<b></b> Televizioni tajvanez gabimisht njoftoi se ata ishin sulmuar nga kinezët

Televizioni tajvanez gabimisht njoftoi se ata ishin sulmuar nga kinezët

20.04.2022 17:04

Televizioni i taivanez kërkoi falje dhe u kërkoi njerëzve të mos panikoheshin pasi raportuan gabimisht për sulmin kinez në Taipei në mes të tensioneve në rritje me Pekinin.

Gjatë një transmetimi të mërkurën në mëngjes, televizioni shfaqi gabimisht informacionin në fund të ekranit në lidhje me një sulm me raketa kineze ndaj anijeve luftarake dhe infrastrukturës kryesore pranë Taipeit, njoftuan mediat lokale.

Lajmi përfshinte mesazhe të tilla si "lufta mund të shpërthejë" dhe fliste për një sulm në stacionin kryesor të trenit të kryeqytetit dhe një shpallje të gjendjes së jashtëzakonshme. 

“Qytetarë, ju lutem mos u frikësoni, po sqarojmë informacionin dhe kërkojmë falje në këtë mënyrë”, njoftoi menaxheri i programit në orën 10:00 me orën lokale. Ai tha se paralajmërimet ishin pjesë e një stërvitjeje me zjarr të martën, por se për shkak të një gabimi teknik, ato u shfaqën mëngjesin e së mërkurës. 

Kina ka kërcënuar prej kohësh Tajvanin

Kina nuk i ka mohuar kurrë pretendimet se do ta kthejë me forcë Tajvanin nën kontrollin e saj dhe ka rritur aktivitetet e saj ushtarake rreth vendit ishull gjatë dy viteve të fundit. Tajvani ka ngritur nivelin e tij të sigurisë pasi Rusia pushtoi Ukrainën, nga frika se Pekini mund të ndiqte lëvizjen e Moskës. 

Lufta në Ukrainë ka ndezur një debat rreth implikimeve që ajo mbart për Tajvanin dhe gatishmërinë e tij për mbrojtje, siç është trajnimi i rezervistëve.

Javën e kaluar, ushtria tajvaneze publikoi për herë të parë një manual mbi mbrojtjen civile, duke u dhënë qytetarëve udhëzime se si të veprojnë në një skenar lufte. /Nacionale/

Tjera nga autori:
1