<b></b> Zyrtarët e inteligjencës amerikane këshillohen të heshtin për rolin e tyre në fitoret ushtarake të Ukrainës

Zyrtarët e inteligjencës amerikane këshillohen të heshtin për rolin e tyre në fitoret ushtarake të Ukrainës

07.05.2022 22:54

Ish-zyrtari i inteligjencës amerikane këshillon pasardhësit e tij që të mbyllin gojën dhe të mos mburren për rolin e tyre në sukseset ushtarake të Ukrainës.

Dy lajme u shfaqën brenda dy ditësh në mediat amerikane këtë javë, duke cituar zyrtarë të paidentifikuar të cilët thanë se inteligjenca amerikane luajti një rol kyç vdekjen e gjeneralëve rusë në fushën e betejës dhe në fundosjen e anijes komandues "Moska" në Detin e Zi.

Raporti i parë për gjeneralët, i botuar në New York Times të mërkurën, u mohua pjesërisht nga Shtëpia e Bardhë, duke thënë se Shtetet e Bashkuara ndanin inteligjencën me ushtrinë ukrainase, por se të dhënat nuk ishin dërguar me qëllimin për të vrarë gjeneralët rusë. 

Të nesërmen, NBC, New York Times dhe Washington Post cituan zyrtarë të thoshin se inteligjenca amerikane kishte ndihmuar Ukrainën të godiste luftë anijen "Moskëa" me raketa kundër anijeve.

Kështu, "Moska" u bë anija më e madhe ruse e fundosur që nga Lufta e Dytë Botërore.

"Unë nuk mendoj se kjo është e mençur."

Spiunazhi është përgjithësisht i fshehtë, por agjencitë perëndimore të inteligjencës e kanë ndryshuar rregullin muajt e fundit duke publikuar atë që dinin për përgatitjet e Rusisë për pushtimin, e ndjekur nga raportet e përditshme në fushën e betejës dhe çfarë po ndodh pas linjës së Rusisë.

Megjithatë, zbulimet e reja janë të ndryshme sepse kanë të bëjnë me atë që kanë bërë vetë agjencitë amerikane të spiunazhit dhe nuk komentojnë situatën në fushën e betejës. 

Paul Pillar, një ish-zyrtar i lartë i CIA-s, i tha The Guardian: "Unë nuk mendoj se kjo është e mençur dhe në goditjet e shkaktuara ndaj rusëve, mund të provokojë Putinin në një përshkallëzim të radhës".

Mosrespektim për ukrainasit?

John Sipher, i cili ka punuar për CIA-n për 28 vjet dhe për disa kohë në Moskë, beson se vendimi për të zbuluar detaje rreth shkëmbimit të inteligjencës është i gabuar, por për arsye të ndryshme.

"Unë thjesht mendoj se është mungesë respekti për ukrainasit. Po minimizon rolin e njerëzve që janë në të vërtetë në terren, që po shfrytëzojnë inteligjencën, që po mbledhin informacione nga inteligjenca e tyre, që po luftojnë ditë e natë", shpjegoi Sipher.

Zyrtarët evropianë e kanë bërë të qartë se agjencitë e tyre të inteligjencës nuk do të ndjekin shembullin e Shteteve të Bashkuara.

"Është marrëzi. Nuk mendoj se është një transferim i kujdesshëm dhe i koordinuar i informacionit", tha një zyrtar evropian.

Një zyrtar nga një vend tjetër evropian vuri në dyshim rolin qendror të inteligjencës amerikane në sulmet ukrainase ndaj gjeneralëve rusë, duke thënë se faktori kryesor ishte parashikueshmëria e oficerëve rusë pas një doktrine të ngurtë të epokës sovjetike.

Shpërbërja e pajisjeve të tyre të komunikimit të sigurisë dhe hierarkia e rreptë e ushtrisë ruse i kanë vënë oficerët e lartë në një situatë ku ata duhet t'i afrohen vijës së frontit për t'u siguruar që urdhërat e tyre të zbatohen. /Nacionale/

Tjera nga autori:
1