<b></b> Zgjedhjet: Macron mposht Le Pen dhe zotohet të bashkojë Francën e ndarë

Zgjedhjet: Macron mposht Le Pen dhe zotohet të bashkojë Francën e ndarë

25.04.2022 08:50

Emmanuel Macron ka fituar pesë vite të tjera si president i Francës pas një fitoreje bindëse ndaj rivales Marine Le Pen, e cila megjithatë siguroi pjesën më të madhe të votave të së djathtës ekstreme.

Ai fitoi me 58.55% me 41.45%, një diferencë më e madhe se sa pritej.

Macron u tha mbështetësve të ngazëllyer në tubimin afër Kullës Eiffel se tani zgjedhjet kishin përfunduar dhe se ai do të ishte një "president për të gjithë".

Ai është i pari që rizgjedhet si president për gjatë 20 vjetëve.

Pavarësisht humbjes së saj, Le Pen, 53 vjeç, tha se pjesa e saj e konsiderueshme e votës ende shënonte një fitore.

Idetë që përfaqësonte kishin arritur lartësi të reja, u tha ajo mbështetësve të saj. Por rivali i ekstremit të djathtë, Eric Zemmour, theksoi se ajo kishte dështuar përfundimisht, ashtu si babai i saj që i parapriu:

"Është hera e tetë që emri Le Pen goditet nga disfata."

Marine Le Pen mori drejtimin e partisë së themeluar nga babai i saj, Jean-Marie Le Pen, në 2011, në një përpjekje për ta bërë atë të zgjidhshme. Ajo fitoi më shumë se 13 milionë vota të dielën, në një platformë të uljes së taksave për të trajtuar koston e lartë të jetesës, një ndalim të mbajtjes së shamisë myslimane në publik dhe një referendum mbi kontrollet e imigracionit.

Duhet gjetur një përgjigje për zemërimin dhe mosmarrëveshjet që bënë që shumë nga bashkatdhetarët tanë të votojnë për të djathtën ekstreme”, tha Macron në fjalimin e tij të fitores. 

Do të jetë përgjegjësia ime dhe e atyre përreth meje.

Më shumë se një në tre votues nuk votuan për asnjërin kandidat. Pjesëmarrja ishte pak më pak se 72%, më e ulëta në një balotazh presidencial që nga viti 1969, dhe më shumë se tre milionë njerëz hodhën vota të prishura ose të zbrazëta.

Pjesa më e madhe e Francës ishte me pushime ditën e votimit, por pjesëmarrja e ulët reflektoi gjithashtu apatinë e votuesve që ankoheshin se asnjë kandidat nuk i përfaqësonte ata. Votuesit që thanë se po hidhnin vota të zbrazëta i thanë BBC-së se donin të ndëshkonin presidentin në detyrë.

Demonstruesit kundër Macron u mblodhën në një numër qytetesh, duke përfshirë Parisin, Rennes, Toulouse dhe Nantes, duke refuzuar të pranojnë rezultatin.

Tjera nga autori:
1