<b></b> Rusia ka shpallur katër synime kryesore, njëri është një kërcënim serioz për Moldavinë

Rusia ka shpallur katër synime kryesore, njëri është një kërcënim serioz për Moldavinë

22.04.2022 16:19

Korrespondenti i Sky News Mark Stone ka publikuar një analizë interesante për objektivat e "operacionit special ushtarak" të Rusisë, siç e quan Kremlini pushtimin e Ukrainës. Gjegjësisht, komandanti i lartë i ushtrisë ruse, Rustam Minekayev, tha sot se faza e dytë e operacionit rus ka katër qëllime kryesore.

Ato janë të:

Kontroll i plotë mbi Donbass
Krijimi i një korridori tokësor për në Krime
Bllokada e porteve të Ukrainës në Detin e Zi
Kontrolli i Ukrainës jugore dhe hapja e rrugës për në Transnistria

Gazetari britanik kujton se analistët perëndimorë kanë thënë prej disa kohësh se ky grup synimesh është mjaft i dukshëm dhe pika e tretë do të përfshinte një përpjekje të re për të pushtuar Kievin. Gjegjësisht, zyrtarët perëndimorë vazhdojnë të pretendojnë se qëllimi fillestar i Putinit - përmbysja e qeverisë ukrainase të udhëhequr nga presidenti Zelensky, dhe nëse është e nevojshme me forcë - mbetet qëllimi kryesor i pushtimit. 

Një korrespondent i Sky News thotë se është "interesante dhe befasuese" që Kremlini ndihet kaq i sigurt sa ka shpallur publikisht synimet e tij. 

Tani kemi gjithçka bardh e zi - pushtojmë lindjen e largët, rrethojmë qytetet në Detin e Zi dhe drejtohemi në perëndim. Pyetja e vërtetë është - a mund të jetë Moldavia objektivi i radhës i ushtrisë së Putinit?

Një çështje e rëndësishme e Transnistrisë 

Pika e katërt e planit rus është më interesante. Përkatësisht, Transnistria është territor i Moldavisë nën kontrollin direkt ose indirekt të Rusisë. Kufizohet me Ukrainën dhe përbën rreth 12% të territorit të Moldavisë.

Sipas kushtetutës së saj, Moldavia është neutrale, nuk ka një ushtri funksionale, ashtu si mbrojtja e Bashkimit Evropian apo NATO-s. Dobësia e saj është e dukshme.

Por ajo që Putin synon dhe ajo që Putini mund të bëjë janë dy gjëra të ndryshme. Gjegjësisht, faza e parë e luftës ishte një fatkeqësi e plotë për Rusinë dhe rezultoi me një fluturim poshtërues nga veriu i Ukrainës, kujton gazetari i Sky News.

Faza e dytë po kryhet nga një ushtri ruse e rigrupuar dhe riarmatosur në lindje të vendit. Nën komandantin e ri, mund të jetë një forcë shumë më e mirë luftarake, thotë Stone.

Por në të njëjtën kohë, një operacion i madh perëndimor për të armatosur ushtrinë ukrainase është duke u zhvilluar. Vetëm SHBA-ja ka premtuar dy pako armësh prej 800 milionë dollarësh në dy javë.

Suksesi në Donbas është vendimtar për Ukrainën. Por luftimet për qytetet portuale të pushtuara në jug të vendit janë gjithashtu të ashpra dhe Rusia dëshiron të krijojë një korridor tokësor drejt Transnistrisë.

Nëse Rusia është e suksesshme në jug, ose nëse ata arrijnë të krijojnë atë korridor, do të ketë një kërcënim ekzistencial për Moldavinë, përfundon Stone. /Nacionale/

Tjera nga autori:
1