<b></b> Korea e Veriut 'reklamon' raketat balistike ndërkontinentale, zotohet të rrisë arsenalin bërthamor

Korea e Veriut 'reklamon' raketat balistike ndërkontinentale, zotohet të rrisë arsenalin bërthamor

26.04.2022 09:54

Koreja e Veriut do të përshpejtojë zhvillimin e arsenalit të saj bërthamor, ka thënë udhëheqësi, Kim Jong Un, teksa ka përcjellur një paradë të madhe ushtarake që shfaqi raketa balistike ndërkontinentale dhe armë të tjera, raporton media shtetërore koreane.

Parada u zhvillua të hënën në mbrëmje gjatë festimeve për përvjetorin e themelimit të forcave të armatosura të Koresë së Veriut, tha agjencia shtetërore e lajmeve KCNA. Kjo vjen pasi Pheniani ka rritur testet e armëve dhe shfaqjet e fuqisë ushtarake në mes të bisedimeve të bllokuara për denuklearizimin me Shtetet e Bashkuara dhe Korenë e Jugut.

Zyrtarët e SHBA dhe Koresë së Jugut thonë se ka shenja të ndërtimeve të reja në vendin e vetëm të njohur të testimit bërthamor të Koresë së Veriut, i cili është mbyllur zyrtarisht që nga viti 2018, duke thënë se Pheniani mund të jetë duke u përgatitur për të rifilluar testimin e armëve bërthamore.

"Forcat bërthamore të Republikës sonë duhet të jenë plotësisht të përgatitura për të përmbushur misionin e tyre dhe të vënë në lëvizje kapacitetin e tyre të veçantë parandalues në çdo kohë", tha Kim në mbledhje, sipas KCNA.

Misioni themelor i forcës bërthamore të Veriut është të parandalojë luftën, por përdorimi i saj "nuk mund të kufizohet kurrë në një mision të vetëm", ​​shtoi ai.

“Nëse ndonjë forcë përpiqet të cenojë interesat themelore të shtetit tonë, forcat tona bërthamore do të duhet të përmbushin me vendosmëri misionin dytësor të tyre”, tha Kim.

Hong Min, një bashkëpunëtor i lartë në Institutin Korean për Unifikimin Kombëtar në Seul, tha se fjalimi i Kim mund të sinjalizojë një ndryshim në doktrinën e tij bërthamore për të lënë të hapur mundësinë e "përdorimit parësor bërthamor", pasi më parë e kufizuan qëllimin e tyre në parandalim dhe mbrojtje.

"Megjithëse ai nuk specifikoi se çfarë e bën 'misionin dytësor' ose 'interesat themelore', ai tregoi më gjerësisht se forca bërthamore mund të përdoret në mënyrë parandaluese, jo vetëm kur ata janë nën sulm, por edhe në rrethana të caktuara", tha Hong.

Yang Moo-jin, një profesor në Universitetin e Studimeve të Koresë së Veriut në Seul, tha se komentet e Kim mund të kishin për qëllim qeverinë e ardhshme të presidentit të zgjedhur të Koresë së Jugut, Yoon Suk-yeol, i cili ka paralajmëruar për sulme të mundshme parandaluese nëse një sulm nga Veriu ishte i pashmangshëm.

Ekipi i tranzicionit i Yoon, i cili merr detyrën më 10 maj, kritikoi Phenianin për ndërtimin e armëve kërcënuese.

"Parada dëshmoi se Koreja e Veriut ka bërë thirrje nga jashtë për paqe dhe dialog gjatë pesë viteve të fundit, por në realitet ajo u fokusua në zhvillimin e mjeteve për të kërcënuar jo vetëm gadishullin Korean, por Azinë Verilindore dhe paqen botërore", tha zëvendës zëdhënësi Won Il-hee. një konferencë.

"Sigurimi i aftësisë për të penguar kërcënimin e rëndë dhe real të Koresë së Veriut është detyra më urgjente", shtoi Won, duke u zotuar se do të forcojë aleancën e SHBA-së dhe të përshpejtojë zhvillimin e armëve për të forcuar parandaluar Seulin.

Në paradën që u mbajtë në kryeqytetin korean, Phenian, u shfaq raketa më e madhe balistike ndëkontinentale e Koresë së Veriut, Hwasong-17, raporton KCNA.

Raketa masive u testua për herë të parë muajin e kaluar, por zyrtarët në Korenë e Jugut besojnë se përpjekjet për të kryer një testim të plotë përfunduan në një shpërthim mbi Phenian.

Gazeta Rodong Sinmun e Koresë së Veriut ka publikuar foto që tregojnë Hwasong-17, si dhe ato që dukej të ishin raketa hipersonike dhe raketa balistike që lëshohen nga nëndetëset.

Parada është ndjekur nga turma të mëdha pjesëmarrësish që valëvitnin flamurin Koreano Verior.

Tjera nga autori:
1