<b></b> A po e fillon tani një luftë Erdogani kundër Greqisë?

A po e fillon tani një luftë Erdogani kundër Greqisë?

21.06.2022 18:48

Konflikti midis Greqisë dhe Turqisë për Egjeun po nxehet sërish dhe të kujton kohën para luftës në Ukrainë. Eksperti Maurus Reinkowski shpjegon se për çfarë duhet të përgatitet Evropa.

Teksa bota shikon luftën e Ukrainës, një tjetër konflikt po zien poshtë "hundës së saj". Javën e kaluar, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan akuzoi sërish Greqinë për armatosjen e një numri ishujsh në Egje në kundërshtim me ligjin ndërkombëtar. Athina duhet "të shmangë ëndrrat, deklaratat dhe veprimet për të cilat do të pendohej". Veprime të tilla mund të kenë "pasoja katastrofike". Erdogan e bëri të qartë: “Nuk po bëj shaka”.

Në Greqi ky njoftim shihet qartë si kërcënim lufte, por qeveria duket se po reagon me qetësi.

A do të kthehet konflikti i ftohtë në një konflikt të nxehtë?

Kërcënimet ndaj Greqisë janë gjithashtu sinjale për BE-në dhe NATO-n, edhe pse të dyja palët kanë qenë anëtare të aleancës ushtarake që nga viti 1952, tha Reinkowski. Mesazhi: "Ne kemi pushuar prej kohësh së qeni një vend i zbutur dhe do të mbrojmë interesat tona pavarësisht lidhjeve".

Dhe duket se Erdogan është shumë serioz për këtë sepse në maj ai e bëri të qartë se nuk ishte më i gatshëm të takohej me kryeministrin grek Kyriakos Mitsotakis. “Mitsotakis nuk ekziston më për mua”, tha Erdogan.

Situata duket se po përkeqësohet. A po kërcënon të përshkallëzohet konflikti i ftohtë rreth ishujve të Egjeut? “Kurrë mos thuaj kurrë”, thotë Reinkowski. "Megjithatë, unë ende mendoj se një sulm i drejtpërdrejtë nga Turqia ndaj Greqisë nuk ka gjasa". Ai nuk donte të imagjinonte një skenar lufte. "Në rast lufte, Turqia mund të përpiqet të pushtojë ishujt qendrorë pranë brigjeve turke".

Paralele historike mes Putinit dhe Erdoganit

Kufijtë midis Greqisë dhe Turqisë kanë qenë të fortë për gati njëqind vjet. Dhe për gati njëqind vjet, Turqia ka qenë e indinjuar që arkipelagu Dodekanez, i cili përfshin Rodosin dhe ishujt e Lesvos, Samos dhe Kos, është territor grek, jo turk - pavarësisht se shtrihet jashtë kontinentit të Turqisë. Një gjë është e qartë: Turqia i dëshiron ishujt dhe po bën pretendime territoriale të diskutueshme.

Kërcënimet, ndërprerja e kontakteve dhe pretendimet territoriale - komponentë që të kujtojnë shumë ditët dhe javët para 24 shkurtit, fillimit të luftës në Ukrainë. Ka paralele të qarta midis dy konflikteve, sipas Reinkowski.

Përpara sulmit ndaj Ukrainës, kërcënimet e Rusisë do të kuptoheshin vetëm si shaka, dhe Turqia gjithashtu po tërheq vëmendjen për shqetësimet e saj. Paralelja tjetër: pretendimet historike. “Putini mendon se Ukraina i përket Rusisë. Dhe ekziston një traditë e gjatë në Turqi e pikëpamjes se ishujt më lindorë të Egjeut në fakt i përkasin Turqisë”.

“Bota është bërë më e paqëndrueshme”

Në përgjithësi, tani është një kohë e nxehtë. “Bota në tërësi është bërë më e paqëndrueshme. Ne duhet të përgatitemi për një numër të madh pikash konflikti”, thotë Reinkowski, duke guxuar të shikojë në të ardhmen.

"Tërheqja e pjesshme e SHBA nga Lindja e Mesme, por në të njëjtën kohë "gabimi i tmerrshëm" i pushtimit të Irakut në vitin 2003, "dobësia e brendshme e SHBA-së", pretendimet hegjemonike të Kinës në rajonin e Azisë Lindore dhe Azisë Juglindore, janë disa nga gjërat që bota është bërë e paqëndrueshme", tha Reinkowski.

"Sistemi i vlerave" aktual dhe i ndikuar nga perëndimi do të kontestohet gjithnjë e më aktivisht në të ardhmen. Edhe nëse komuniteti botëror duhet të përballet me detyra shumë më të rëndësishme në funksion të zhvillimit kritik të bazës sonë të përbashkët ekologjike të jetës", u shpreh Reinkowski. /Nacionale/

 

Tjera nga autori:
1