<b></b>

"Babushka Z" u bë një ikonë e propagandës ruse, por kush është ajo?

15.06.2022 16:44

Një grua më e moshuar ukrainase duke valëvitur një flamur të kuq sovjetik është bërë fytyra e propagandës ruse pasi pamjet e takimit të saj me ushtarët ukrainas u bënë virale. BBC ka gjurmuar të ashtuquajturin Babushka Z në përpjekje për të vërtetuar të vërtetën.

"Unë nuk mendoj se ata duhet të më fajsojnë. Unë jam thjesht një fshatare. Nuk e kuptoj pse u bëra e famshme", tha Babuska Z. Ajo u shtang kur gazetarët e BBC-së i treguan fotot e famës së saj të re.

"Unë kurrë nuk kam parë asnjë nga këto", shtoi ajo.

"Prindërit e mi vdiqën për atë flamur"

Pamjet e tregojnë atë duke ecur drejt dy ushtarëve ukrainas. Ushtarët thonë se mbërritën për ta ndihmuar dhe për t'i ofruar asaj një qese me ushqim. Pastaj ia hoqën flamurin, e hodhën në tokë dhe e shkelën. Kështu gruaja e ndjerë e ofenduar ua kthen ushqimin.

“Prindërit e mi vdiqën për atë flamur në Luftën e Dytë Botërore”, tha ajo e indinjuar.

Për Rusinë, ky ishte ari. Propaganda ruse rrallë mund të përqendrohet te individët dhe ata e panë gruan si një shembull të rrallë të një gruaje ukrainase që vajtonte për rënien e Bashkimit Sovjetik dhe i konsideronte rusët çlirimtarë.

Fotografia e Babuška Z është kudo - në murale, postera, kartolina ...

Shumica e ukrainasve, edhe në rajonet rusishtfolëse, nuk e mbështesin pushtimin, kështu që valëvitja e flamurit sovjetik u përdor si provë se veprimet e saj kanë mbështetjen e popullatës vendase.

Sipas BBC, makina propagandistike e Kremlinit ka nisur punën. Brenda pak ditësh, imazhi i saj, një kthim në një grua stereotipike fshatare të epokës sovjetike me shallin e saj ortodoks, çizmet dhe fundin e trashë, filloi të shfaqej kudo, nga Moska dhe Siberia në ishullin Sakhalin në Lindjen e Largët.

Kush është saktësisht gjyshja Z?

Deri vonë, askush nuk e dinte identitetin e vërtetë të Babushka Z. Në fakt, askush nuk ishte i sigurt nëse ajo ishte gjallë. Por ajo është një person shumë real. Emri i saj është Ana Ivanovna dhe BBC shkoi në Velika Danilovka, një fshat afër Kharkiv në verilindje të Ukrainës, ku Ana jeton me burrin e saj, qentë, macet dhe lepujt.

69-vjeçarja e gjallë dukej e befasuar kur gazetarët e BBC-së i treguan fotot e statujës të bëra pas pikturës së saj.

"A dukem vërtet kaq e vjetër? Është si një i huaj që më shikon", u tha Ana. Por historia e saj është shumë e ndryshme nga imazhi i krijuar nga mediat ruse. Ajo nuk e përkrah luftën.

"Si mund ta mbështes popullin tim që vdes?! Nipërit dhe mbesat e mia u detyruan të shkojnë në Poloni. Ne jetojmë në frikë dhe terror".

Gjyshja Z: Flamuri i kuq është flamuri i lumturisë dhe dashurisë

Pra, pse Anna i përshëndeti ushtarët me flamurin sovjetik? Ajo thotë se ishte keqkuptuar. Ajo pretendon se ka përzier dy ushtarë ukrainas që i ofruan ushqim me ushtarë rusë.

"Unë isha e lumtur që rusët do të vinin dhe nuk do të na luftonin. Unë isha e lumtur që do të bashkoheshim", tha Ana.

Ndërsa Ana fliste, aty pranë dëgjohej një zhurmë e vazhdueshme artilerie dhe luftimesh. Ajo nuk u tremb një herë. Ajo u mësua me të.

"Nëse do të mund të flisja me Vladimir Putin, do t'i thosha se ai e kishte gabim. Ne njerëzit ukrainas, çfarë kemi bërë për ta merituar këtë? Ne jemi ata që vuajmë më shumë", theksoi Ana. Shtëpia e saj u dëmtua nga granatimet. Dritaret e saj u thyen, çatia u dëmtua dhe copëzat u shpërndanë në lëndinë përballë shtëpisë.

"Putini është perandor, mbret, sundimtar"

Por Ana është nga koha sovjetike dhe heziton të kritikojë hapur liderin rus.

"Putini është president. Car, mbret, sundimtar", tha ajo për presidentin rus.

Ana tani ka frikë për sigurinë e saj. Të gjithë fqinjët qëndrojnë larg saj. Është një fshat i vogël dhe të gjithë e njohin njëri-tjetrin, shkruan BBC.

"Nuk jam e lumtur që rusët më bënë të famshëm. Sepse në Ukrainë tani më konsiderojnë tradhtare. Nuk dua asnjë problem. Nuk dua që njerëzit ta përdorin kurrë këtë kundër meje", përfundoi Ana. /Nacionale/

Tjera nga autori:
1