<b></b> Pas komenteve për Hitlerin, Rusia e etiketon edhe Suedinë si 'naziste'

Pas komenteve për Hitlerin, Rusia e etiketon edhe Suedinë si 'naziste'

03.05.2022 23:55

Rusia ka rritur luftën e saj propagandistike kundër Suedisë duke prodhuar reklama në stacionet e autobusëve që akuzojnë kombin paqësor skandinav se është nazist.

DailyMail shkruan se strategjia e luftës hibride vjen ndërsa Suedia përgatitet për anëtarësimin në NATO, duke braktisur dekada të neutralitetit në dritën e agresionit ushtarak të Moskës ndaj Ukrainës.

Provokimi vjen i nxehtë pas komenteve nxitëse të ministrit të jashtëm rus Sergei Lavrov se 'Hitleri kishte gjak hebre', gjë që solli kërkesa nga Izraeli për një kërkim falje.

Në fushatën kundër Suedisë, janë shfaqur reklama në Rusi që përshkruanin heronj të ndryshëm kombëtarë suedezë si nazistë me sloganin: "Ne jemi kundër nazizmit, ata nuk janë".

Fjala "ne" është në ngjyrën e flamurit rus dhe "ata" në ngjyrat e flamurit suedez. Pranë çdo fotogarfie shfaqen edhe citate selective.

Astrid Lindgren, krijuesja e një prej produkteve të kulturës suedeze me gurë në Pippi Longstocking, veçohet për qëndrimet e saj të supozuara naziste, si dhe themeluesi i Ikea-s Ingvar Kamprad dhe maestroja e filmit Ingmar Bergman.

Në një tjetër poster Mbretin Suedez Gustaf V, përshkruhet si nazist.

Ministria e Jashtme suedeze tha se fushata me posterë në rusi, është vepër e grupit rus "Fitorja jonë".

"Ne nuk kemi ndërmend të përfshihemi në një polemikë publike me organizatën ruse "Fitorja jonë", e cila thuhet se qëndron pas këtyre posterave," tha një zëdhënës i ministrisë së jashtme. "Në Rusi, shpifjet për "nazizmin" janë përdorur vazhdimisht kundër vendeve dhe individëve që janë kritikë ndaj veprimeve të Rusisë."

Kryeministrja e Suedisë, Magdalena Andersson, e quajti fushatën "plotësisht të papranueshme".

Ndërkohë, jashtë ambasadës ruse në Stokholm me tekst në cirilik janë shfaqur kundërreklama me tekst në cirilik.

Kujtojmë se para pak ditësh Rusia akuzoi Izraelin për mbështetjen e neo-nazistëve në Ukrainë, në një grindje të hidhur të shkaktuar nga komentet e Sergei Lavrov se Adolf Hitleri kishte 'gjak hebre'.

Izraeli e kritikoi ministrin e Jashtëm rus dje, duke thënë se pretendimi i tij - i bërë kur flitej për Volodymyr Zelenskyn i cili është hebre - ishte një gënjeshtër 'e pafalshme' që poshtëroi tmerret e Holokaustit nazist.

Lavrov tha: "Unë mendoj se Hitleri gjithashtu kishte origjinë hebreje, kështu që nuk do të thotë asgjë. Për një kohë të gjatë kemi dëgjuar popullin e mençur hebre që thotë se antisemitët më të mëdhenj janë vetë hebrenjtë.'

Komentet e Lavrov ndezën zemërim në mbarë botën, me Zelenskyn që dënoi komentet 'anti-semite' duke thënë se "Moska i ka harruar të gjitha mësimet nga Lufta e Dytë Botërore".

Yair Lapid, ministri i jashtëm i Izraelit, gjithashtu e quajti deklaratën e Lavrov "skandaloze" dhe tha se ambasadori rus do të thirrej për një "bisedë të ashpër".

Tjera nga autori:
1