<b></b> Si lindi piloti legjendar i Ukrainës “Fantazma e Kievit”

Si lindi piloti legjendar i Ukrainës “Fantazma e Kievit”

01.05.2022 18:25

Pilotët luftarakë të Ukrainës janë më të shumtë se ata rusë dhe janë bërë legjendarë - pjesërisht falë historisë së një asi të supozuar fluturues të quajtur "Fantazma e Kievit".

Thuhet se ky hero ka rrëzuar deri në 40 avionë armik - një arritje e pabesueshme në një arenë ku Rusia kontrollon qiejt.

Por tani Komanda e Forcave Ajrore të Ukrainës ka shkruar në Facebook se "Fantazma e Kievit është një superhero-legjendë, personazhi i të cilit është krijuar nga ukrainasit!".

Ne i kërkojmë komunitetit ukrainas të mos neglizhojë rregullat bazë të pastërtisë së informacionit”, thuhet në mesazh, duke u kërkuar njerëzve që “të kontrollojnë burimet e informacionit, përpara se ta përhapin atë”.

Raportet e mëparshme kishin emëruar asin si Major Stepan Tarabalka, 29 vjeç. Autoritetet konfirmuan se ai u vra në luftime më 13 mars dhe pas vdekjes u nderua me një medalje Hero i Ukrainës.

Tani, forcat ajrore theksojnë se "Tarabalka nuk është 'Fantazma e Kievit' dhe se ai nuk goditi 40 avionë".

Forcat e përshkruajnë "Fantazmën e Kievit" si "një imazh kolektiv të pilotëve të brigadës së 40-të të aviacionit taktik të Forcave Ajrore, të cilët mbrojnë qiellin mbi kryeqytetin", në vend të një njeriu të vetëm.

Për javë të tëra, ukrainasit nuk kishin një emër për "Fantazmën e Kievit" - por kjo nuk e ndaloi historinë të bëhej virale në mediat sociale.

Ai u përdor si një markë marketingu nga një prodhues i avionëve model ukrainas, ndërsa ukrainasja Iryna Kostyrenko tregoi një simbol ushtarak të frymëzuar nga legjenda. E pastaj edhe ministria e Mbrojtjes postoi një video që festonte heroizmin e Tarabalkas.

Ekspertët ushtarakë i thanë BBC-së se dyshonin se një pilot mund të kishte rrëzuar deri në 40 avionë rusë.

Historiani ushtarak ukrainas Mikhail Zhirohov e përshkroi historinë e Fantazmës së Kievit si "propagandë për ngritjen e moralit". Duke folur për BBC nga Chernihiv, ai tha se në fillim të luftës rusët dominuan hapësirën ajrore të Ukrainës, kështu që një pilot ukrainas "mund të rrëzonte vetëm dy ose tre avionë".

"Është thelbësore të kemi këtë propagandë, sepse forcat tona të armatosura janë më të vogla dhe shumë mendojnë se ne nuk mund të jemi të barabartë me ta [rusët]. Ne kemi nevojë për këtë në kohë lufte," tha ai.

Fakti që pilotët ukrainas ende po i mohojnë Rusisë zotërimin e plotë të qiellit, duke fluturuar inferiorë, kjo legjendë u frymëzua nga MiG-29 më të vjetër të projektuar nga Rusia.

Me gjithë fuqinë e saj ushtarake, Rusia ka pasur më shumë se dy muaj për të rrëzuar mbrojtjen ajrore të Ukrainës - dhe ka dështuar.

Ndërsa, autoritetet ukrainase ndezën legjendën “Ghost of Kyiv” vetëm disa ditë pas luftës.

Shërbimi i Sigurisë së Ukrainës (SBU) tregoi një pilot luftarak në shërbimin e mesazheve Telegram, me një mbishkrim që e quajti "Fantazma e Kievit" një "engjëll" për rrëzimin e 10 avionëve rusë. Por nuk përmendi emrin e "engjëllit", dhe raportet e mediave më vonë thanë se fotografia e përdorur ishte e vjetër.

Një ekspert ushtarak ukrainas i cili kërkoi anonimitetin, i tha BBC-së se historia e Ghost of Kyiv "ka ndihmuar në ngritjen e moralit në një kohë kur njerëzit kishin nevojë për histori të thjeshta".

Morali i Ukrainës është rritur gjithashtu nga historia e Moskës.

Së pari, rojet kufitare ukrainase sfiduan kryqëzorin me raketa ruse me një gjest të vrazhdë, të përkujtuar me një pullë postare popullore. Më pas Ukraina e fundosi atë - krenarinë e flotës ruse të Detit të Zi - me dy raketa Neptun. Rusia pranoi se kishte një zjarr në bord dhe se anija u mbyt, por nuk përmendi një sulm me raketa.

Pilotët heroikë luftarakë kanë hyrë edhe në mitologjinë kombëtare të vendeve të tjera. Mbretëria e Bashkuar nderon pilotët e guximshëm të Forcave Ajrore Mbretërore që mashtruan nazistin e fuqishëm Luftëaffe në Betejën e Britanisë së vitit 1940. Edhe vetë Rusia lavdëron sakrificat e pilotëve të saj të Luftës së Dytë Botërore, të cilët u pushkatuan nga gjermanët. Disa u përplasën qëllimisht me aeroplanët e armikut pasi kishin mbetur pa plumba.

Legjendat si Fantazma e Kievit nuk janë befasuese kur jepen shifra të tilla të kundërta për humbjet ruse dhe ukrainase: ka shumë vend për zbukurim.

Më 30 prill, Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës tha se në luftën e deritanishme Rusia kishte humbur 190 avionë dhe 155 helikopterë.

Por analistët e pavarur ushtarakë Oryx vlerësojnë se humbjet ruse janë 26 avionë dhe 39 helikopterë, si dhe 48 dronë (UAV).

Si Rusia ashtu edhe Ukraina i mbajnë shumë të fshehta humbjet e tyre. Numërimi është i vështirë, sepse avionët shpesh rrëzohen në territorin e kontrolluar nga Rusia, dhe disa arrijnë të kthehen në Rusi.

Ekspertët pajtohen se në shumicën e rasteve avionët rusë u rrëzuan me raketa tokë-ajër, veçanërisht sisteme të mbrojtjes ajrore të lëvizshme nga njeriu (Manpads).

Justin Crump i konsulencës së sigurisë Sybilline thotë se legjenda e Fantazmës së Kievit është e rëndësishme sepse në epokën tonë të mediave sociale "njerëzit kanë nevojë për mite, heronj dhe legjenda, për të siguruar kohezion dhe kuptim".

Tjera nga autori:
1