<b></b> Në fillim të luftës, Ukraina rrëzoi një aeroplan me qindra ushtarë rusë

Në fillim të luftës, Ukraina rrëzoi një aeroplan me qindra ushtarë rusë

29.04.2022 16:52

Kur Rusia nisi pushtimin e saj, Shtetet e Bashkuara i dhanë inteligjencës ukrainase detaje se kur dhe ku synoheshin të goditeshin objektivat ukrainase nga raketat dhe bombat ruse, duke e shtyrë Ukrainën të vinte në dispozicion mbrojtjen ajrore dhe avionët e saj, thanë zyrtarët amerikanë. 

Ky shkëmbim i inteligjencës në kohë reale i lejoi gjithashtu Ukrainës të rrëzonte një aeroplan transporti rus që mbante qindra trupa në ditët e para të luftës, thanë zyrtarët, duke ndihmuar në zmbrapsjen e një sulmi rus në një aeroport kyç pranë Kievit.

Ishte pjesë e asaj që zyrtarët amerikanë e quajnë një operacion gjithëpërfshirës dhe të paprecedentë të ndarjes së inteligjencës me një partner jo-NATO, që ka luajtur një rol kyç në suksesin e Ukrainës deri më tani kundër një ushtrie ruse më të madhe dhe më të pajisur.

Informacioni amerikan një faktor i rëndësishëm në luftë

Detajet e avionit të mbrojtjes ajrore dhe transportit, të papublikuara më parë, tregojnë se përse pas dy muajsh lufte, zyrtarët thonë se inteligjenca nga agjencitë e spiunazhit amerikan dhe Pentagoni ka qenë një faktor i rëndësishëm në ndihmën e Ukrainës për të penguar përpjekjet e Rusisë për të pushtuar pjesën më të madhe të vendit.

"Që nga fillimi, ne kemi bërë përparim të konsiderueshëm në ndarjen e inteligjencës strategjike dhe efektive me Ukrainën", i tha një zyrtar amerikan NBC News.

Një zëdhënës i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë tha: "Ne u ofrojmë rregullisht informacione të detajuara dhe në kohë ukrainasve në fushën e betejës për t'i ndihmuar ata të mbrojnë vendin nga agresioni rus dhe ne do të vazhdojmë ta bëjmë këtë".

NBC News nuk lëshoi ​​asnjë detaj specifik në lidhje me shkëmbimin e inteligjencës me kërkesë të ushtrisë dhe zyrtarëve të inteligjencës amerikane, të cilët thonë se raportimi për të mund të ndihmojë rusët të mbyllin burime të rëndësishme informacioni.

"Shumë detaje i janë dhënë Ukrainës, të cilat mund të përdoren për të synuar në mënyrë specifike forcat ruse", tha një ish-zyrtar i lartë i inteligjencës i njohur me situatën. Informacioni përfshin imazhe satelitore komerciale".

Megjithëse bashkëpunimi SHBA-Ukrainë është zhvilluar që kur Rusia pushtoi Krimenë në vitin 2014, administrata Biden e rriti bashkëpunimin në javët para pushtimit rus, kur një delegacion ushtarak amerikan vizitoi Ukrainën për të vlerësuar mbrojtjen ajrore të Ukrainës.

Amerikanët i dhanë Ukrainës këshilla të hollësishme se si të shpërndante sistemet e mbrojtjes ajrore, një lëvizje që zyrtarët amerikanë thonë se e ndihmoi Ukrainën të parandalonte Rusinë që të merrte kontrollin e qiejve. /Nacionale/

 
Tjera nga autori:
1