<b></b> Britanikët publikuan një hartë të re të luftës në Ukrainë

Britanikët publikuan një hartë të re të luftës në Ukrainë

19.04.2022 17:00

Ministria britanike e Mbrojtjes ka publikuar një hartë të re të luftës në Ukrainë.

Nuk ka ndryshime të rëndësishme në hartë ndryshe nga dje. I vetmi qytet që është plotësisht i rrethuar është Mariupol. Lufta të ashpra po zhvillohen në periferi të qytetit të Khersonit në jug të vendit.

Është i vetmi qytet i madh që rusët kanë pushtuar deri më tani, por prej javësh pritet që ukrainasit ta çlirojnë atë. Por ata ende nuk mund ta bëjnë atë.

Betejat më të mëdha po zhvillohen në lindje të vendit.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha të hënën se forcat ruse kishin filluar një "betejë për Donbass" pasi zyrtarë të lartë ukrainas njoftuan se ofensiva e re e Moskës në Ukrainën lindore kishte filluar.

“Tani mund të themi se forcat ruse kanë nisur betejën për Donbass, për të cilën ata janë përgatitur për një kohë të gjatë”, tha Zelensky në një video.

Shefi i shtabit të presidentit ukrainas tha të hënën se "faza e dytë e luftës ka filluar", duke iu referuar sulmit të ri të Rusisë në Ukrainën lindore, dhe përsëriti një deklaratë nga një zyrtar i lartë ukrainas i sigurisë, i cili tha se Rusia nisi ofensivën e saj të re të hënën në mëngjes.

“Besoni në ushtrinë tonë, ajo është shumë e fortë”, shkroi shefi i Shtabit Andriy Jermak në aplikacionin e mesazheve Telegram, duke siguruar ukrainasit se forcat ukrainase mund t'i rezistojnë ofensivës ruse. /Nacionale/

 

Tjera nga autori:
1