<b></b> A po i kthen Kina shpinën Rusisë?

A po i kthen Kina shpinën Rusisë?

16.06.2022 20:39

“Më lejoni të sqaroj, për çështjen e Ukrainës, Kina kurrë nuk ka ofruar ndonjë mbështetje materiale për Rusinë”. Këto fjalë nga ministri kinez i mbrojtjes Wei Fenghe, të shqiptuara në konferencën e sigurisë Shangri-La Dialogu në Singapor të dielën, sigurisht që nuk i pëlqejnë Rusisë - aq më tepër sepse Wei e përshkroi marrëdhënien midis dy vendeve si "partneritet, jo aleancë". 

Dhe retorika e zakonshme kineze se Shtetet e Bashkuara "po i hedhin benzinë ​​zjarrit" duke armatosur Ukrainën mund të jetë vetëm një ngushëllim i vogël për Moskën. Sepse kjo deklaratë mund të interpretohet si e fundit në një seri sinjalesh që Moska dhe Pekini po largohen, ose të paktën se Rusia nuk mund të llogarisë që Kina t'i mbajë shpinën, siç ndoshta shpresonte. 

Nëse mund të flasim për ftohjen e vërtetë, është qartësisht rezultat i pushtimit rus të Ukrainës, i cili shkaktoi shkatërrime të tmerrshme në atë vend dhe trazira ekonomike dhe politike në pjesën tjetër të botës. 

Sinjale të kundërta nga Pekini në Moskë

Por retorika dhe politika e Kinës për Rusinë mund të përshkruhet si strategjikisht ambivalente. Konfirmimi i kësaj është biseda telefonike e djeshme mes presidentit kinez Xi Jinping dhe presidentit rus Vladimir Putin, e zhvilluar në ditëlindjen e 69-të të Xi.

Në të, Xi tha, disi në mënyrë të paqartë, se Kina ishte "e gatshme të vazhdojë të mbështesë Rusinë për çështjet me interes themelor si sovraniteti dhe siguria" dhe "të intensifikojë koordinimin strategjik midis dy vendeve", sipas mediave shtetërore të Kinës.

Kina, për më tepër, vazhdon të refuzojë të dënojë drejtpërdrejt pushtimin rus ose të marrë pjesë në sanksione kundër saj, dhe shumë e akuzojnë atë për sigurimin e territorit diplomatik të Rusisë. 

Javën e kaluar, një raport bombastik nga kanali Telegram i General SVR, i supozuar i mbështetur nga një burim i brendshëm i Kremlinit, tha se Putini kishte "shprehur zhgënjimin me refuzimin e Kinës për të ofruar mbështetje financiare dhe materiale për Rusinë në një takim virtual me Ministrin e Jashtëm Sergei Lavrov". 

Dhe ky zhgënjim, sipas këtij raporti, i cili është i pamundur të konfirmohet në mënyrë të pavarur, është aq i madh sa Putin bëri "disa komente nënçmuese dhe të turpshme" për Xi-n, ndërsa ai e akuzoi drejtpërdrejt Lavrovin për dështimin e negociatave me Kinën dhe e quajti atë "budall dhe peder". 

Washington Post: Rusët të frustruar nga mbështetja e pamjaftueshme nga Kina

Një raport më i besueshëm i Washington Post i publikuar në fillim të këtij muaji tha se zyrtarët rusë ishin gjithnjë e më të frustruar nga mungesa e mbështetjes së Kinës dhe po e kërkonin gjithnjë e më shumë në diskutimet me Pekinin, duke përmendur një premtim për "miqësi pa kufij".

Regjimi kinez, megjithatë, nuk dëshiron të rrezikojë hakmarrjen amerikane nëse shkel sanksionet e tyre ndaj Rusisë, dhe një zyrtar kinez i përshkroi bisedimet e fundit ruso-kineze si "të tensionuara". Xi thuhet se i udhëzoi këshilltarët e tij që të gjenin një mënyrë për të ndihmuar financiarisht Rusinë, por pa shkelur sanksionet, gjë që është e pamjaftueshme për palën ruse.

"Kina e ka bërë të qartë pozicionin e saj për situatën në Ukrainë dhe për sanksionet e paligjshme kundër Rusisë. Ne i kuptojmë problemet (e Moskës). Por ne nuk mund të injorojmë situatën tonë në këtë dialog. Kina do të veprojë gjithmonë në interesin më të mirë të kinezëve", tha një zëdhënës i paidentifikuar për Washington Post.

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken vuri në dukje se SHBA-ja nuk ka vënë re ndonjë “përpjekje sistematike” nga Kina për të ndihmuar Rusinë të shmangë sanksionet, si dhe mbështetjen e konsiderueshme ushtarake. 

Nga ana tjetër, Kina dhe Rusia, për shembull, zhvilluan stërvitje të përbashkëta ushtarake në fund të muajit të kaluar, të parat që nga fillimi i pushtimit rus - dhe jo çdo lloji, por stërvitje me bombardues strategjikë që fluturojnë së bashku mbi Detin e Kinës Lindore dhe Detin e Japonisë, ndërsa presidenti amerikan Joe Biden vizitoi Tokion. 

Megjithëse Putin dhe Xi deklaruan në një deklaratë të përbashkët gjatë një takimi në Pekin në shkurt, përpara pushtimit, se "miqësia e tyre nuk ka kufij", zëvendësministri i Jashtëm kinez Le Yucheng tha muajin e kaluar se formulimi ishte keqkuptuar. 

Kjo nuk do të thotë se Kina ka ditur paraprakisht për pushtimin dhe ka mbështetur planet e Rusisë, theksoi Le, duke shtuar se "Kina nuk është e përfshirë në konflikt".

Huawei po mbyll pak dyqanet në Rusi

Javën e kaluar, mësuam gjithashtu, interesant, se gjiganti kinez i teknologjisë Huawei po mbyll disa dyqane zyrtare në Rusi. Arsyeja e dhënë, ndryshe nga mbyllja e shumë dyqaneve të markave perëndimore në Rusi, nuk është me natyrë politike, por mungesa e produkteve në magazina dhe ulja e kërkesës për telefona inteligjentë.

Huawei ka të ngjarë të vazhdojë të mbyllë dyqanet në muajt e ardhshëm. Përveç kësaj, Huawei kishte ndaluar përfundimin e kontratave të reja për furnizimin e pajisjeve të rrjetit dhe pajisjeve në Rusi në fund të marsit.

Financial Times raportoi atë muaj se prodhuesit kryesorë kinezë të elektronikës, përfshirë Huawei, kanë shkurtuar në mënyrë drastike furnizimet në Rusi për shkak të rënies së rublës dhe sanksioneve perëndimore. Ish-drejtori i Huawei u shpjegoi atyre se aktualisht është "shumë e rrezikshme të punosh në Rusi".

Sberbank pezulloi transaksionet në juan

Banka më e madhe ruse, Sberbank, pezulloi përkohësisht të gjitha transaksionet e huaja në juan kinez javën e kaluar. Asnjë arsye zyrtare nuk është dhënë, por Sberbank është ndër institucionet financiare të Rusisë që janë nën sanksione të SHBA-së, BE-së dhe Mbretërisë së Bashkuar për agresionin e saj kundër Ukrainës, duke përfshirë përjashtimin e saj nga sistemi bankar global SWIFT.

Sberbank tha për Newsweek se pezullimi ishte një "masë e përkohshme" që prek klientët e korporatave të cilët janë "pjesëmarrës në aktivitetin ekonomik të huaj duke bërë pagesa në juan", duke shtuar se "banka aktualisht po punon me partnerët kinezë për të zgjidhur situatën dhe për të rindërtuar zgjidhjen".

Megjithatë, importet nga Rusia u rritën me 79,6% në maj krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, me 56,6% në prill dhe me 26,4% në mars, raportoi Reuters të enjten. Po ashtu, Pekini është partneri më i madh tregtar i Moskës. Sipas shërbimit doganor kinez, xhiroja tregtare e dy vendeve arriti vlerën e 147 miliardë dollarëve vitin e kaluar, që është 30% më shumë se në vitin 2019.

Kina po blen gjithashtu naftën ruse me një çmim të reduktuar, pjesërisht falë sanksioneve evropiane dhe një embargoje 90% ndaj naftës ruse, e cila do të hyjë në fuqi deri në fund të vitit dhe u negociua së fundmi nga BE. Për të përmbushur kërkesën aziatike, Rusia rriti furnizimet me rreth 20% nga porti kryesor i Kozmino dhe importet kineze të naftës ruse u rritën me 12% në maj.

Që nga fillimi i pushtimit, Pekini është përpjekur të paraqitet si neutral dhe të kërcejë në tela midis mbështetjes publike për sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës nga njëra anë dhe kritikave ndaj sanksioneve perëndimore ndaj Rusisë dhe fajësimit të SHBA-së dhe NATO-s për provokimin e luftës ndaj tjetri.

Një artikull i botuar nga Hu Wei, një profesor kinez i shkencave politike në Universitetin e Shangait dhe nënkryetar i Qendrës për Kërkimin e Politikave Publike në Zyrën Këshillimore të Këshillit Shtetëror Kinez, bëri jehonë të gjerë në mars.

Një këshilltar kinez në mars bëri thirrje për një shkëputje me Putinin

Në artikull, Hu e përshkroi pushtimin rus si një "gabim të pariparueshëm", parashikoi një fuqizim të Perëndimit dhe një dobësim, në mos një kolaps ekonomik dhe politik të Rusisë "dhe bëri thirrje për një" shkëputje me Putinin dhe braktisjen e neutralitetit "për të shmangur më tej humbjen.  

Steve Tsang, drejtor i Institutit të Kinës në Shkollën e Studimeve Afrikane dhe Orientale në Londër (SOAS), i tha Newsweek se politika e qeverisë kineze ishte "të deklarojë neutralitetin, të mbështesë Putinin dhe të mos paguajë asnjë çmim".

"Kjo e fundit nënkupton që Kina nuk dëshiron të rrezikojë sanksione dytësore. Pra, ajo që po bën Huawei është në përputhje me politikën e përgjithshme. Kompanitë kineze priren të jenë më konservatore në lidhje me rrezikun e sanksioneve dytësore, kështu që ata thjeshë bëjnë veprime të sigurta", shpjegoi Tsang. 

Xi, megjithatë, njoftoi në maj formimin e Iniciativës së Sigurisë Globale si një alternativë ndaj arkitekturës së sigurisë të udhëhequr nga SHBA, të cilën Moska gjithashtu e mbështeti në parim. Alicia García-Herrero, kryeekonomiste për Azinë dhe Paqësorin në bankën e investimeve Natixis, e përshkroi iniciativën si "një mënyrë për të mbrojtur Rusinë përmes partneritetit të sigurisë së Kinës, megjithëse Rusia ende nuk është futur plotësisht në të". /Nacionale/

Tjera nga autori:
1