<b></b> Shqetësimet nga Rusia: Mbretëria e Bashkuar dhe Japonia nënshkruajnë pakt ushtarak

Shqetësimet nga Rusia: Mbretëria e Bashkuar dhe Japonia nënshkruajnë pakt ushtarak

05.05.2022 20:00

Boris Johnson ka premtuar të punojë me vendet e tjera për të marrë "fuqi autokratike, shtrënguese", pas nënshkrimit të një partneriteti mbrojtës me Japoninë.

Sipas BBC, kryeministri britanik u takua me homologun japonez Fumio Kishida në Downing Street, ku të dy vendet njoftuan gjithashtu stërvitje të përbashkëta dhe shtimin e punëve për lehtësimin e fatkeqësive.

Kjo marrëveshja është e para e këtij lloji midis Japonisë dhe një vendi evropian dhe vjen pas dënimit të pushtimit rus të Ukrainës.

Marrëveshja pason gjithashtu rishikimin e integruar të mbrojtjes dhe politikës së jashtme të qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar.

Takimi mes Kishida dhe Johnson u fokusua gjithashtu në mënyrën se si të ushtrohej presion mbi Rusinë dhe të ndihmonte aleatët të bëhen më pak të varur nga nafta dhe gazi i saj.

Japonia, një anëtare e grupit G7 të ekonomive kryesore, është pjesë e aleancës perëndimore që mbron Ukrainën dhe ka dënuar pushtimin, ka vendosur sanksione ndaj Rusisë dhe ka dërguar ndihmë ushtarake jo-vdekjeprurëse në Kiev.

Një zëdhënës i Doëning Street tha se: "Të dy udhëheqësit ranë dakord se pushtimi barbar i Rusisë shënoi fundin e periudhës së pas Luftës së Ftohtë dhe kishte implikime të mëdha për stabilitetin më të gjerë ndërkombëtar."

Duke iu drejtuar udhëheqësve të biznesit në Mbretërinë e Bashkuar në Guildhall të Londrës përpara takimit të tij me Johnson, Kishida tha se Japonia do të përdorë reaktorët bërthamorë për të reduktuar varësinë e saj nga energjia ruse.

Johnson tha se Mbretëria e Bashkuar dhe Japonia ishin "të fokusuara në nxitjen e rritjes, krijimin e vendeve të punës me kualifikim të lartë dhe sigurimin që vendet të mbesin superfuqi të teknologjisë".

Tjera nga autori:
1