<b></b> Dita e Fitores në Rusi, patriotizëm i përzier me shqetësime

Dita e Fitores në Rusi, patriotizëm i përzier me shqetësime

08.05.2022 22:21

Flamujt e kuq sovjetikë dhe shiritat ushtarakë me vija portokalli dhe zi janë të ekspozuara në qytetet dhe qytezat ruse. Lagjet po organizojnë koncerte festash, ndërsa po vendosen lule nga grupet e veteranëve në monumentet e Luftës së Madhe Patriotike, siç njihet në vend Lufta e Dytë Botërore.

Në pamje të parë, përgatitjet për festimin e së hënës të Ditës së Fitores, që shënon humbjen e Gjermanisë naziste në 1945, duket se janë të njëjta si gjithmonë. Por disponimi këtë vit është shumë i ndryshëm, sepse trupat ruse po luftojnë dhe po vdesin përsëri.

Kjo betejë, tashmë në javën e saj të 11-të, po vazhdon në Ukrainën fqinje, kundër asaj që qeveria e ka quajtur gabimisht një fushatë kundër “nazistëve”.

Krenaria dhe patriotizmi i lidhur zakonisht me festën më të rëndësishme të Rusisë, e shënuar nga një paradë e madhe ushtarësh dhe pajisjesh ushtarake nëpër Sheshin e Kuq, po përzihet me shqetësimin për atë që mund të sjellë Dita e Fitores së këtij viti.

Disa rusë kanë frikë se presidenti Vladimir Putin do ta përdorë atë për të deklaruar se atë që Kremlini e ka quajtur më parë një "operacion ushtarak special" në Ukrainë tani do të jetë një luftë e plotë - duke sjellë me vete një mobilizim të gjerë trupash për të forcuar forcat ruse.

 “Nuk më kujtohet një kohë kur festa e 9 majit ishte pritur me kaq ankth”, shkroi historiani Ivan Kurilla në Facebook.

Shefi i inteligjencës së Ukrainës, Kyrylo Budanov, tha se Moska po përgatiste fshehurazi një plan të tillë. Ndërsa, sekretari britanik i Mbrojtjes Ben Ëallace tha për Radion LBC se Putin "po krijonte terrenin për të qenë në gjendje të thoshte: "Shiko, kjo tani është një luftë kundër nazistëve dhe ajo që më duhen janë më shumë njerëz".

Kremlini mohoi të kishte plane të tilla, duke i quajtur raportet "të pavërteta" dhe "të pakuptimta".

I pyetur nga Associated Press nëse thashethemet e mobilizimit mund të pakësojnë disponimin e Ditës së Fitores, zëdhënësi i Putinit Dmitry Peskov tha se "asgjë nuk do të hedhë hije mbi ditën e shenjtë, ditën më të rëndësishme për rusët".

Megjithatë, grupet e të drejtave të njeriut raportuan një rritje të thirrjeve nga njerëzit që pyesnin për ligjet në lidhje me mobilizimin dhe të drejtat e tyre në rast se urdhëroheshin të bashkoheshin me ushtrinë.

“Pyetjet se kush mund të thirret dhe si, kanë filluar të rrjedhin në masë në linjën tonë telefonike për të drejtat e rekrutëve dhe ushtrisë,” tha Pavel Chikov, themeluesi i grupit të ndihmës juridike Agora, në aplikacionin e mesazheve Telegram.

Ndërkohë televizioni shtetëror rus ka rritur retorikën patriotike. Në shpalljen e operacionit ushtarak të 24 shkurtit, Putin deklaroi se ai kishte për qëllim "çmilitarizimin" e Ukrainës për të hequr një kërcënim të perceptuar ushtarak ndaj Rusisë nga "neo-nazistët".

Një koment i fundit televiziv tha se fjalët e Putinit nuk ishin "një gjë abstrakte dhe as një slogan" dhe vlerësoi suksesin e Rusisë në Ukrainë, edhe pse trupat e Moskës janë bllokuar duke bërë vetëm përparime të vogla në javët e fundit.

Ukraina, e cila ka një president hebre të zgjedhur në mënyrë demokratike që humbi të afërmit në Holokaust dhe Perëndimi i kanë dënuar këto komente si një mbulesë fiktive për një akt të hapur agresioni. Por shumë rusë të ushqyer me një dietë të qëndrueshme të narrativës zyrtare kanë brohoritur për trupat e tyre, duke i krahasuar me "gjyshërit" që luftuan gjermanët.

Mbështetja popullore në Rusi për luftën në Ukrainë është e vështirë të matet, në një vend që ka parë një goditje e vazhdueshme ndaj gazetarëve në vitet e fundit, me mbylljen e mediave të pavarura dhe televizionin e kontrolluar nga shteti që ofron një ndikim të përhapur.

Një sondazh i kohëve të fundit nga Qendra e pavarur Levada zbuloi se 82% e rusëve mbeten të shqetësuar nga fushata ushtarake në Ukrainë. Shumica dërrmuese e tyre - 47% - janë të shqetësuar për vdekjen e civilëve dhe ushtarëve rusë në luftë, së bashku me shkatërrimin dhe vuajtjen.

Ndërsa, vetëm 6% thanë se ishin të shqetësuar nga prania e supozuar e "nazistëve" dhe "fashistëve" në Ukrainë.

"Një pjesë e konsiderueshme e popullsisë është e tmerruar, madje edhe ata që mbështesin luftën janë në një gjendje të përhershme militante psikologjike të një makthi të përhershëm," tha analisti politik Andrei Kolesnikov në një koment të fundit.

Një fushatë qeveritare që inkurajon mbështetjen për ushtrinë po përdor shiritin dallues të Shën Gjergjit ngjyrë portokalli e zi që tradicionalisht lidhet me Ditën e Fitores ndërsa shkronja "Z" është bërë një simbol i konfliktit, duke dekoruar ndërtesa, postera dhe tabela në të gjithë Rusinë, dhe shumë forma të saj përdorin ngjyrat dhe modelin e shiritit.

Mitingje në mbështetje të trupave janë zhvilluar ditët e fundit edhe në memorialet e Luftës së Dytë Botërore, me pjesëmarrësit që këndojnë këngë të kohës së luftës nga vitet 1940.

Një zyrtar ka sugjeruar që marshuesit e Ditës së Fitores të shfaqin foto të ushtarëve që tani luftojnë në Ukrainë. Zakonisht gjatë festës, rusët mbajnë portrete të të afërmve të tyre që morën pjesë në Luftën e Dytë Botërore për të nderuar ata në të ashtuquajturin "Regjimenti i Pavdekshëm" nga një konflikt në të cilin Bashkimi Sovjetik humbi 27 milionë njerëz.

Tjera nga autori:
1