<b></b> 31 persona humbin jetën në Nigeri gjatë shpërndarjes së ndihmave ushqimore

31 persona humbin jetën në Nigeri gjatë shpërndarjes së ndihmave ushqimore

30.05.2022 11:00

Policia nigeriane thotë se ka nisur hetimet pasi 31 persona u shtypën për vdekje në qytetin jugor Port Harcourt.

Ngjarja ka ndodhur në një fushë sporti mëngjesin e së shtunës, ku një kishë po shpërndante ushqime për të varfërit, disa prej të cilëve kishin pritur atje gjatë natës.

Turma "u bë e trazuar dhe e pakontrollueshme" dhe organizatorët nuk arritën të qetësonin situatën, kanë deklaruar nga policia.

Shumë nga ata që humbën jetën ishin gra dhe fëmijë.

Dëshmitarët i thanë agjencisë së lajmeve AFP se kishte shtyrje të furishme dhe disa u shkelën me këmbë kur njerëzit që përpiqeshin të arrinin në hyrje u detyruan të kthehen.

"Ata po u thoshin njerëzve 'Prapa, prapa, prapa'," ka thënë Chisom Nwachukwu. "Disa njerëz që po shtynin nga prapa po shkelnin mbi njerëz."

Shërbimet e sigurisë dhe të emergjencës janë thirrur në vendngjarje për të vënë nën kontroll situatën. Disa nga të lënduarit po trajtohen në spitalin ushtarak të Port Harcourt.

Kisha e Kuvendit të Mbretit tha se ishte "thellësisht e pikëlluar" nga incidenti dhe po rishikonte procedurat e saj të sigurisë dhe menaxhimit të turmës.

Kisha filloi bamirësinë vjetore në 2014, por tha se "pjesmarrja, rritja dhe rrethanat e këtij viti ishin absolutisht të paparashikuara" dhe se të pranishmit filluan të mblidheshin përpara se ekipet e sigurisë për ngjarjen të ishin në vend.

Komisioneri i policisë së shtetit të Rivers, Eboka Premte, u ka bërë thirrje grupeve fetare dhe bamirëse që të punojnë me policinë për sigurinë dhe kontrollin e turmës në organizimin e programeve të tilla në të ardhmen.

Përveç hetimit të policisë, një komitet qeveritar rajonal do të formohet për të shqyrtuar rrethanat e incidentit të së shtunës, thotë guvernatori i shtetit të Rivers, Nyesom Wike.

Në Nigeri ka pasur disa tragjedi të ngjashme në vitet e fundit, duke përfshirë rastin e shpërndarjes së ushqimit shtetin Borno vitin e kaluar, ku shtatë gra u shkelën për vdekje.

Tjera nga autori:
1