<b></b> Papa dëshiron takim me Putinin, injorohet nga lideri rus prej më se një muaji

Papa dëshiron takim me Putinin, injorohet nga lideri rus prej më se një muaji

03.05.2022 19:17

Papa Françesku i tha një gazete italiane se kishte ofruar të udhëtonte në Moskë për t'u takuar me Presidentin Vladimir Putin në përpjekje për t'i dhënë fund luftës së Rusisë në Ukrainë dhe sugjeroi se pushtimi mund të ishte provokuar nga zgjerimi i NATO-s drejt lindjes.

Françesku tha se ai e bëri ofertën rreth tre javë pas pushtimit të Rusisë, nëpërmjet Sekretarit të Shtetit të Vatikanit, kardinalit Pietro Parolin, por ende nuk ka marrë përgjigje.

Papët për dekada kanë kërkuar të vizitojnë Moskën si pjesë e përpjekjes së gjatë për të shëruar marrëdhëniet me Kishën Ortodokse Ruse, e cila u nda me Romën më shumë se 1000 vjet më parë. Por një ftesë nuk ka ardhur kurrë.

“Sigurisht, do të ishte e nevojshme që lideri i Kremlinit të vërë në dispozicion një dritare mundësie. Por ne ende nuk kemi pasur një përgjigje dhe ne ende po mundohemi, edhe nëse kam frikë se Putini nuk mund dhe nuk dëshiron ta ketë këtë takim në këtë moment”, citohet të ketë thënë Françesku për gazetën Corriere della Sera.

Françesku kujtoi se ai foli në mars me kreun e Kishës Ortodokse Ruse, Patriarkun Kirill, për 40 minuta me videokonferencë dhe në gjysmën e parë "me letër në dorë, ai lexoi të gjitha arsyetimet për luftën".

 “E dëgjova dhe i thashë: ‘Nuk kuptoj asgjë nga këto. Vëlla, ne nuk jemi klerikë të shtetit, nuk mund të përdorim gjuhën e politikës, por atë të Jezusit. ... Për këtë duhet të gjejmë shtigjet e paqes, të ndalojmë të shtënat me armë”.

Françesku ka denoncuar shpesh industrinë e armëve dhe rritjen e paralajmëruar të shpenzimeve të mbrojtjes nga Perëndimi në javët e fundit. Por ai ka mbrojtur gjithashtu të drejtën e ukrainasve për të mbrojtur territorin e tyre nga pushtimi rus, në përputhje me doktrinën sociale katolike. Ai i tha Corriere se ndjente se ishte shumë i hequr për të gjykuar moralin e rifurnizimit të forcave të armatosura ukrainase nga Perëndimi.

Por ai gjithashtu tha se po përpiqej të kuptonte pse Rusia kishte reaguar ashtu siç kishte reaguar. Ndoshta "kjo lehje e NATO-s në derën e Rusisë" e kishte nxitur atë, u citua të thoshte, "Një zemërim që nuk e di nëse mund të thuash se ishte i provokuar, por ndoshta i lehtësuar".

Françesku ka dhënë një sërë intervistash kohët e fundit për mediat miqësore duke theksuar thirrjen e tij për t'i dhënë fund luftës dhe iniciativat për të ofruar ndihmë humanitare për ukrainasit. Ai ka mbrojtur vendimin e tij për të mos i’u drejtuar publikisht Putinit ose Rusisë, duke thënë se papët nuk e bëjnë këtë. Por ai e përmendi lirisht Putinin në komentet e tij për Corriere dhe dukej se e barazonte masakrën në Ukrainë me gjenocidin në Ruandë një çerek shekulli më parë.

“Një brutalitet i tillë, si mund të mos përpiqesh ta ndalosh? Njëzet e pesë vjet më parë në Ruandë pamë të njëjtën gjë”, citohet të ketë thënë ai.

Tjera nga autori:
1