<b></b> Papa Françesku-Patriarkut rus pro-luftës: Nuk jemi klerikë të shtetit, duhet të përdorim gjuhën e Jezusit

Papa Françesku-Patriarkut rus pro-luftës: Nuk jemi klerikë të shtetit, duhet të përdorim gjuhën e Jezusit

04.05.2022 19:30

Papa Françesku paralajmëroi udhëheqësin e Kishës Ortodokse Ruse, Patriarkun Kirill, të mos bëhet "djaloshi i altarit të Putinit". Në fjalët e tij më të forta deri më sot kundër Patriarkut pro-luftës, CNN shkruan se Françesku gjithashtu kritikoi Kirillin për miratimin e statistikave të Rusisë.

 “Kam folur me të për 40 minuta përmes Zoom”, tha Papa për të përditshmen italiane Corriere della Sera në një intervistë të botuar të martën. “20 minutat e para më lexoi, me një kartë në dorë, të gjitha arsyetimet për luftën”.

“E dëgjova dhe i thashë: Nuk kuptoj asgjë për këtë. Vëlla, ne nuk jemi klerikë të shtetit, nuk mund të përdorim gjuhën e politikës, por atë të Jezusit”.

“Patriarku nuk mund të shndërrohet në djalin e altarit të Putinit”, tha Papa.

Françesku tha se telefonata e konferencës me Kirillin u zhvillua më 16 mars dhe se ai dhe Patriarku kishin rënë dakord të shtynin një takim të planifikuar më 14 qershor në Jerusalem.

“Do të ishte takimi ynë i dytë ballë për ballë, pa asnjë lidhje me luftën”, tha Papa. "Por tani, edhe ai pajtohet: le të ndalemi, mund të jetë një sinjal i paqartë."

Kisha Ortodokse Ruse tha se komentet e Papës ishin "për të ardhur keq", në një deklaratë të mërkurën.

“Është për të ardhur keq që një muaj e gjysmë pas bisedës me Patriarkun Kirill, Papa Françesku ka zgjedhur tonin e gabuar për përcjelljen e përmbajtjes së bisedës”, tha Departamenti i Marrëdhënieve me Jashtë të Patriarkanës Ruse.

“Deklarata të tilla nuk kontribuojnë në vendosjen e një dialogu konstruktiv midis Kishës Katolike Romake dhe Kishës Ortodokse Ruse, i cili është veçanërisht i nevojshëm në këtë kohë”, thuhet në deklaratë.

Gjithashtu të mërkurën u mësua se Patriarku është ndër individët që do të përfshihen në raundin e gjashtë të propozuar të sanksioneve të Bashkimit Evropian kundër Rusisë, sipas dy burimeve që kanë parë dokumentet e plota.

Burimet thanë se drafti i propozuar u është dërguar ambasadorëve përkatës për shqyrtim. Në këtë fazë emrat mund të hiqen ose shtohen sipas gjykimit të shteteve anëtare, tha një burim i Komisionit të BE.

Zëdhënësi i Kishës Ortodokse Ruse, Vladimir Legoida, tha se sanksionet nuk kishin lidhje me "logjikën e shëndoshë", raportoi agjencia shtetërore ruse e lajmeve TASS.

Në mars, Patriarku tha se konflikti ishte një zgjatje e një përplasjeje kulturore themelore midis botës së gjerë ruse dhe vlerave liberale perëndimore, të ilustruara nga shprehjet e krenarisë së homoseksualëve.

Ekspertët thonë se komentet e Kirill ofrojnë njohuri të rëndësishme në vizionin më të madh shpirtëror të Putinit për një kthim në një Perandori Ruse, në të cilën feja ortodokse luan një rol kryesor.

Por qëndrimi i ashpër i patriarkut rus po i kushton atij, pasi që në mars, kisha ortodokse ruse në Amsterdam njoftoi se po ndërpret lidhjet me udhëheqësin, duke iu bashkuar një numri në rritje priftërinjsh dhe kishash që po braktisin Moskën për shkak të luftës në Ukrainë.

Tjera nga autori:
1