<b></b> Pas dy muajsh luftë, bëhet e qartë se cili është plani i vërtetë i Putinit

Pas dy muajsh luftë, bëhet e qartë se cili është plani i vërtetë i Putinit

07.05.2022 20:21

Agresioni rus kundër Ukrainës filloi me njohjen e dy republikave të vetëshpallura në territorin e Ukrainës dhe shpalljen e një "operacioni ushtarak special". Dy muaj pas fillimit të luftës, vërehen ndryshime të caktuara në politikën e Rusisë ndaj Ukrainës.

Duke shpallur "operacione speciale" në territorin e Ukrainës, Rusia njoftoi "çmilitarizimin dhe denazifikimin e Ukrainës". Më 24 shkurt, Presidenti rus Vladimir Putin tha si vijon:

"Kam vendosur të kryej një operacion special ushtarak që synon mbrojtjen e njerëzve që janë nënshtruar ngacmimeve dhe gjenocidit nga regjimi i Kievit gjatë tetë viteve të fundit. Kjo është arsyeja pse ne do të përpiqemi për çmilitarizimin dhe denazifikimin e Ukrainës, duke përfshirë qytetarët e Federata Ruse".

Çfarë tha Putin për pushtimin e Ukrainës?

Më vonë ai shtoi se plani i Federatës Ruse nuk ishte pushtimi i Ukrainës dhe se forcat armike (qeveria në Kiev) morën peng vendin fqinj.

Ai përsëriti fjalë të ngjashme një muaj më vonë, ku tha: "Shfaqja e ushtrisë ruse pranë Kievit dhe qyteteve të tjera të Ukrainës nuk ka për qëllim të pushtojë këtë vend, ky nuk është qëllimi ynë".

Që nga fillimi i operacionit në Donbas, autoriteteve të Kievit u sugjeruan përmes kanaleve të ndryshme që të mos hynin në konflikte ushtarake dhe të tërhiqnin ushtrinë e tyre nga Donbasi, shkruan The Telegraph.

Ai gjithashtu tha: "Nëse trupat tona do të vepronin vetëm në territorin e republikave popullore dhe do t'i ndihmonin ata të çlironin vendin e tyre, kjo nuk do të çonte në një zgjidhje përfundimtare, jo, kjo do të çonte në paqe, por jo të qëndrushme". 

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë ka lëshuar një deklaratë duke thënë se trupat ruse po sulmojnë ekskluzivisht objektet ushtarake në Ukrainë. Që nga dita e parë, ushtria ruse filloi sulmet nga Krimea drejt brendësisë së Ukrainës dhe pushtoi qytetin e parë të madh - Kherson, dhe së shpejti pjesën më të madhe të rajonit Kherson.

Ai gjithashtu hyri dhe pushtoi një pjesë të rajonit të Zaporizhia deri në qytetin Energodar, ku ndodhet termocentrali bërthamor. Ishte jashtëzakonisht e rëndësishme për Rusinë të arrinte lumin Dnieper në mënyrë që të rivendoste sistemin e furnizimit me ujë drejt Krimesë. Në vitin 2014, pasi Rusia aneksoi Krimenë, ajo ndërpreu dhe betonoi sistemin e furnizimit me ujë të Krimesë.

Meqenëse Krimea ka një klimë subtropikale dhe një thatësirë ​​të madhe, veçanërisht në verë, dhe është më e lehtë të dërgohet uji i pijshëm nga lumi Dnieper (dhe i mundur vetëm nga toka) në Krime. Kontrolli i rajonit Kherson solli kështu dy gjëra: kontrollin e kanalit të furnizimit me ujë nga Dnieper në Krime dhe lidhjen e Krimesë me Donbasin. 

Cili është qëllimi i vërtetë i Moskës?

Meqenëse Moska nuk i përcaktoi qartë qëllimet e saj ndaj publikut të gjerë në fillim të luftës, përveç se ajo justifikonte vazhdimisht sulmin që synonte të ashtuquajturët denazifikimi dhe demilitarizimi, ka pasur shumë spekulime se cili është qëllimi i vërtetë i Moskës. Sipas një pjese të mirë të analizave përkatëse gjeopolitike dhe ushtarake, duket se synimi i parë ishte vërtet hyrja në Kiev dhe ndryshimi i qeverisë.

Sulmet ajrore në të gjithë Ukrainën me të vërtetë kanë "çmilitarizuar" Ukrainën në një farë mënyre, pasi ushtria ukrainase ka mbetur praktikisht pa aviacion. Gjithashtu, flota ruse e Detit të Zi mundi relativisht shpejt ukrainasit, dhe ushtria ruse arriti epërsi të plotë në ajër dhe në det.

Por pasi qëllimi (i cili është ende një supozim, sepse askush nuk e di me siguri nëse ishte qëllimi i vërtetë) i ushtrisë ruse që hyri në Kiev dhe përmbysi qeverinë nuk u arrit, dhe qartësisht nuk mjaftoi vetëm për të "çmilitarizuar" Ukrainën.nga ajri dhe nga deti, retorika si dhe situata në terren filloi të ndryshonte. Kanë filluar edhe negociatat mes palëve ukrainase dhe ruse.

Faza tjetër ishte tërheqja e ushtrisë ruse nga veriu i Ukrainës, ku ushtria ruse pushtoi zona të mëdha, por qytete si Sumy dhe Chernihiv nuk arritën t'i pushtojnë, por i mbajtën ato në afërsi. Në fund, Kievi u braktis nga ata.

Ky konsiderohet si dështimi i parë i madh i ushtrisë ruse, megjithëse zëdhënësi i presidentit rus, Dmitry Peskov, tha se ky ishte një demonstrim i Rusisë se konflikti në Ukrainë mund të përfundojë me negociata.

Ndryshimi i drejtimit pas një muaji luftë

Më 29 mars, Ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu, pas një vendimi për tërheqjen e trupave ruse nga veriu i Ukrainës, bëri një deklaratë se ushtria ruse kishte kryer detyrat kryesore të fazës së parë të operacionit ushtarak special:

"Potenciali luftarak i Forcave të Armatosura të Ukrainës (VSU) është ulur ndjeshëm, gjë që lejon drejtimin e vëmendjes dhe përpjekjeve për të arritur qëllimin kryesor - çlirimin e Donbass", ishte deklarata e Sergei Shoigu.

Gjithashtu, përfaqësuesi zyrtar i Ministrisë së Mbrojtjes së Federatës Ruse Igor Konashenkov bëri një deklaratë të ngjashme: "Rigrupimi i trupave është planifikuar në Kiev dhe rajonin e Chernihiv.

Megjithatë, shumë analistë perëndimorë nuk pajtohen me një ndarje të tillë të fazave të planifikuara, por pretendojnë se strategjia ushtarake e Rusisë ka dështuar, se ata janë udhëhequr nga vlerësime të gabuara të inteligjencës, informacione jo të plota etj. Argumentet kryesore për këtë tezë janë humbjet e tmerrshme të ushtrisë ruse në muajin e parë të luftës, veçanërisht në veri të Ukrainës, problemet logjistike dhe shkarkimi i zyrtarëve të lartë të inteligjencës së FSB-së, përfshirë kreu i Drejtorisë së Pestë, gjeneral koloneli Sergei Beseda dhe zëvendësi i tij Anatoli Bolyukh.

Moldavia dhe Transnistria

Në mbyllje të atij komunikimi të Moskës zyrtare, analistë dhe aktorë të ndryshëm politikë “parashikonin” përmes mediave se kë mund të sulmonte më pas Rusia, pra në cilin vend mund të përhapej konflikti. Më shpesh përmendeshin Polonia dhe vendet baltike, si dhe Finlanda. Më pak e përmendur është Moldavia, e cila është vënë në fokus vetëm së fundmi.

Moldavi, ekziston Republika Moldaviane Transnistriane (PMR), e cila kontrollon një zonë shumë të ngushtë midis lumit Dniestër dhe kufirit ukrainas-moldavian.

Qyteti më i madh në atë republikë është Tiraspol. Rreth gjysmë milioni njerëz jetojnë në PMR. Republika u formua në vitin 1990 si përgjigje ndaj ndryshimeve të mëdha politike në Moldavi.

Gjuha moldave u miratua si gjuhë zyrtare, dhe gjuha ruse mbeti vetëm për qëllime dytësore. Meqenëse përbërja etnike dhe gjuhësore e Transnistrisë ndryshonte ndjeshëm nga pjesa tjetër e Moldavisë, pas fitores së Partisë së Frontit Popullor pro-Moldavian, më 2 shtator 1990, u shpall Republika Socialiste Sovjetike e Moldavisë Transnistriane (PMSSR). 

Kjo, natyrisht, nuk kaloi pa konflikt. Lufta midis Moldavisë dhe Transnistrisë zgjati dy vjet dhe u vendos një armëpushim që vazhdon edhe sot. Ngjashëm me Ukrainën, Moldavia (edhe pse shumë më e vogël) është mjaft e ndarë kulturalisht dhe identikisht, me një pjesë të popullsisë që shkruan në cirilik dhe flet rusisht, ndërsa një pjesë tjetër shkruan në latinisht dhe flet moldave (që shumë moldavë e konsiderojnë një version të rumanishtes).

Përveç faktit që në Moldavi ka një pakicë ruse, ukrainase dhe bjelloruse që shkruajnë cirilik dhe flasin rusisht, ekziston edhe një pjesë e caktuar (sipas disa hulumtimeve rreth 30%) e moldavëve që shkruajnë cirilik, flasin rusisht dhe nuk konsiderohen rumunë. Në Transnistria, shumica e popullsisë zgjedh opsionet politike pro-ruse, pavarësisht nga përkatësia etnike.

Pjesa tjetër e Moldavisë ka një qeveri pro-perëndimore, madje mund të themi pro-rumune. Një pjesë e moldavëve e konsiderojnë veten rumunë, gjegjësisht pjesë të kombit rumun dhe kërkojnë bashkimin me atdheun duke u anëtarësuar në BE dhe NATO.

Ushtria ruse në Transnistria

Ushtria ruse, që numëron rreth 1.500 ushtarë dhe ushtria e Transnistrisë, që numëron midis 4.500 dhe 7.000 ushtarë, janë gjithashtu të vendosura në Transnistria.

Vetë Moldavia ka një ushtri të dobët, rreth 6000 trupa. Në kuadrin e luftës në Ukrainë, fokusi javët e fundit ka qenë Moldavia në drejtim të zgjerimit të konfliktit. 

Më 25 prill shpërthyen shpërthime në Tiraspol. Këshilli i Sigurimit të Transnistrit raportoi tre incidente në rajon. Shpërthime në Tiraspol, shpërthime në Maiac dhe dëmtime të njësive ushtarake në fshatin Parçani

Në funksion të këtyre shpërthimeve, edhe Ukraina u përpoq të ndërhynte në zgjidhjen e situatës. Kështu, një zyrtar i lartë ukrainas, Alexei Arestovich, i ofroi Moldavisë ndihmë për zgjidhjen e situatës në Transnistria.

Ai i bëri thirrje gjithashtu Rumanisë të ndihmojë: "Ne mund të ndërhyjmë vetëm pas një kërkese zyrtare, sepse Transnistria është ende një territor zyrtar që i përket Moldavisë. Nëse është e nevojshme, ne mund ta zgjidhim problemin e Transnistrisë sa hap e mbyll sytë".

Meqenëse ushtria ruse është e vendosur në Transnistria dhe qyteti i Odessa dhe Mykolaiv janë nën sulm nga ushtria ruse nga drejtimi i rajonit të Khersonit, kjo paraqitje e zyrtarit ukrainas nuk duhet të jetë befasuese. Hyrja e ushtrisë ukrainase në Transnistria do të parandalonte kështu një sulm "nga prapa", pra nga perëndimi, në Odessa.

Kush është përgjegjës për përhapjen e konfliktit në Moldavi?

Duke i bërë thirrje ushtrisë rumune, Ukraina ka treguar vazhdimisht interesin e saj për të përhapur konfliktin, ose të paktën për të tërhequr anëtarët e NATO-s në konflikt, në mënyrë që të dobësojë Rusinë ose të paktën pjesërisht të zhvendosë fokusin. Për momentin, si Moldavia ashtu edhe Rumania e kanë refuzuar një propozim të tillë, ndërsa Rusia nuk ka reaguar shumë seriozisht. Vetëm sekretari presidencial Dmitry Peskov tha: "Mjaft provokuese. Kjo është gjithçka që mund të them".

Tani për tani, duket se përhapja e konfliktit në Moldavi nuk i përshtatet aspak Rusisë. Nëse Rusia do t'i përmbushte qëllimet e saj në Donbas dhe do ta zhvendoste fokusin e saj në Odessa, gjasat për një konflikt në Transnistria do të rriteshin ndjeshëm. 

A është një plan në horizont?

Pas dy muajsh lufte, fokusi u zhvendos plotësisht në lindje dhe jug Ukrainës, dhe kështu filluan të spekulohen, por edhe të shpallin synime të caktuara të Moskës. Javët e fundit, në rajonin Kherson është shpallur një referendum për të krijuar një republikë tjetër popullore në territorin e Ukrainës.

Përveç kësaj, ka spekulime në rritje për aneksimin e pjesëve të territoreve të Ukrainës Rusi, megjithëse Moska zyrtare e kundërshtoi me forcë këtë në fillim të pushtimit. Ata pretenduan se qëllimi nuk ishte të copëtohej Ukraina dhe të njihej integriteti i Ukrainës (duke përjashtuar Krimenë, natyrisht).

Aderimi i territorit të okupuar në Rusi

Duke qenë se ministri Lavrov është diplomat, kjo mund të kuptohet si një përpjekje për të shpallur se territori ukrainas nën pushtimin rus do t'i bashkohet Rusisë.

Gjithashtu, është e mundur që në të ardhmen e parashikueshme të organizohen referendume në pjesët e okupuara si dhe në republikat tashmë të krijuara të DNR (Donetsk) dhe LNR (Luhansk) për bashkimin me Rusinë.

Megjithatë, përveç interpretimit të asaj që tha ministri Lavrov dhe Moska zyrtare, ende nuk është plotësisht e qartë për opinionin se cili është qëllimi i Rusisë. Ajo që mund të shohim nga terreni dhe interpretimi i politikës ruse është se Rusia do të dëshirojë të vendosë kontroll politik në rajonet që ka pushtuar.

Mbetet për t'u parë nëse do të zgjedhë (siç u njoftua në fillim të pushtimit) një variant "më të butë" të kontrollit politik në formën e federalizimit të Ukrainës apo Rusia do të fillojë aneksimin e territoreve të kontrolluara. 

A është qëllimi i referendumit një justifikim për aneksimin e territoreve të Ukrainës apo është një përpjekje për të treguar demokracinë në territoret e pushtuara?

Për momentin, kjo nuk dihet, por me përvojën e Krimesë në vitin 2014, është e mundur që qëllimi të jetë aneksimi i pjesëve të territoreve të Ukrainës. /Nacionale/

Tjera nga autori:
1