<b></b> Nisin evakuimet në Mariupol, ndërsa Pelosi viziton Zelenskyn

Nisin evakuimet në Mariupol, ndërsa Pelosi viziton Zelenskyn

01.05.2022 17:44

Kombet e Bashkuara thanë se ka nisur një përpjekje e shumëpritur për të evakuuar njerëzit nga një fabrikë çeliku në qytetin ukrainas të Mariupolit, ndërsa kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të ShBA Nancy Pelosi zbuloi se ajo vizitoi presidentin e Ukrainës për të treguar mbështetjen e palëkundur amerikane për mbrojtjen e vendit kundër agresionit rus.

Zëdhënësi humanitar i OKB-së, Saviano Abreu tha për Associated Press se operacioni për nxjerrjen e njerëzve nga fabrika e përhapur e çelikut Azovstal po bëhej me Komitetin Ndërkombëtar për Kryqin e Kuq dhe në koordinim me zyrtarët ukrainas dhe rusë.

Rreth 100,000 njerëz besohet se janë ende në Mariupolin e bllokuar, duke përfshirë deri në 1,000 civilë me rreth 2,000 luftëtarë ukrainas të cilët janë vendosur nën fabrikën e çelikut të epokës sovjetike - e vetmja pjesë e qytetit që nuk ishte e pushtuar nga rusët.

Abreu e quajti situatën "shumë komplekse" dhe nuk dha detaje të mëtejshme. Ashtu si evakuimet e tjera, suksesi i misionit në Mariupol varej nga Rusia dhe forcat e saj, të vendosura përgjatë një serie të gjatë pikash kontrolli përpara se të arrinin në ato ukrainase.

Zaporizhzhia, një qytet rreth 227 kilometra në veriperëndim të Mariupolit, është destinacioni i pritur i përpjekjes për evakuim. Zaporizhzhia ishte destinacioni i banorëve të Mariupolit, të cilët arritën të largoheshin vetë nga qyteti kur evakuimet e mëparshme të organizuara nga Kryqi i Kuq dhe ukrainas duhej të anuloheshin për shkak të granatimeve të vazhdueshme ose shqetësimeve për sigurinë e rrugës.

OKB-ja tha se karvani për evakuimin e civilëve filloi të premten, duke udhëtuar rreth 230 kilometra përpara se të arrinte në uzinë në Mariupol të shtunën në mëngjes.

Njerëzit që kanë ikur nga zonat e pushtuara nga Rusia kanë përshkruar ndonjëherë se automjetet e tyre janë qëlluar, ndërsa zyrtarët ukrainas kanë akuzuar vazhdimisht forcat ruse për granatimet e rrugëve të evakuimit për të cilat të dyja palët kishin rënë dakord.

Pelosi, një demokrate nga Kalifornia që është e dyta në radhë për të pasuar presidentin, është ligjvënësja më e vjetër amerikane që udhëton në Ukrainë që kur Rusia pushtoi Ukrainën më 24 shkurt. Vizita e saj të shtunën erdhi vetëm disa ditë pasi Rusia lëshoi ​​raketa në kryeqytet gjatë një vizite të Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, António Guterres.

Gjatë një konference për shtyp ntë dielën në qytetin polak të Rzeszoë, Pelosi tha se ajo dhe anëtarët e tjerë të një delegacioni të kongresit amerikan u takuan me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky në kryeqytetin e Ukrainës, Kiev, për tre orë dhe i sollën atij "një mesazh vlerësimi nga populli amerikan për udhëheqjen e tij”.

Tjera nga autori:
1