<b></b> 15-vjeçari një hero i Ukrainës, përdor dronin lodër për të gjetur ushtarët rusë

15-vjeçari një hero i Ukrainës, përdor dronin lodër për të gjetur ushtarët rusë

07.06.2022 22:36

Një civil adoleshent, i cili përdori dronin e tij për të ndihmuar forcat e armatosura të Ukrainës të lokalizojnë dhe shkatërrojnë një autokolonë të madhe ruse që po shkonde në drejtim të  Kievit në ditët e para të luftës, është përshëndetur si një "hero i vërtetë i Ukrainës".

Andrii Pokrasa, një djalë 15-vjeçar që jeton në periferi të kryeqytetit ukrainas, iu afrua drejtpërdrejt ushtrisë për t'i ndihmuar ata të gjenin autokolonën, e cila po ecte përgjatë autostradës E40 midis Kievit dhe Zhytomyr. 

Autoritetet iu afruan Pokrasa-s pasi e dinin se ai kishte blerë një mini-dron konsumatori vitin e kaluar dhe u bë një pilot shumë i aftë, raportoi Global News

Pokrasa e mori dronin e tij në një fushë aty pranë nën mbulesën e errësirës dhe mori me sukses fotot dhe koordinatat GPS të kolonës që po vinte, të cilat babai i tij ia përcolli ushtrisë ukrainase përmes mediave sociale. 

Disa minuta më vonë, artileria ukrainase shkoi në autostradën pranë Berezivka dhe fshiu autokolonën afërsisht 23 milje larg nga qendra e qytetit të Kievit.

Qasja ishte aq e suksesshme sa që ushtria i dha adoleshentit kontrollet e një droni të shkallës së lartë me një rreze më të gjatë dhe vazhdoi të shkatërronte disa njësi tankesh ruse dhe automjete të blinduara si rezultat.

"Pokrasa ishte i vetmi që kishte përvojë me dronë në atë rajon", tha Yurii Kasjanov, komandanti i një njësie të mbrojtjes territoriale që lidhej me pilotin adoleshent të dronëve.

'Ai është një hero i vërtetë. Një hero i Ukrainës.' /Nacionale/

Tjera nga autori:
1