<b></b> Çfarë mund të ndodhë nëse Kina përpiqet të pushtojë Tajvanin?

Çfarë mund të ndodhë nëse Kina përpiqet të pushtojë Tajvanin?

21.04.2022 21:41

Që nga transformimi i shpejtë ekonomik dhe demokratik i Tajvanit në vitet 1980 dhe 1990, marrëdhëniet me fqinjin e saj që është një superfuqi botërore, Kinën janë luhatur midis heshtjes së ftohtë dhe kërcënimeve të drejtpërdrejta të pushtimit.

I përshkruar nga The Economist si "vendi më i rrezikshëm në Tokë" për shkak të afërsisë së tij me Pekinin, i cili e sheh atë si një provincë të shkëputur, ishulli është përballur për muaj të tërë me "një model të asaj që Taipei e sheh si ngacmim të shtuar ushtarak nga Pekini",  shkruan Reuters.

Mosmarrëveshja e vazhdueshme ka tërhequr fuqi nga e gjithë bota, me Joe Biden duke ripërsëritur angazhimin e SHBA-së për të mbrojtur aleatin e saj në Azi-Paqësor dhe Sekretarin e Shtetit Antony Blinken duke bërë thirrje për "pjesëmarrje kuptimplotë" të ishullit në OKB. 

Por ndërsa “epërsia ushtarake” kineze rritet, mundësia që Pekini të mund të vendosë “forcë kundër Tajvanit” është bërë edhe më reale, shtoi The Economist.

Ushtria e Tajvanit ka nxjerrë një manual që jep udhëzime për civilët për mbrojtjen civile në rast të një tentative pushtimi nga Kina.

Dokumenti përfshin "udhëzime mbijetese në një skenar lufte" dhe vjen pas pushtimir të Ukrainës nga Rusia, raportoi Reuters .

Ilustruar me foto komike, udhëzuesi "detajon se si të gjeni strehimore", tha agjencia e lajmeve.

"Ne po ofrojmë informacion se si qytetarët duhet të reagojnë në një krizë ushtarake dhe fatkeqësi të mundshme që do të vijnë", u tha gazetarëve Liu Tai-yi, një zyrtar i njësisë së Mobilizimit Mbrojtës Gjithëpërfshirës të ministrisë.

Ai vazhdoi se manuali bazohet në udhëzime të ngjashme se si t'i përgjigjemi një pushtimi ushtarak të lëshuar nga Suedia dhe Japonia, duke shtuar se ai do të përditësohet me vendndodhjet e strehimoreve, spitaleve dhe dyqaneve lokale sipas nevojës.

Taipei nuk ka raportuar ndonjë rritje të aktivitetit ushtarak kinez që nga pushtimi i Ukrainës nga Rusia. Shefat e sigurisë së ishullit kanë thënë gjithashtu se operacioni i dështuar i Moskës mund të vonojë çdo plan që Pekini mund të ketë për një pushtim deri në katër vjet.  

Chen Ming-tong, kreu i Byrosë së Sigurisë Kombëtare të Tajvanit, javën e kaluar tha se Kina nuk ka gjasa të sulmojë ishullin gjatë mandatit presidencial të Tsai Ing-wen, i cili përfundon në vitin 2026. “Mësimi i Ukrainës për Pekinin është se ajo nuk duhet ta ketë të lehtë një luftë”, shtoi ai.

Daulle lufte

Duke filluar nga 1 tetori, Pekini dërgoi 150 avionë ushtarakë në zonën e mbrojtjes ajrore të Tajvanit dhe presidenti kinez Xi Jinping tha më vonë se do të përfundonte "detyrën historike" të ribashkimit të ishullit me kontinentin. Tsai Ing-wen, presidenti tajvanez, e ka hedhur poshtë pretendimin.

"Nuk duhet të ketë absolutisht asnjë iluzion se populli tajvanez do të përkulet para presionit", u tha Tsai mediave, popullit të tij dhe diplomatëve të huaj në ditën kombëtare të vendit të saj.

“Ne do të vazhdojmë të forcojmë mbrojtjen tonë kombëtare dhe të tregojmë vendosmërinë tonë për të mbrojtur veten, në mënyrë që të sigurohemi që askush nuk mund ta detyrojë Tajvanin të marrë rrugën që Kina ka shtruar për ne”.

Tsai vazhdoi se Tajvani është "plotësisht i përkushtuar" për të punuar me forcat ndërkombëtare "për të parandaluar konfliktin e armatosur në Kinën Lindore, Detet e Kinës Jugore dhe në ngushticën e Tajvanit". 

Ajo tha se vendi "do të bëjë gjithçka që duhet për të mbrojtur veten" kundër çdo agresioni kinez, duke shkruar gjithashtu në një artikull për Foreign Affairs  se do të kishte "pasoja katastrofike" nëse do të shpërthente një konflikt midis dy kombeve. 

Rreth dy duzina trupa të forcave speciale po trajnojnë ushtarë për të "mbrojtur ishullin" ndërsa kërcënimi i "agresionit" nga Pekini "rritet", tha Wall Street Journal (WSJ). Marinsat gjithashtu "po punojnë me forcat detare lokale në trajnimin e anijeve të vogla".

Tajvani gjithashtu ka blerë "miliarda dollarë pajisje ushtarake" nga SHBA, por ekspertët tani besojnë se "thellimi i lidhjeve midis njësive të SHBA-së dhe Tajvanit" do të jetë më efektiv sesa furnizimi me pajisje, shtoi WSJ.

Kina dhe Tajvani u ndanë gjatë një lufte civile në vitet 1940. Por Pekini gjithmonë ka pohuar se ishulli në një moment duhet të rikuperohet. Pekini e konsideron Tajvanin një provincë të Kinës dhe e ka përshkruar qeverinë e Tsai si separatiste, ndërsa refuzon të përjashtojë përdorimin e forcës për ta kthyer atë në orbitën e drejtpërdrejtë të Kinës. 

Tajvani ka marrëdhënie të plota diplomatike me vetëm 14 nga 193 shtete anëtare të Kombeve të Bashkuara – si dhe Selinë e Shenjtë – sepse Kina u ka kërkuar aleatëve të saj që të refuzojnë të njohin legjitimitetin e saj si një komb i pavarur. Ishulli ka gjithashtu kushtetutën e tij, udhëheqës të zgjedhur në mënyrë demokratike dhe rreth 300,000 trupa aktive.

Ekspertët kanë paralajmëruar për muaj të tërë se "Pekini po bëhet gjithnjë e më i shqetësuar se qeveria e Tajvanit po e çon ishullin drejt një deklarate formale të pavarësisë", tha BBC , megjithëse qeveria e Tsai ka mbajtur qëndrimin se "Tajvani është tashmë një shtet i pavarur"

Nëse një konflikt shpërthen mes të dy vendeve, komuniteti ndërkombëtar do të mbetej përballë “çështjes qendrore të epokës sonë”, tha redaktori i The Times në Azi, Richard Lloyd-Parry. 

Përballja me Xi sjell kosto të mëdha dhe të ndryshme” që e bëjnë përfshirjen në “një pushtim ushtarak në shkallë të plotë dhe një luftë që mund të përhapet shpejt përtej ishullit” një opsion jo tërheqës për shumë vende.

Por “sjellja agresive e Pekinit ndaj fqinjëve të tij, Japonisë dhe Indisë, represioni i tij në Hong Kong dhe trajtimi gjenocidal i tij ndaj ujgurëve në Xinjiang” do të thotë gjithashtu se rëndësia e “qëndrimit përballë diktaturës është diçka që shumica e botës mund të pajtohet”.

Davidi dhe Goliathi

Nëse do të shpërthente një konflikt mes dy fqinjëve, do të ishte "një katastrofë", raportoi The Economist. Kjo është së pari për shkak të "gjakderdhjes në Tajvan", por edhe për shkak të rrezikut të "përshkallëzimit midis dy fuqive bërthamore", përkatësisht SHBA-së dhe Kinës.

Pekini tejkalon masivisht Tajvanin, me vlerësimet e Institutit Ndërkombëtar të Kërkimeve të Paqes në Stokholm që tregojnë se Kina shpenzon rreth 25 herë më shumë për ushtrinë e saj. Por Tajvani ka një pakt mbrojtës me SHBA-në që daton që nga Traktati i Mbrojtjes Reciproke Sino-Amerikane i vitit 1954, që do të thotë se SHBA-të mund të hyjë në konflikt.

"Versioni optimist i ngjarjeve të Pekinit" pas vendimit për të pushtuar do të shihte "njësitë e luftës kibernetike dhe elektronike të synojnë sistemin financiar dhe infrastrukturën kryesore të Tajvanit, si dhe satelitët amerikanë për të reduktuar njoftimin për raketat balistike të afërta", tha Bloomberg  .

"Anijet kineze gjithashtu mund të ngacmojnë anijet rreth Tajvanit, duke kufizuar furnizimet jetike të karburantit dhe ushqimit", vazhdoi faqja e lajmeve, ndërsa "sulmet ajrore do të synonin shpejt të vrisnin liderët kryesorë politikë dhe ushtarakë të Tajvanit, duke imobilizuar gjithashtu mbrojtjen lokale".

Kjo do të pasohej nga "anijet luftarake dhe nëndetëset që përshkojnë rreth 130 kilometra nëpër ngushticën e Tajvanit", përpara se "mijëra parashutistë të shfaqen mbi brigjet e Tajvanit, duke kërkuar të depërtojnë në mbrojtje dhe të kapin ndërtesa strategjike".

Sipas imazheve satelitore të shikuara nga faqja e lajmeve ushtarake The Drive, Kina gjithashtu ka filluar "të përmirësojë infrastrukturën e saj të aviacionit luftarak përballë Tajvanit ndërsa frika e pushtimit rritet". 

Pekini "po përmirëson tre baza ajrore të vendosura përballë" ishullit, "duke rritur aftësinë e tij të fuqisë ajrore në një rajon tashmë të tensionuar që është i mbushur me aftësi luftarake ajrore".

“Ndërtimi i infrastrukturës së re filloi në fillim të vitit 2020 dhe vazhdoi pandërprerë gjatë gjithë pandemisë, duke nënvizuar prioritetin e saj”, shtoi faqja.

Tajvani do të mbështetej në "mbrojtjet natyrore" - bregdeti i tij i thyer dhe deti i trazuar - me plane për të "hedhur një mijë tanke në buzë" në rast të një pushtimi kinez që mund të rezultojë në "betejat brutale të tankeve" që "vendosin rezultatin", sipas  Forbes.

“Media shtetërore kineze e ka hedhur poshtë idenë e hakmarrjes së Tajvanit”, shtoi agjencia e lajmeve. Por një raport nga ministria e mbrojtjes e ishullit dërguar ligjvënësve tregon se ishulli po përgatitet të "marr masa më të ashpra" nëse ato janë të nevojshme.

Pax Americana

E gjithë kjo do të komplikohej nga zotimi i SHBA-së për të mbrojtur aleatin e saj në atë që The Economist e quajti "provë e fuqisë ushtarake të Amerikës dhe vendosmërisë së saj diplomatike dhe politike".

I pyetur në tetor gjatë një takimi të bashkisë së CNN nëse SHBA do të ndërmerrte një përgjigje ushtarake nëse Pekini do të përpiqej të merrte ishullin me forcë, Biden u përgjigj: "Po, ne kemi një angazhim për ta bërë këtë".

The Guardian tha se Biden "bëri një premtim të ngjashëm në gusht", kur i tha ABC News se SHBA ka një "angazhim të shenjtë" për të mbrojtur aleatët e saj të NATO-s në Kanada dhe Evropë dhe ishte "e njëjta gjë me Japoninë, njëlloj me Korenë e Jugut, e njëjta gjë me Tajvanin”.

Nëse SHBA do të kishte vendosur kundër ndërhyrjes, “Kina brenda natës do të bëhej fuqia dominuese në Azi” dhe “aleatët e Amerikës në mbarë botën do ta dinin se nuk mund të mbështeteshin në të”, shtoi gazeta. Me fjalë të tjera, "Pax Americana do të shembet".

Kjo do të ishte e papranueshme në Uashington, veçanërisht pasi "Biden e drejton politikën e jashtme të SHBA-së drejt një fokusi në Indo-Paqësorin si arena kryesore për konkurrencën e superfuqive të shekullit të 21-të", tha The Guardian.

Rreziku kryesor që vjen me përfshirjen e SHBA-së qëndron në faktin se si Uashingtoni ashtu edhe Pekini zotërojnë armë bërthamore.

Dokumentet e zbuluara të publikuara nga The New York Times në fillim të këtij viti zbuluan shtrirjen e diskutimeve të Uashingtonit për përdorimin e armëve bërthamore për të penguar një pushtim kinez të Tajvanit në vitet 1950.

Lufta globale

Pas nënshkrimit në shtator të Aukus-it, një pakt historik ushtarak midis SHBA-së, Britanisë së Madhe dhe Australisë, ish-kryeministrja Theresa May shprehu shqetësimin e saj për "inmplikimet" e marrëveshjes nëse Kina do të fillonte një pushtim të Tajvanit.

Duke folur në Dhomën e Përfaqësuesve, May pyeti Boris Johnson për "inmplikimet e këtij pakti për qëndrimin që do të mbante Mbretëria e Bashkuar në përgjigjen e saj nëse Kina do të përpiqet të pushtojë Tajvanin"?

Në atë kohë, Johnson u përgjigj duke thënë se pakti "nuk synon të jetë kundërshtar ndaj ndonjë fuqie tjetër", duke shtuar: "Mbretëria e Bashkuar mbetet e vendosur të mbrojë ligjin ndërkombëtar”.

Në përgjigje të inkursioneve të avionëve kinezë, Ministri i Jashtëm i Tajvanit Joseph Wu tha për ABC se vendi është "shumë i shqetësuar që Kina do të nisë një luftë kundër Tajvanit në një moment". Dhe siç shkruante analisti i çështjeve globale të transmetuesit, Stan Grant: "Nëse SHBA do të luftojë së bashku me të, do të përcaktojë fatin e Australisë".

Aukus "është krijuar për t'i dërguar një mesazh të qartë Kinës se SHBA nuk do të dorëzojë dominimin në Indo-Paqësorin", shtoi Grant. 

E gjithë kjo duket se sugjeron se Australia mund t'i bashkohet SHBA-së dhe Japonisë, të cilat në korrik gjithashtu u zotuan të mbronin Tajvanin, në ngritjen e një rezistence ndaj një pushtimi kinez, duke ngritur pikëpyetje se çfarë do të bënte Mbretëria e Bashkuar nëse thirrja do të vinte nga Uashingtoni ose Canberra për bashkim me aleatët e saj. /Nacionale/

Tjera nga autori:
1