<b></b> Festa e Fitër Bajramit shënohet në botë mes gëzimit e shqetësimeve

Festa e Fitër Bajramit shënohet në botë mes gëzimit e shqetësimeve

02.05.2022 19:29

Këtë vit, myslimanët anembanë botës po kremtojnë Fitër Bajramin – i shënuar zakonisht me lutje të përbashkëta, tubime festive rreth vakteve festive dhe veshjeve të reja – nën hijen e rritjes së çmimeve globale të ushqimeve të përkeqësuara nga lufta në Ukrainë.

Në këtë sfond, Associated Press shkruan se, shumë janë ende të vendosur për të shijuar pushimet mes lehtësimit të kufizimeve të koronavirusit në vendet e tyre, ndërsa, për të tjerët, festimet janë dobësuar nga konflikti dhe vështirësitë ekonomike.

Në xhaminë më të madhe në Azinë Juglindore, dhjetëra mijëra muslimanë morën pjesë në lutjet e së hënës në mëngjes. Xhamia e Madhe Istiqlal në kryeqytetin e Indonezisë Xhakarta u mbyll kur periudha më e shenjtë e Islamit përkoi me fillimin e pandemisë së koronavirusit në 2020 dhe u mbyll për lutjet komunale vitin e kaluar.

Humori ishte festiv në xhaminë Al-Azhar të Kajros, ku njerëzit u mblodhën për faljen e Bajramit të hënën. Një burrë hodhi ëmbëlsira në ajër që fëmijët t'i kapnin në festë, përpara se të fillonte lutja, ndërsa fëmijët e tjerë luanin me tullumbace.

Lufta në Ukrainë dhe sanksionet ndaj Rusisë kanë ndërprerë furnizimet me drithë dhe plehra, duke rritur çmimet e ushqimeve në një kohë kur inflacioni tashmë ishte i ndezur. Për shembull, një numër vendesh me shumicë myslimane varen shumë nga Rusia dhe Ukraina për importet e tyre të grurit.

Edhe para pushtimit rus, një rimëkëmbje e papritur globale nga recesioni i koronavirusit të vitit 2020 kishte krijuar pengesa në zinxhirin e furnizimit, duke shkaktuar vonesa të transportit dhe duke i rritur çmimet e ushqimeve dhe mallrave të tjera.

Në disa vende, pasojat e luftës në Ukrainë vetëm sa po i shtojnë fatkeqësitë e atyre që tashmë vuajnë nga trazirat, shpërnguljet ose varfëria.

Në provincën veriperëndimore të Sirisë, Idlib, të kontrolluar nga rebelët, Ramazani i këtij viti ishte më i vështirë se Ramazani i kaluar.

Ekonomia e Sirisë është goditur nga lufta, sanksionet perëndimore, korrupsioni dhe një shkrirje ekonomike në Libanin fqinj, ku sirianët kanë miliarda dollarë të ngecur në bankat libaneze.

Në Rripin e Gazës, megjithëse rrugët dhe tregjet janë plot zhurmë, shumë thonë se nuk mund të përballojnë shumë.

Enklava palestineze, e cila mbështetet shumë në importe, ishte tashmë e prekshme përpara luftës në Ukrainë pasi kishte qenë nën një bllokadë të ngushtë izraelito-egjiptiane që synonte të izolonte Hamasin, sundimtarët e tij militantë.

Afganët po festojnë Bajramin e parë që nga pushtimi i talebanëve në mes të kushteve të zymta të sigurisë dhe ato ekonomike. Shumë ishin të kujdesshëm, por u shfaqën në xhamitë më të mëdha të Kabulit për lutje të dielën, kur festa mes masave të rrepta sigurie.

Shpërthimet e shpeshta prishën periudhën që çoi në Bajram. Këto përfshinin bomba fatale, shumica e pretenduar nga dega e Shtetit Islamik të njohur si IS në provincën Khorasan, duke synuar Hazarët etnikë që janë kryesisht shiitë, dhe duke i lënë shumë prej tyre të debatojnë nëse ishte e sigurt për të marrë pjesë në lutjet e Bajramit në xhami.

Dhuna nuk ishte shkaku i vetëm për shqetësim. Që nga pushtimi i talebanëve në gusht, ekonomia e Afganistanit ka qenë në një rënie me çmimet e ushqimeve dhe inflacionin në rritje.

Myslimanët ndjekin një kalendar hënor dhe metodologjitë, duke përfshirë shikimin e hënës, mund të çojnë në vende të ndryshme - ose komunitete myslimane - që shpallin fillimin e Bajramit në ditë të ndryshme.

Në Irak, çështjet e sigurisë shqetësojnë gjithashtu festimet, me forcat e sigurisë që janë në gatishmëri të lartë nga e diela deri të enjten për të shmangur sulmet e mundshme pas një sulmi vetëvrasës në Bagdad vitin e kaluar përpara një feste tjetër të madhe islame, që la dhjetëra të vrarë.

Në Indi, pakica myslimane e vendit po tërhiqet nga sharjet nga nacionalistët hindu, të cilët kanë mbështetur prej kohësh qëndrime anti-myslimane, me disa nxitje kundër myslimanëve. Tensionet u shndërruan në dhunë gjatë Ramazanit, duke përfshirë hedhje gurësh midis grupeve hindu dhe myslimanë. Predikuesit myslimanë i paralajmëruan besimtarët që të qëndrojnë vigjilentë gjatë Bajramit, i cili do të kremtohet atje të martën.

Megjithatë, shumë muslimanë në vende të tjera u gëzuan për ringjalljen e ritualeve të ndërprera nga kufizimet pandemike.

Miliona indonezianë janë ngjeshur në trena, tragete dhe autobusë përpara Bajramit, teksa shkuan nga qytetet kryesore për të festuar me familjet e tyre në fshatrat në vendin më të populluar në botë me shumicë myslimane. Rikthimi i traditës së kthimit në shtëpi shkaktoi entuziazëm të madh pas dy vitesh festime të ndrydhura për shkak të kufizimeve pandemike.

Shumë në kryeqytetin e këtij vendi u dyndën në qendrat tregtare për të blerë rroba, këpucë dhe ëmbëlsira përpara festës, pavarësisht paralajmërimeve për pandeminë dhe rritjes së çmimeve të ushqimeve.

Myslimanët në Malajzi ishin gjithashtu në një humor festiv pasi kufijtë e vendit të tyre u rihapën plotësisht dhe masat e COVID-19 u liruan më tej. Pazaret dhe qendrat tregtare të Ramazanit janë mbushur me blerës përpara Bajramit dhe shumë kanë udhëtuar drejt vendlindjeve të tyre.

Tjera nga autori:
1