<b></b> Amerika di më shumë për gjendjen e ushtrisë ruse sesa për atë ukrainase, por pse?

Amerika di më shumë për gjendjen e ushtrisë ruse sesa për atë ukrainase, por pse?

14.06.2022 23:13

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky ka raportuar për rrjedhën e luftës pothuajse çdo ditë për më shumë se njëqind ditë, ashtu si bashkëpunëtorët e tij. Pentagoni i SHBA-së gjithashtu mban rregullisht informime për situatën në Ukrainë, ashtu siç bën Ministria ruse e Mbrojtjes. Ministria Britanike e Mbrojtjes gjithashtu publikon raporte në baza ditore. 

Nuk mungojnë informacionet nga fusha e betejës, ndonëse shpesh herë është e vështirë të verifikohet. Sigurisht, ka edhe regjistrime të publikuara jo vetëm nga ushtritë ruse dhe ukrainase, por edhe raporte nga gazetarë të huaj dhe një numër blogerësh e analistësh ushtarakë që ndjekin dhe komentojnë rregullisht ngjarjet e luftës. 

Por pavarësisht rrjedhës së të gjitha këtyre lajmeve në publik, agjencitë e inteligjencës amerikane kanë më pak informacion sesa do të dëshironin për operacionet e Ukrainës. Në fakt, ata kanë një pasqyrë shumë më të mirë të ushtrisë ruse, operacionet e saj të planifikuara dhe sukseset dhe dështimet e saj sesa ato ukrainase. Kështu thonë zyrtarët aktualë dhe ish-zyrtarët amerikanë për New York Times.

Qeveritë e tjera, natyrisht, shpesh fshehin informacion nga publiku për sigurinë kombëtare dhe operacionale. Por kjo mungesë informacioni mund ta bëjë të vështirë për administratën Joe Biden të vendosë se si të drejtojë miliarda dollarë ndihmë ushtarake për Ukrainën.

Amerika nuk i di të sakta humbjet e Ukrainës në fuqi punëtore dhe pajisje

Zyrtarët amerikanë i thanë New York Times se qeveria ukrainase nuk u dha atyre shumë informacione konfidenciale ose detaje rreth planeve të saj operacionale, dhe vetë zyrtarët ukrainas pranuan se nuk po u tregonin amerikanëve gjithçka.

Sigurisht, komuniteti amerikan i inteligjencës mbledh informacione për pothuajse çdo vend në botë, përfshirë Ukrainën. Por agjencitë amerikane të spiunazhit, logjikisht, po përqendrohen në mbledhjen e të dhënave për shtetet armike si Rusia, e cila ka qenë në fokusin e tyre që nga koha e Bashkimit Sovjetik, dhe jo në ato miqësore, si Ukraina. Tani ata kanë disa pika qorre kur bëhet fjalë për Ukrainën.

"Sa dimë në fakt se si është në Ukrainë? A mund të gjeni një person që do t'ju tregojë me siguri se sa ushtarë ka humbur Ukraina, sa pajisje ka humbur Ukraina?" ishte pyetja kryesore nga Beth Sanner, një ish-zyrtar i lartë i inteligjencës. 

Pavarësisht kësaj, administrata Biden ra dakord pas një hezitimi të gjatë që t'i dërgonte Ukrainës armë të rënda moderne, si p.sh. obuset M777 të dërguara në vend muajin e kaluar ose sistemet e raketave me shumë tytë HIMARS shumë të lëvizshme të njoftuara nga Uashingtoni në fillim të qershorit. 

Ukraina është ende në pritje dhe lutje që t'i dërgohen më shumë armë të rënda me rreze më të madhe për ta ndihmuar atë të luftojnë forcat ruse që kanë ende një avantazh dramatik në aspektin e sistemeve të artilerisë dhe raketave, për të mos përmendur forcën ajrore. 

"Ne kemi mjaft armë të tjera. Por ne nuk kemi mjaftueshëm që mund të godasin objektivat e largëta ruse, të cilat na duhen për t'u përballur me pajisjet ushtarake ruse", u tha Zelensky gazetarëve sot.

Ukraina: Na mbarojnë municionet, varemi nga granatat e NATO-s

Këshilltari i tij, Mihajlo Podoljak, prezantoi dje një listë voluminoze të armëve, shumë më të mëdha se sa ka dërguar Perëndimi deri më tani, duke komentuar: "Unë do të jem i drejtpërdrejtë: për t'i dhënë fund luftës dhe për të dëbuar forcat ruse nga Ukraina, ne kemi nevojë për armë të rënda”.

Lista përfshin 300 raketahedhës, 500 tanke, 2,000 automjete të blinduara dhe 1,000 aviatorë, të cilët do të ishin një pjesë e rëndësishme e arsenalit të Shteteve të Bashkuara dhe aleatëve të tjerë të mëdhenj të NATO-s, prandaj disa analistë besojnë se lista është më shumë një mjet negociues. 

Zëvendës shefi i Inteligjencës Ushtarake të Ukrainës, Vadim Skibitsky gjithashtu paralajmëroi se "Ukraina ka një copë artileri për 10 deri në 15 rusë" dhe se ata "pothuajse shpenzuan" të gjithë municionin e artilerisë që kishin para luftës, kështu që tani ata varen nga granatat e NATO-s. 

Gjatë kësaj kohe, të dyja palët po pësojnë humbje të mëdha në rajonin lindor të Donbasit, por pala ruse ka disa javë që po përparon atje në drejtime të caktuara dhe mund të pushtojë shumë shpejt qytetin Severodonetsk në rajonin e Luhanskut. Pas kësaj, ata do të mund të vazhdojnë në Lisicanska fqinje, në anën tjetër të lumit Verior Donjec, edhe pse operacioni do të vështirësohet nga fakti se ata shkatërruan të tre urat që lidhin këto dy qytete.

Zyrtarët e Pentagonit thonë se ata kanë një proces të fuqishëm të vendosjes së armëve që fillon me kërkesën e ukrainasve dhe përfshin një vlerësim të SHBA-së se çfarë pajisjesh i nevojiten vërtet Ukrainës dhe sa shpejt trupat e saj mund të zotërojnë përdorimin e tyre.

Disa agjenci perëndimore besojnë se do të jetë e vështirë, nëse jo e pamundur, që Ukraina të rifitojë territorin që ka pushtuar që nga fillimi i pushtimit më 24 shkurt, por agjencitë e inteligjencës amerikane janë më optimiste për këtë, thanë zyrtarët amerikanë për NY Times. Megjithatë, çarjet në mbrojtjen e Ukrainës po bëhen gjithnjë e më të dukshme dhe disa pyetje në lidhje me gjendjen e forcave dhe strategjinë e Ukrainës në betejën për Donbasin mbeten të panjohura për Shtetet e Bashkuara.

 "Ne kemi më shumë njohuri nga pala ruse sesa nga pala ukrainase"

Avril D. Haines, drejtor i Komunitetit Kombëtar të Inteligjencës, tha në një seancë dëgjimore në Senat muajin e kaluar se ishte "shumë e vështirë të thuhej" se sa ndihmë shtesë mund të thithte Ukraina.

 "Ne kemi, në fakt, më shumë njohuri, ndoshta, nga pala ruse sesa nga pala ukrainase", shtoi Haines në mënyrë të jashtëzakonshme.

Për momentin, çështja kryesore është strategjia e Ukrainës në Donbas, sepse, veçanërisht në pjesën tjetër të rajonit të Luhanskut, ajo përballet me një zgjedhje kritike: të tërheqë forcat e saj ose të rrezikojë të rrethohet nga Rusia në një të ashtuquajtur "kazan".

Ditët e fundit, megjithatë, Ukraina ka dhënë më shumë informacion, kryesisht për humbjet. 

Kievi nuk dëshiron të ndajë informacione që tregojnë dobësi

Shtetet e Bashkuara i japin rregullisht Ukrainës raporte të inteligjencës pothuajse në kohë reale mbi vendndodhjen e forcave ruse, të cilat ukrainasit i përdorin për të planifikuar operacione dhe sulme dhe për të forcuar mbrojtjen e tyre. NY Times raportoi se të dhënat ndihmuan gjithashtu në vrasjen e një numri gjeneralësh rusë, por Pentagoni e mohoi këtë, duke pretenduar se "ata nuk ofrojnë inteligjencë me qëllimin për të vrarë gjeneralët rusë".

Nga ana tjetër, as shefat e përbashkët të shtabit të SHBA-së Mark Milley dhe as Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin në bisedimet me homologët ukrainas nuk marrin detaje rreth planeve të tyre operacionale, vetëm qëllimeve strategjike. 

Kievi nuk dëshiron të ndajë informacione që mund të tregojnë se vendosmëria e Ukrainës po dobësohet ose mund të mos fitojë, dhe veçanërisht jo ato që mund të pengojnë vendet perëndimore nga dërgimi i armëve shtesë. Për më tepër, informimi i vendeve të tjera për planet e tyre dhe situatën operacionale mund të zbulojë dobësitë që Moska mund t'i shfrytëzojë nëse mëson për to.

"Nuk jam i sigurt se është në interesin e publikut amerikan apo ukrainas që ukrainasit të jenë të hapur për humbjet e tyre nëse rezultati është një forcimi i përpjekjeve luftarake të Rusisë. Por kjo do të thotë se ne nuk i dimë vërtet të dyja anët e historisë“, përfundon Biddle. 

Agjencia e Inteligjencës së Mbrojtjes së SHBA-së, për shembull, vlerëson se numri i ushtarëve ukrainas të vrarë në aksion është në të vërtetë i ngjashëm me atë në Rusi, por ka një nivel shumë më të ulët besimi në vlerësimin e humbjeve të Ukrainës sesa në vlerësimin e humbjeve ruse. Me fjalë të tjera, është shumë më e pasigurt për humbjet e Ukrainës. 

Pamja e paraqitur nga zyrtarët amerikanë të një lufte në të cilën asnjëra palë nuk bën përparim vendimtar duket e saktë, shtoi Biddle, por informacioni mbi viktimat e Ukrainës, humbjet e pajisjeve dhe moralin mbetet i paplotë. Dhe kjo mund të çojë në vlerësime të keqinformuara të inteligjencës për rezultatin e luftës. /Nacionale/

Tjera nga autori:
1