukrainë, vetë kancelari Scholz ka hezituar që të armatosë ushtrinë e Ukrainës, nga refuzimi fillimisht për të dërguar armë në vend të dërgimit të helmetave, tek kthimi dhe dërgimi i mijëra raketave kundërajrore dhe antitank dhe heqja e kufizimeve për vende të tjera që kërkojnë të dërgojnë armë në Ukrainë, qeveria gjermane erdhi me pretendimin se nuk mund të dërgojë armë më të rënda në Ukrainë si transportuesit e blinduar të personelit Marder sepse nuk do të ketë mjaftueshëm për Bundeswehr-in (Forcat e Armatosura Gjermane).

Ata nuk do të dërgojnë tanket e tyre, por do të kompensojnë vendet e tjera për tanket që dërgojnë?

Dhe përsëri, në fillim të kësaj jave, ai i premtoi Kievit se Berlini do të financonte dërgesat direkte të armëve nga industria gjermane, për të cilën ai tha se i kërkoi t'i tregonte se çfarë materiali mund të dorëzonte në të ardhmen e afërt, me vlerë deri në një miliard euro.

Scholz tha se ishin armët e lartpërmendura antitank dhe kundërajrore, pushkë dhe municione, ndër të tjera, por përsëri pa armë të rënda si tanke, automjete blinduara luftarake, artileri apo helikopterë dhe aeroplanë. Në vend të armëve të rënda gjermane, anëtarët e NATO-s të Evropës Lindore do të dërgojnë armë sovjetike në Ukrainë për të cilat më pas do të marrin një zëvendësim modern nga Gjermania dhe anëtarët e tjerë, shpjegoi kancelari gjerman. 

Sipas detajeve të reja të planit të zbuluara sot, Sllovenia do të dërgojë një numër të madh të tankeve të saj sovjetike T-72 në Ukrainë, dhe Gjermania do t'i sigurojë Sllovenisë tanke Marder dhe automjete të blinduara Fox.

Bild: Scholz urdhëroi që armët e rënda të hiqen nga lista për Ukrainën

Megjithatë, tabloidi gjerman Bild publikoi të mërkurën një raport që mund të shkaktojë mjaft skandal për qeverinë Scholz. Sipas Bild, Scholz gënjeu për pamundësinë e dërgimit të armëve të rënda si tanke, mjete luftarake të këmbësorisë (IFV) ose artileri në Ukrainë, ndërsa në fshehtësi urdhëroi që këto armë të hiqen nga lista e armëve të disponueshme për dërgim. 

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka kërkuar armë të tilla nga Berlini dhe industria gjermane e mbrojtjes thuhet se i ka ofruar tashmë Ukrainës automjete luftarake Marder, transportues të personelit të blinduar (APC), tanke Leopard-2, raketahedhës me shumë fuçi (VBR). 

Sidoqoftë, Bild mori versionin përfundimtar të dokumentit me një listë të armëve në dispozicion, në të cilën thjesht u hoqën të gjitha armët e rënda të listuara. Versioni përfundimtar i dokumentit u shkurtua nga 48 në vetëm 24 faqe, dhe lista liston vetëm 3 sisteme armësh nga ato të kërkuara nga Kievi. /Nacionale/

Tjera nga autori:
1