<b></b> A është Vladimir Putin i sëmurë rëndë?

A është Vladimir Putin i sëmurë rëndë?

13.05.2022 16:44

Oligarku pretendon se presidenti rus ka kancer në gjak në një regjistrim të zbuluar.

Vladimir Putin mund të jetë i sëmurë rëndë me kancer në gjak, sipas një regjistrimi të zbuluar të një oligarku të lidhur me Kremlinin.

New Lines, një revistë e fokusuar në Lindjen e Mesme, raportoi se oligarku pa emër, i cili është një nga 200 biznesmenët më të pasur rusë, e përshkroi presidentin rus si "shumë të sëmurë", por nuk dha asnjë detaj se nga çfarë lloji të kancerit të gjakut vuante. 

Audioja u kap nga një "kapitalist i sipërmarrjes perëndimore" në mes të marsit "pa dijeninë ose pëlqimin e oligarkut", raportoi revista. Ai tha se kishte qenë "në gjendje të vërtetonte identitetin dhe zërin e oligarkut", por jo pretendimet e tij për shëndetin e Putinit.

Thashethemet

Zbulimi se oligarkët e lidhur me qeverinë po spekulojnë për shëndetin e Putinit vjen pasi pamjet e presidentit duke u kollitur dhe i strukur nën një batanije në paradën e Ditës së Fitores në Rusi, shkaktuan shqetësime të reja për shëndetin e tij të përkeqësuar.

Putin kishte një "mbulesë të trashë jeshile të mbështjellë mbi këmbët e tij" ndërsa shikonte një paradën ushtarake në Sheshin e Kuq të Moskës për të festuar humbjen e Bashkimit Sovjetik ndaj Gjermanisë naziste, tha The Independent.

Ndërsa lideri rus u ul mes veteranëve të Luftës së Dytë Botërore dhe personaliteteve të larta, ai ishte i vetmi person që kishte nevojë për mbulesë shtesë për të luftuar motin "relativisht të butë" në kryeqytetin e vendit në atë kohë, vuri në dukje gazeta.

Kjo paraqitje erdhi disa javë pasi ai u pa "i ulur në karrige" gjatë një takimi me ministrin e Mbrojtjes Sergei Shoigu,  tha Telegraph. Putin "refuzoi të lëshonte cepin e tryezës, i cili ishte kapur nga dora e djathtë, gjatë takimit".

Duket se jemi bërë “të fiksuar” pas shëndetit të Putinit, tha Ed Brown në Newsweek. Kremlini ka mohuar se ai është i sëmurë, ose mund të ketë sëmundjen e Parkinsonit ose kancerin, “por nuk i ka ndaluar vëzhguesit të hetojnë detaje të vogla në videot e Putinit”, tha ai.

Në mars, Kremlini u detyrua të këmbëngulte publikisht se gjendja mendore e Putinit ishte "normale" mes thashethemeve të vazhdueshme se ai mund të ishte i sëmurë rëndë apo edhe të vdiste.

Presidenti rus u shfaq "i fryrë, irracional dhe i mungonte kontrolli i ftohtë për të cilin ishte i famshëm" në javët para pushtimit të Ukrainës. Dhe ndërsa lufta ka nisur pa fitoren e pritur të shpejtë, ai ka qenë i prirur ndaj shpërthimeve të zemërimit, duke denoncuar liderët ukrainas si "drogëmarrës" dhe "nazistë", tha The Telegraph.

Në mes të "përçarjeve të pakontrolluara televizive" dhe lehtësisë me të cilën ai kërcënoi luftë bërthamore, "mund të jetë koha për të rishikuar supozimin tonë se presidenti rus është një burrë shteti gjakftohtë që merr vendime logjike, nëse thellësisht të padëshirueshme", shkroi Paul Taylor në Politico.

Pas një "figure të hollë" Putin është dukur "i fryrë dhe i ngadaltë" në javët e fundit, duke nxitur thashethemet se ai mund të vuante nga "kanceri, një tumor i trurit ose mund të ketë zhvilluar një varësi ndaj steroideve", tha The Telegraph.

Gjendja shpirtërore e Putinit

Spekulimet mbi gjendjen shpirtërore të Putinit filluan në shkurt, kur ai detyroi liderët vizitorë francezë dhe gjermanë të uleshin në fund të një tavoline katër metra të gjatë, duke ndezur thashethemet se ai ishte i tmerruar nga infektimi me Covid.

Kjo "formë ekstreme" e distancimit shoqëror, si dhe "fryrja e pashpjegueshme e fytyrës së tij" mund të kenë qenë një shenjë se ai po merr steroid për një gjendje mjekësore të pazbuluar, tha Politico.

Richard Dearlove, një ish-lider i MI6, spekuloi se "shpjegimi më i mirë" për sjelljen e tij të çuditshme "është se ai mund të ketë Parkinson", diçka që Kremlini e ka mohuar më parë.

Figura të larta në aleancën e inteligjencës Five Eyes, e cila përfshin Australinë, Kanadanë, Zelandën e Re, Mbretërinë e Bashkuar dhe SHBA, besojnë se Putini mund të ketë pësuar një "përkeqësim psikologjik të shkaktuar nga faktorë fiziologjikë", raportoi Daily Mail.

Në fillim të kësaj jave, The Sun raportoi se një oligark i afërt me liderin rus u kishte thënë bashkëpunëtorëve se "historitë rreth tij duke u gënjyer nuk janë shaka". Burimi i tha gazetës se atyre u ishte thënë se “çmenduria e perandorit është e vërtetë dhe kërcënimi i sulmit bërthamor është gjithashtu shumë real”.

Faktet

Gjatë një pyetje-përgjigjeje në mars, korrespondenti i Sky News Alistair Bunkall theksoi se nuk kishte "asgjë faktike që të sugjeronte se ai është i sëmurë" dhe thashethemet duket se burojnë nga "një kërkim për arsye pas veprimeve të tij në Ukrainë".

Zëdhënësi i Putinit Dmitry Peskov deklaroi në të njëjtën kohë se presidenti thjesht po punonte shumë dhe se "gjendja e tij emocionale... është normale".

Kjo nuk është hera e parë që ka spekulime për shëndetin e liderit rus. Në nëntor 2020, profesori Valery Solovei, një ish historian në Institutin Shtetëror të Marrëdhënieve Ndërkombëtare në Moskë, thuhet se tha se Putin vuante si nga kanceri ashtu edhe nga Parkinson, tha Scotsman. Por Kremlini i mohoi pretendimet dhe Solovei u arrestua më vonë në një protestë në Moskë.

Pavarësisht protestave të tyre se Putini është mirë, "Kremlini nuk ka një histori të mirë për të qenë i sinqertë për shëndetin e udhëheqësve sovjetikë ose rusë", vuri në dukje The Telegraph, duke treguar se si sëmundjet e liderëve të mëparshëm Leonid Brezhnev, Yuri Andropov, Konstantin Chernenko dhe Boris Yeltsin mbetën kryesisht të pazbuluar për publikun. /Nacionale/

 

Tjera nga autori:
1