<b></b> SHBA dhe aleatët e tyre u takuan në një bazë gjermane, njoftuan dërgimin e armëve të rënda në Ukrainë

SHBA dhe aleatët e tyre u takuan në një bazë gjermane, njoftuan dërgimin e armëve të rënda në Ukrainë

26.04.2022 22:23

Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre premtuan një dërgesë të re të armëve më të rënda në Ukrainë në një takim në një bazë ajrore gjermane sot dhe hodhën poshtë kërcënimin e Moskës se mbështetja e tyre për Kievin mund të çojë në një luftë bërthamore.

Kohët e fundit, amerikanët kanë miratuar dërgesat e armëve me vlerë qindra miliona dollarë, duke përfshirë artileri dhe dronë, të cilat ata refuzuan t'i dërgonin në fazat e mëparshme të luftës, dhe tani ata duan që aleatët e tyre të bëjnë të njëjtën gjë.

"Vendet anembanë botës janë të bashkuara në vendosmërinë e tyre për të mbështetur Ukrainën në luftën e saj kundër agresionit imperialist rus", u tha sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin zyrtarëve nga më shumë se 40 vende në bazën ajrore Ramstein në Gjermani, selia e Forcave Ajrore të SHBA. në Europë.

"Ukraina padyshim beson se mund të fitojë, dhe po ashtu të gjithë këtu", tha Austin, duke njoftuar takime të tilla çdo muaj. "Takimi i sotëm do të bëhet një grup kontakti për mbrojtjen e Ukrainës që do të takohet çdo muaj", tha Austin, sipas AFP.

Gjermania ka ndryshuar politikën e saj deri më tani dhe ka njoftuar sot se do të dërgojë tanke të lehta "Cheetah" me armë kundërajrore në Ukrainë.

"Rëndësia e vërtetë e këtij vendimi nuk është në ndryshimin që mund të bëjnë Cheetahs në fushën e betejës, por në sinjalin që ata dërgojnë", tha Marcel Dirsus nga Instituti për Politikat e Sigurisë në Universitetin e Kielit.

Mark Milley, shefi i Shefave të Shtabit të Përbashkët të SHBA-së, u tha gazetarëve ndërsa po fluturonte në një takim të martën se javët e ardhshme në Ukrainë do të jenë "shumë, shumë kritike".

Gjermania, konsumatori më i madh rus i energjisë, tha gjithashtu se shpreson të eliminojë naftën ruse nga rezervat e saj brenda disa ditësh. /Nacionale/

Tjera nga autori:
1