<b></b> Analiza e 100 ditëve të luftës: Putini nuk e donte këtë

Analiza e 100 ditëve të luftës: Putini nuk e donte këtë

03.06.2022 17:27

Nëse e kthejmë orën në 23 shkurt, një ditë përpara se Rusia të niste pushtimin e Ukrainës, mund të tundohemi të supozojmë se ditët e presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky në pushtet janë të numëruara.

Ushtria ruse e tejkalon ushtrinë ukrainase me rreth dhjetë herë. Moska kishte një avantazh të dyfishtë ndaj Kievit në forcat tokësore dhe përveç fuqisë bërthamore, kishte edhe dhjetë herë më shumë avionë dhe pesë herë më shumë mjete luftarake të blinduara, shkruan CNN në analizën e 100 ditëve të para të luftës.

Presidenti rus Vladimir Putin dukshëm i zemëruar u shfaq në televizion vetëm disa ditë më parë, duke kryer një monolog të paqartë historik që e bëri të qartë se ai nuk pret asgjë më pak se ndryshimin e regjimit në Kiev.

Putin priste që Zelensky të ikte nga Kievi, por ...

Udhëheqësi rus dukej se priste që Zelensky të largohej nga kryeqyteti i tij, ashtu siç bëri presidenti i Afganistanit i mbështetur nga SHBA disa muaj më parë, dhe se zemërimi i Perëndimit do të qetësohej, megjithëse me probleme të përkohshme për sanksionet e reja.

Njëqind ditë më vonë, çfarëdo që të ishin planet e Putinit për një paradë fitoreje në Kiev, ato u shtynë për një kohë të pacaktuar. Morali ukrainas nuk ka rënë. Trupat ukrainase, të pajisura me armë moderne antitank të furnizuara nga Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj, shkatërruan kolonat e blinduara ruse. Raketat ukrainase fundosën kryqëzuesin "Moskva" me raket, krenaria e flotës ruse të Detit të Zi dhe avionët ukrainas mbetën aktivë në kundërshtim me pritjet.

Pas muajit të parë filloi tërheqja ruse

Në fund të marsit, ushtria ruse filloi të tërheqë trupat e saj të mundura nga afërsia e kryeqytetit ukrainas, me argumentin se fokusi ishte zhvendosur në pushtimin e rajonit lindor të Donbasit. Tre muaj pas fillimit të pushtimit, Rusia nuk duket se synon më të zhvillojë një luftë të shkurtër fitimtare në Ukrainë dhe as nuk duket se është në gjendje ta arrijë atë.

A do të thotë kjo se Rusia po humbet? Është joshëse të rishikosh situatën në një ditë të caktuar dhe të nxjerrësh përfundime gjithëpërfshirëse.

Ukrainasit arritën të vrisnin gjeneralët rusë me shpejtësi mahnitëse; Moska u detyrua të riorganizonte komandën e saj ushtarake pas trazirave fillestare; dhe viktimat ruse, aq sa shifrat zyrtare nuk dihen, janë tronditëse të larta.

Rusët janë shumë më mirë në lindje 

Megjithatë, Rusia tani kontrollon një pjesë të madhe të territorit ukrainas që shtrihet Kharkiv, vazhdon nëpër qytetet e Donetsk dhe Luhansk të kontrolluara nga separatistët dhe arrin në perëndim deri në Kherson, duke formuar një urë tokësore që lidh gadishullin e Krimesë (aneksuar me forcë Rusisë në 2014 ) me rajonin e Donbasit.

Drejtimi kryesor i përpjekjeve ruse është tani në rajonin e Donbasit, ku gjërat janë shndërruar në një luftë të ashpër rrënimi. Luftimet e fundit janë përqendruar rreth Severodonetsk.

Trupat ukrainase ua lanë rusëve pjesën më të madhe të Donetskut të Veriut. Rënia e qytetit do të jetë një humbje simbolike, por analistët ushtarakë thonë se forcat ukrainase atje do të kursejnë rrethimet afatgjata dhe dështimin e mundshëm.

"Kiev mund të kishte angazhuar më shumë rezerva dhe burime për të mbrojtur Severodonetsk, dhe u kritikua që nuk e bëri këtë", shkroi Instituti Amerikan për Studimin e Luftës në një analizë të fundit.

"Si vendimi për të shmangur ndarjen e më shumë burimeve për të shpëtuar Severodonetsk dhe vendimi për t'u tërhequr nga ai ishin strategjikisht të arsyeshëm, sado i dhimbshëm. Ukraina duhet të ruajë burimet e saj të kufizuara dhe të fokusohet në ripushtimin e territoreve kritike, jo në mbrojtjen e territoreve që ajo kontrollon”.

Beteja tjetër kyçe do të jetë për Slavyansk

Mes ofensivës në Severodonetsk, zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes të Ukrainës, Oleksandr Motuzyanik tha se forcat ruse tani po përpiqeshin të rrethonin trupat ukrainase në rajonet e Donetskut dhe Luhanskut dhe po rigrupoheshin për të nisur një ofensivë në drejtim të Slavyansk, një qytet strategjik rreth të cilit mund të ishte çelësi tjetër.

Luftimet në Ukrainën lindore po zhvillohen në terren shumë më të hapur sesa mjedisi urban më i dendur rreth Kievit. Kjo shpjegon urgjencën me të cilën ukrainasit kanë kërkuar armë më të rënda nga SHBA dhe aleatët, veçanërisht sistemet e artilerisë që mund të godasin objektivat në distanca më të mëdha.

Presidenti i SHBA-së Joe Biden njoftoi të mërkurën se SHBA do të dërgojë sisteme më të avancuara raketore, duke përfshirë sisteme raketash artilerie të lëvizshmërisë së lartë me municione që mund të lëshojnë raketa në objektiva rreth 80 kilometra larg. Ky është një rreze shumë më e madhe se çdo armë tjetër që Ukraina ka pasur deri më tani.

Putin dhe Zelensky janë dy të kundërta 

Në takimet me ushtarët dhe civilët ukrainas të plagosur, udhëheqësi ukrainas bën selfie dhe ka një stil të ngrohtë, dhe njerëzor. Kjo është në kontrast me vizitën e vetmuar të liderit rus në spitalin ushtarak. Me një pallto të madhe, Putin u takua me ushtarët dhe oficerët e plagosur që qëndronin të ngurtë përballë komandantit të tij të përgjithshëm.

Por Putin ka hequr të gjithë opozitën politike të brendshme dhe kontrollon efektivisht mediat e vendit të tij, kështu që ai nuk po përballet me të njëjtin presion të brendshëm si Zelensky. Nikolai Patrushev, kreu i Këshillit të Sigurimit të Putinit, tha së fundmi se forcat ruse nuk po përmbushnin afatet në Ukrainë, duke sugjeruar se Putini ka një kornizë kohore shumë më të hapur për luftën në Ukrainë. Në të kundërt, ukrainasit kanë frikë se mund të pasojë lodhja ndërkombëtare, duke çuar në pranimin e komunitetit ndërkombëtar për të bërë lëshime ndaj Putinit. /Nacionale/

Tjera nga autori:
1