<b></b> Harta që tregon tërmetet më të fuqishme në rajon që nga viti 1960

Harta që tregon tërmetet më të fuqishme në rajon që nga viti 1960

23.04.2022 18:31

Dje ndodhi një tërmet i fortë në Bosnjë dhe Hercegovina dhe lëkundjen u ndjenë edhe këtu në Kosovë. 

Dhe tashmë kryefjala e mbrëmshme dhe sot është fjala tërmet. 

Tashmë instituti që merret me studimin e tyre EMSC, ka rëndidur tërmetet më të fuqishme që kanë ndodhur në rajon. 

Qendra sizmologjike Euro-Mediterane (EMSC) ka publikuar një hartë të të gjithë tërmeteve që kanë ndodhur në Evropën Juglindore që nga viti 1960. 

Siç shpjegon EMSC, pikat e verdha dhe portokallia përfaqësojnë tërmetet që kanë ndodhur në rajon nga viti 1960 deri më sot.

Më pas ai përmend tre tërmetet më të forta që goditën rajonin.

Më shkatërrues ishte më 15 prill 1979, rreth 15 kilometra larg bregdetit malazez.

129 persona humbën jetën dhe magnituda ishte 6.9 ballë. I dyti ishte më 1 qershor 1905 në Shkodër, me magnitudë 6.6 ballë. sipas Rihterit.

120 persona vdiqën, sipas EMCS. Tërmeti i tretë ishte në Shqipëri në 2019. Magnituda ishte 6.4 ballë të shkallës Rihter dhe 51 persona humbën jetën. /Nacionale/

 

Tjera nga autori:
1