<b></b> Arrijnë në Ukrainë obusët vetëlëvizës të premtuar nga Gjermania

Arrijnë në Ukrainë obusët vetëlëvizës të premtuar nga Gjermania

21.06.2022 19:14

Ministri i Mbrojtjes së Ukrainës, ka njoftuar se kanë arritur në vend obusët vetëlëvizës gjermanë, të premtuar nga Berlini.

Në mbarim të municionit aktual të epokës sovjetike, Ukraina ka kërkuar nga Perëndimi që të dërgojë artileri shtesë me të cilën mund ta luftojë Rusinë.

Panzerhaubitze 2000 është ndër armët më të forta të artilerisë në inventarët e Bundeswehr-it dhe mund të godasë objektivat në një distancë prej 40 km (25 milje).

Gjermania më parë u zotua t'i sigurojë Kievit shtatë obusë vetëlëvizës, ndërsa Andriy Yermak, kreu i vendit të punës së presidentit të Ukrainës, postoi një inventar të armëve të ndryshme të premtuara nga Gjermania, së bashku me 30 tanke Gepard dhe tre MARS II një numër raketash, si dhe 500 raketa Stinger të shkrepura me shpatulla.

Kievi ka thënë më parë se kërkon 1000 obusa, 500 tanke dhe 1000 dronë mes armëve të rënda të ndryshme për të zmbrapsur trupat ruse, të cilat pushtuan vendin më 24 shkurt dhe deri më tani kanë pushtuar rreth 20% të territorit ukrainas.

Ndër kombet e ndryshme që e kanë pajisur Ukrainën me obusë vetëlëvizës janë: SHBA-të, Britania, Franca, Norvegjia dhe Polonia.

Tjera nga autori:
1