<b></b> Sa ushtarë kanë rusët në lindje dhe sa në Ukrainë? Ky është raporti i fuqisë

Sa ushtarë kanë rusët në lindje dhe sa në Ukrainë? Ky është raporti i fuqisë

19.04.2022 16:22

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha të hënën se forcat ruse kishin filluar betejën për Donbasin pasi zyrtarë të lartë ukrainas njoftuan se ofensiva e re e Moskës në Ukrainën lindore kishte filluar.

“Tani mund të themi se forcat ruse kanë nisur betejën për Donbass, për të cilën ata janë përgatitur për një kohë të gjatë”, tha Zelensky në një video.

Shefi i shtabit të presidentit ukrainas tha të hënën se "faza e dytë e luftës ka filluar", duke iu referuar sulmit të ri të Rusisë në Ukrainën lindore, dhe përsëriti një deklaratë nga një zyrtar i lartë ukrainas i sigurisë, i cili tha se Rusia nisi ofensivën e saj të re të hënën në mëngjes.

Besoni në ushtrinë tonë, ajo është shumë e fortë”, shkroi shefi i Shtabit Andriy Jermak në aplikacionin e mesazheve Telegram, duke siguruar ukrainasit se forcat ukrainase mund t'i rezistojnë ofensivës ruse.

Sa njerëz kanë rusët në lindje?
Por sa e fortë është secila ushtri?

Rusia ka mbledhur forca në Ukrainën lindore prej javësh. Bëhet fjalë për njësi të reja, por edhe njësi që tashmë kanë marrë pjesë në luftën në veri të Ukrainës, nga e cila ushtria ruse u tërhoq në fund të muajit të kaluar.

Zyrtarët amerikanë thonë se Rusia ka rreth 76 grupe luftarake në lindje dhe se 11 të tjerë u janë bashkuar ditëve të fundit. Grupet luftarake kanë nga 700 deri në 900 ushtarë plus pajisje ushtarake. Sipas disa vlerësimeve, do të ishte një total prej rreth 70,000 ushtarësh rusë në Donbas.

Ekspertja ruse e politikës së sigurisë, Aglaya Snetkov, thekson se ka ende 22 grupe luftarake rreth qytetit të shkatërruar jugor të Mariupolit, raporton BBC.

Nëse rusët marrin nën kontroll qytetin, gjë që pritet prej javësh edhe pse ende nuk ka ndodhur, disa prej këtyre trupave pritet të lëvizin në veri.

Forcat ukrainase

Ndërsa agjencitë dhe qeveritë perëndimore merren kryesisht me forcat ruse dhe humbjet ruse, shumë më pak dihet për forcat ukrainase dhe numrin dhe humbjet e tyre, tha Snetkov.

Ukraina nuk ndan informacione të këtij lloji sepse mund të ndihmojë armikun dhe duket se Perëndimi, thekson Snetkov, po ndjek këtë marrëveshje të heshtur. Në fillim të luftës, Ukraina kishte dhjetë brigada në lindje, të cilat njiheshin si njësitë më të pajisura dhe më të trajnuara të këtij vendi.

Në lindje, ukrainasit kanë njerëz, por kanë mungesë të pajisjeve luftarake. Nga ana tjetër, rusët, thekson Snetkov, kanë shumë pajisje luftarake, por mungesë të fuqisë punëtore.

Beteja për lindjen do të jetë e ndryshme nga betejat rreth Kievit, shton ky ekspert. Ajo pret që ajo të duket më shumë si betejat e Luftës së Dytë Botërore, me beteja tankesh. /Nacionale/

Tjera nga autori:
1