<b></b> Liderët e G7 pas takimit me Zelenskyn: Veprimet e Putinit në Ukrainë sjellin turp për Rusinë

Liderët e G7 pas takimit me Zelenskyn: Veprimet e Putinit në Ukrainë sjellin turp për Rusinë

08.05.2022 20:58

Pushtimi i Ukrainës nga Vladimir Putin ka sjellë turp për Rusinë dhe sakrificat që populli i saj bëri për të mposhtur Gjermaninë naziste në Luftën e Dytë Botërore, thanë udhëheqësit e grupit G7 të ekonomive kryesore perëndimore në një deklaratë për të shënuar 77 vjetorin e fundit të konfliktit global.

Deklarata, e bërë të dielën pas një video-konference midis liderëve të G7 dhe presidentit ukrainas, Volodymyr Zelenskiy, synohej si një thirrje tubuese nga demokracitë liberale përpara paradës së Ditës së Fitores së Rusisë më 9 maj në Moskë.

Në deklaratën e G7 thuhet: “Përmes pushtimit dhe veprimeve të saj në Ukrainë që nga viti 2014, Rusia ka shkelur rendin e bazuar në rregulla ndërkombëtare, veçanërisht kartën e OKB-së, të konceptuar pas Luftës së Dytë Botërore për të kursyer brezat e njëpasnjëshëm nga fatkeqësia e luftës.

“Presidenti Putin dhe regjimi i tij tani zgjodhën të pushtonin Ukrainën në një luftë të paprovokuar agresioni kundër një vendi sovran. Veprimet e tij sjellin turp për Rusinë dhe sakrificat historike të popullit të saj.”

Udhëheqësit gjithashtu e akuzuan atë për "një sulm ndaj ushqimit të botës" nëse ai nuk përputhej me ligjin ndërkombëtar dhe nuk i jepte fund bllokadës ndaj eksporteve të ushqimit ukrainas.

G7 tha se i kishte ofruar Ukrainës kolektivisht 24 miliardë dollarë për mbështetje financiare dhe materiale që nga fillimi i luftës.

Më vete, në një fjalim televiziv drejtuar popullit gjerman, Olaf Scholz, kancelari gjerman, u zotua se Gjermania nuk do të paralizohej nga frika dhe as do të lejonte Rusinë të diktonte kushtet e çdo marrëveshjeje paqeje në Ukrainë.

Në deklaratën e përbashkët, liderët e G7-s thanë se do t'i jepnin fund varësisë së tyre nga energjia ruse "në kohën e duhur dhe të rregullt", por nuk u caktua një kohë e saktë, duke reflektuar ndarjet e vazhdueshme në Evropë rreth shpejtësisë me të cilën mund të arrihet një ndërprerje e tillë.

Në një sqarim të qëllimeve të luftës, në deklaratë thuhet se: "Qëllimi përfundimtar i Ukrainës është të sigurojë tërheqjen e plotë të forcave dhe pajisjeve ushtarake ruse nga i gjithë territori i Ukrainës dhe të sigurojë aftësinë e saj për të mbrojtur veten në të ardhmen".

Tjera nga autori:
1