<b></b> Një ditë pas blerjes, Elon Musk thyen rregullat e marrëveshjes me Twitter

Një ditë pas blerjes, Elon Musk thyen rregullat e marrëveshjes me Twitter

27.04.2022 22:36

Kur Twitter ra dakord t’ia shiste rrjetin Elon Musk për 44 miliardë dollarë më 25 prill, të dy palët u pajtuan për disa kushte specifike, duke nënshkruar një dokument të cilin e depozituan në Komisionin e Letrave me Vlerë dhe Shkëmbimeve të ShBA-së.

Musk nuk e ka ende Twitter-in, dhe nuk do ta ketë edhe për shumë muaj të tjerë, por ai tani ka lidhur një kontratë me menaxhmentin aktual të rrjetit dhe në rast se tërhiqet rrezikon të dënohet me 1 miliardë dollarë. Të dyja palët po ashtu kanë rënë dakord për disa rregulla të sjelljes që duhet të zbatohen në periudhën para mbylljes së marrëveshjes. Dhe...vetëm një ditë pas marrëveshjes, Musk tashmë ka thyer rregullat.

Çfarë rregulli ka thyer Musk?

Marrëveshja e Musk me Twitter-in e lejon atë të postojë në Twitter për shitjen "përderisa postime të tilla nuk nënçmojnë Twitter-in ose ndonjë nga përfaqësuesit e tij".

Por më 26 prill, Musk postoi ato që mund të konsiderohen dy komente të veçanta përçmuese për punonjësit e Twitter.

Pasi Politico raportoi se Vijaya Gadde, avokati më i lartë i Twitter dhe kreu i besimit dhe sigurisë, kishte qarë në një takim të brendshëm pas lajmeve për blerjen, gazetari konservator Saagar Enjeti postoi në Twitter një pamje të artikullit së bashku me mesazhin: “Vijaya Gadde, censura kryesore avokati në Twitter, i cili në mënyrë të famshme shpërtheu botën në podcast-in e Joe Rogan dhe censuroi historinë e laptopit të Hunter Biden, është shumë i mërzitur për marrjen nga @elonmusk.

Ekipi i Gadde, i cili është përgjegjës për vendimet e moderimit të përmbajtjes në Twitter, bllokoi një artikull të tetorit të New York Post në lidhje me një laptop që i përkiste Hunter Biden, djalit të presidentit amerikan, Joe Biden. Ai gjithashtu bllokoi përkohësisht llogarinë e agjencisë së lajmeve. Laptopi përfundimisht u konfirmua se ishte i Bidenit dhe CEO i atëhershëm i Twitter, Jack Dorsey kërkoi falje, duke thënë se rrjeti bëri një gabim.

Të martën, Musk u hodh me komente, në thelb duke rënë dakord me kritikën e Enjetit ndaj Gadde. “Pezullimi i llogarisë në Twitter të një organizate të madhe lajmesh për publikimin e një historie të vërtetë ishte padyshim tepër i papërshtatshëm”, shkroi ai në Twitter.

Vetëm disa orë më vonë, Musk iu përgjigj një postimi nga teoricieni i konspiracionit të krahut të djathtë, Mike Cernovich, duke pretenduar se avokati i Twitter Jim Baker, një ish-këshilltar i përgjithshëm i FBI-së, "lehtësoi mashtrimin".

“Tingëllon shumë keq…” shkroi Musk.

Elon Musk nuk mund të ndalojë së shkruari në Twitter

Kjo është larg nga loja e parë e Musk në Twitter. Si CEO i Tesla, tweet-et e tij çuan në një padi nga SEC mbi atë që rregullatori përcaktoi se ishte një cicërimë mashtruese në lidhje me sigurimin e fondeve për ta bërë Teslën private. Në një dekret pëlqimi, Musk ra dakord të mos postonte në Twitter për kompaninë pa miratimin e një avokati - një marrëveshje që tani njihet si "Kujdestari i Twitter-it" të Musk, por ai ende shpesh poston për Teslën.

Sipas Quartz, Musk kohët e fundit paditi për të ndryshuar kushtet e marrëveshjes, por një gjykatës federal në Manhattan mbështeti marrëveshjen e Twitter-it më 27 Prill, duke sinjalizuar se ajo nuk do të ndryshohet se shpejti.

Ndërsa nuk ka gjasa që tweetet më të fundit të Musk të kenë pasoja të mëdha për të ose marrëveshjen me Twitter, ato janë dëshmit të reja se edhe një marrëveshje e nënshkruar dhe mendimi i punonjësve të ardhshëm – nuk mund ta mbajë CEO-n idiosinkratik jashtë platformës së tij të preferuar.

Tjera nga autori:
1