<b></b> Analistët: Këta janë pesë skenarët për fazën tjetër të luftës në Ukrainë

Analistët: Këta janë pesë skenarët për fazën tjetër të luftës në Ukrainë

20.05.2022 22:17

Askush nuk e di se si dhe kur do të përfundojë lufta në Ukrainë, por është e qartë se Rusia nuk po fiton për momentin, shkruan në analizën e saj Wall Street Journal. Sipas qeverive dhe analistëve perëndimorë, Moska nuk ka arritur qëllimin e saj fillestar, i cili ishte Kievi dhe rrëzimi i qeverisë në Ukrainë. Dhe suksesi i Planit B të saj, një ofensivë për të shtyrë forcat ukrainase në lindje dhe juglindje të vendit, duket gjithnjë e më jorealiste.

Në fazën e re të luftës, betejat e tankeve zëvendësohen nga shkëmbimet e dominuara nga artileria. Rusët po nisin ofensivë në disa vende, duke përfshirë rajonin lindor të Luhanskut. Ata më në fund mposhtën xhepin e fundit të rezistencës ukrainase në qytetin port jugor të Mariupolit. Diku tjetër, ukrainasit po kundërsulmojnë, kryesisht në veri pas Kharkiv, shkruan Wall Street Journal.

"Lufta po hyn në një fazë të gjatë", u tha ministri ukrainas i mbrojtjes Oleksiy Reznikov ministrave të mbrojtjes të Bashkimit Evropian të martën. Ai tha se kishte "shumë indikacione se Rusia po përgatitet për një operacion ushtarak afatgjatë".

Megjithatë, herët a vonë, lufta do të përfundojë me një armëpushim. Wall Street përshkruan pesë skenarë të mundshëm për drejtimin në të cilin do të zhvillohet konflikti.

Rënia ruse

Shumica e analizave perëndimore të luftës sugjerojnë se Plani B i Moskës - përqendrimi i forcave në lindje dhe juglindje dhe zgjerimi i bastioneve në rajonin e Donbasit - po shkon shumë më ngadalë nga sa kishin shpresuar rusët. Sipas disave, plani i dukshëm i Moskës për të rrethuar forcat ukrainase duket i paarritshëm. 

"Ju mund të argumentoni se rusët e kanë mbajtur ushtrinë e tyre të bashkuar mjaft mirë duke pasur parasysh presionin që ata janë kanë", tha Lawrence Freedman, një profesor i studimeve të luftës në King's College në Londër. Por, shton ai, “ushtritë mund të jenë të brishta”.

Zyrtarët e inteligjencës perëndimore kanë vërejtur zmbrapsje të konsiderueshme luftarake nga trupat ruse. Ata thanë gjithashtu se njësitë ruse që u mundën në betejën për Kievin u kthyen në betejë, shpesh me rekrutë të trajnuar dobët. Shërbimi Informativ Mbrojtës Britanik thotë se përdorimi i forcave ndihmëse - si luftëtarët nga Çeçenia - e ka bërë edhe më të vështirë për Rusinë koordinimin e forcave të saj.

"Unë mendoj se këtu ka një skenar që mund të nënvlerësojë mundësinë e një kolapsi të vërtetë rus", tha Eliot Cohen i Qendrës për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare në Uashington. Kjo mund të përfshijë "refuzime të përhapura për të hyrë në luftë".

"Unë mendoj se në një nivel themelor Putini është tashmë i humbur", tha Cohen. “Personalisht, e kam të vështirë ta imagjinoj atë të qëndrojë në pushtet për një kohë shumë të gjatë”.

Rënia e Ukrainës

Edhe pse dëmi i madh i bërë nga ukrainasit ndaj forcave ruse është i dokumentuar mirë, ka më pak dëshmi se sa shumë pësuan forcat ukrainase. Informacionet e disponueshme publikisht sugjerojnë se viktimat dhe dëmtimet në pajisjet ishin të konsiderueshme, por vlerësimet perëndimore sugjerojnë se humbjet janë vetëm një pjesë e humbjeve të pësuara nga rusët, të cilët NATO vlerësoi se vranë 40,000 ushtarë, të plagosur ose të kapur deri në fund të marsit.

Kapja e Mariupolit ishte një fitore e shumëpritur për Rusinë, pasi ukrainasit që ishin nën rrethim për gati tre muaj, ulën armët. Ministria e Mbrojtjes e Rusisë tha të mërkurën se më shumë se 950 ushtarë ukrainas ishin dorëzuar atje dhe ishin bërë robër lufte. 

Një pikë referimi që përdorin analistët është mënyra se si luftojnë ukrainasit. "A duket se ata luftojnë me kompetencë dhe inteligjencë dhe a ka shenja dështimi?" thotë Phillips O'Brien, profesor i studimeve strategjike në Universitetin St. Andrews në Skoci, i cili shtoi se nuk i sheh këto shenja. 

Michael Clarke, ish-drejtor i Institutit Mbretëror të Shërbimeve të Bashkuara, instituti i mendimit në Londër, tha se kërkesa e Presidentit Biden për 33 miliardë dollarë ndihmë ushtarake afatgjatë për Kongresin ishte një sinjal se ai do të "bënte gjithçka që duhej për të siguruar që Ukraina të mos bjerë".

Stagnimi

Luftërat shpesh zhvillohen në ngërçe që asnjëra palë nuk guxon t'i humbasë. Zyrtarët perëndimorë kanë paralajmëruar se konflikti mund të zgjasë vitin e ardhshëm ose më tej.

"Lufta shpesh mund të jetë një proces kolapsi konkurrues ku fitorja shkon në anën që ende qëndron, edhe pse të dy vuajnë tmerrësisht. Sigurisht që ndodhi në vitin 1918", tha Cohen, duke iu referuar përfundimit të Luftës së Parë Botërore.

Ngërçi, tha ai, "është i imagjinueshëm nëse vërtet mendoni se rusët janë këmbëngulës dhe do të jenë në gjendje të gjenerojnë zëvendësime për humbjet mjaft të tmerrshme që kanë pësuar". Ai tha se skenari më i mundshëm është që ukrainasit të përdorin lëvizshmërinë dhe epërsinë e tyre taktike për të zgjedhur vendet për të sulmuar dhe për të thyer linjat ruse.

Disa analistë thanë se ata presin që ukrainasit, nëse Ukraina i reziston ofensivës aktuale ruse në Donbas, të intensifikojnë kundërsulmin në javët e ardhshme, duke filluar një fazë kritike të luftës. Clarke tha se ushtria ruse është shumë e vogël për të arritur qëllime edhe të kufizuara në Ukrainë.

Afati kryesor afatgjatë për Moskën është nëse përpjekjet e rekrutimit do të japin fryte dhe nëse 150,000 deri në 180,000 trupa të tjera mund të futen në ushtrinë e saj të përhershme. Duke pasur parasysh nevojën për stërvitje, rekrutët e rinj nuk do të vinin në fushën e betejës deri në fund të vitit. "Nëse rusët mund të kenë forca më të mëdha të mobilizuara vitin e ardhshëm, atëherë ne po hyjmë në një ndalesë", tha ai.

Përparimi i Ukrainës

Pas ridrejtimit të forcave të tyre në lindje dhe juglindje, rusët duket se kanë nxituar për të nisur një divizion të ofensivës, ndonjëherë duke përdorur trupa që ishin shtyrë nga Kievi në vend që të prisnin dhe të grumbullonin forca të mëdha.

"Duket se përparimi i Rusisë do të zbehet relativisht shpejt", tha O'Brien. "Në një moment ata do të ndalojnë së ecuri përpara dhe pyetja është a do të jenë në gjendje ukrainasit t'i shtyjnë ata prapa?" pyet ai.

Në këtë fazë, armët perëndimore janë jashtëzakonisht të rëndësishme, thonë analistët. Një zyrtar i lartë i Pentagonit tha të hënën se Ukraina raportoi se 74 nga 90 obuset M777 që SHBA i dorëzoi Ukrainës ishin në pozicionet e para rreth Kharkiv dhe gjetkë.

Gama e gjatë e këtyre obuseve u lejon ukrainasve të sulmojnë forcat ruse pa u futur në rrezen e zjarrit. Ukraina po merr gjithashtu pajisje të tjera perëndimore, duke përfshirë dronët Switchblade dhe Phoenix Ghost. "Kombinimi i dronëve dhe artilerisë është mjaft i fuqishëm", tha Freedman.

Përshkallëzimi

Disa analistë tani kanë frikë nga një përshkallëzim i konfliktit, për shembull duke futur armë taktike bërthamore ose kimike në fushën e betejës. Analistët perëndimorë thonë se është e mundur, por nuk ka gjasa për momentin. Edhe nëse bombat bërthamore do të përdoreshin në fushën e betejës, konflikti nuk do të përshkallëzohej automatikisht në një shkëmbim raketash balistike ndërkontinentale midis Rusisë dhe Perëndimit.

Përdorimi i armëve të tilla do të provokonte një dënim të gjerë ndërkombëtar dhe ka të ngjarë të provokonte një përgjigje ndaj izolimit të mëtejshëm të ekonomisë ruse, duke përfshirë futjen e mundshme të të ashtuquajturave sanksione dytësore që synojnë jo vetëm subjektet ruse, por të gjitha kompanitë që operojnë në Rusi.

"Një armë bërthamore në fushën e betejës nuk bën asgjë për ju. Shumë armë bërthamore në fushën e betejës thjesht krijojnë shumë pasoja dhe ndoshta do të shkatërrojnë disa nga njerëzit tuaj", tha Freedman. Armët kimike janë të vështira për t'u vënë në shënjestër dhe të rrezikshme për trupat e tyre, duke i bërë ato edhe më të paefektshme.

Çdo përdorim i këtyre armëve ka të ngjarë të tërhiqte Perëndimin më thellë në konflikt. Një përgjigje bërthamore nga fuqitë perëndimore nuk do të ishte e mundshme, thonë analistët, por një përgjigje konvencionale ushtarake ka të ngjarë të ndodhë.

Linjat e kuqe aktuale që pengojnë forcat perëndimore të kryejnë operacione ajrore në Ukrainë ka të ngjarë të zhduken dhe të bëhen një mundësi e ndalimit të fluturimeve. Cohen tha se flota ruse e Detit të Zi mund të bëhet një objektiv i mundshëm perëndimor. Duke pasur parasysh betejat e forcave ajrore ruse kundër Ukrainës, një aktor racional në Moskë do të donte të shmangte përplasjet e drejtpërdrejta me SHBA-në dhe forcat e tjera ajrore perëndimore.

“Nëse Putini dëshiron të bëjë diçka krejtësisht irracionale, ai mundet, por kjo nuk do të thotë se ne kemi një mënyrë racionale për ta ndaluar atë”, tha Freedman. /Nacionale/

Tjera nga autori:
1