<b></b> Pas vendimit të gjykatës kundër, Biden zotohet të mbrojë të drejtat për abort

Pas vendimit të gjykatës kundër, Biden zotohet të mbrojë të drejtat për abort

03.05.2022 18:48

Demokratët kryesorë kanë dënuar vendimin e raportuar të Gjykatës së Lartë të ShBA-së për të përmbysur vendimin Roe v Wade që legalizoi abortin në mbarë vendin gati 50 vjet më parë.

Ndërsa, Joe Biden u zotua të luftojë vendimin e gjykatës në një deklaratë të dhënë ditën e martë.

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi dhe udhëheqësi i shumicës së Senatit, Chuck Shumer thanë se gjyqtarët e emëruar nga republikanët, të cilët thuhet se e kishin mbështetur vendimin, ishin "të gatshëm të shkaktonin kufizimin më të madh të të drejtave në 50 vitet e fundit".

Ata thanë se draft opinioni i rrjedhur, siç raportohet nga Politico, ishte "i neveritshëm dhe një nga vendimet më të këqija dhe më të dëmshme në historinë moderne".

Në draft, gjyqtari Samuel Alito, thotë "Roe ishte jashtëzakonisht gabim që në fillim".

Vendimi tregon se ai dhe katër gjyqtarë të tjerë të emëruar nga republikanët votuan në çështjen Dobbs v Jackson Women's Health Organization për të mbështetur një ligj të Misisipitit që penalizon ndërprerjen e shtatzënisë pas 15 javësh.

Zonja Pelosi dhe zonja Shumer janë ndër shumë demokratë që deklaruan publikisht mosmiratimin e tyre për vendimin. Guvernatorët demokratë të Kalifornisë dhe Nju Jorkut kanë premtuar që të dy të luftojnë kundër Gjykatës së Lartë.

Ndërkohë, disa guvernatorë republikanë shprehën mbështetjen e tyre për drejtësinë.

Tjera nga autori:
1