<b></b> Bjellorusët i bashkohen luftës në Ukrainë: Nëse mposhtet Putini, mposhtet edhe Lukashenko

Bjellorusët i bashkohen luftës në Ukrainë: Nëse mposhtet Putini, mposhtet edhe Lukashenko

22.05.2022 17:41

Bjellorusët janë ndër ata që i janë përgjigjur thirrjes së presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky për luftëtarët e huaj që të shkojnë në Ukrainë dhe t'i bashkohen Legjionit Ndërkombëtar për Mbrojtjen Territoriale të Ukrainës.

Associated Press shkruan se, duke pasur paraysh aksionet e larta në një konflikt që shumë njerëz e shohin si betejë që e vendosë diktaturën kundër lirisë, kësaj thirrjeje i janë përgjigjur shumë vullnetarë.

Për bjellorusët, të cilët i konsiderojnë ukrainasit një komb vëllezër, aksionet janë veçanërisht të larta. Kujtojmë se, trupat ruse përdorën territorin bjellorus për të pushtuar Ukrainën në fillim të luftës dhe Lukashenko i ka qëndruar publikisht aleatit të vjetër, presidentit rus Vladimir Putin, duke e përshkruar atë si "vëllanë e tij të madh". Ndërsa, nga ana e saj Rusia, ka pompuar miliarda dollarë për të mbështetur ekonominë e stilit sovjetik të Lukashenkos, të kontrolluar nga shteti, me energji dhe kredi të lira.

Vullnetarët bjellorusë besojnë se dobësimi i Putinit, do të dobësonte gjithashtu Lukashenkon, i cili e ka mbajtur pushtetin që nga viti 1994, dhe do të krijonte një mundësi për të rrëzuar qeverinë e tij shtypëse dhe për të sjellë ndryshime demokratike në kombin me afro 10 milionë banorë.

Për shumë nga bjellorusët, baza e tyre është Polonia, një vend përgjatë krahut lindor të NATO-s që kufizohet me Bjellorusinë dhe Ukrainën dhe që u bë një strehë për disidentët bjellorusë pro-demokracisë përpara se të bëhej një për refugjatët e luftës nga Ukraina.

Disa nga luftëtarët janë tashmë në Poloni, dhe disa kalojnë vetëm për pak kohë në tranzit në rrugën e tyre për në Ukrainë.

"Ne e kuptojmë se është një udhëtim i gjatë për të çliruar Bjellorusinë dhe udhëtimi fillon në Ukrainë," tha Vadim Prokopiev, një biznesmen 50-vjeçar që dikur drejtonte restorante në Minsk.

Ai u largua nga vendi pasi u përhap një thashethem se do të arrestohej pasi tha publikisht se qeveria nuk po bënte mjaftueshëm për bizneset e vogla.

“Kur lufta në Ukrainë të përfundojë përfundimisht, lufta jonë sapo do të fillojë. Është e pamundur të çlirohet vendi i Bjellorusisë pa dëbuar trupat fashiste të Putinit nga Ukraina”, tha ai.

Prokopiev drejton një njësi të quajtur "Pahonia" që ditët e fundit ka trajnuar rekrutët. Ai u intervistua nga Associated Press teksa mbikëqyrte një stërvitje që përfshinte gjuajtjen me pistoleta dhe armë të tjera në makina të vjetra në simulime të skenarëve të luftës. Ata po trajnoheshin nga një ish-polic polak, i cili tani është një instruktor privat i qitjes.

Prokopiev dëshiron që njerëzit e tij të fitojnë përvojë kritike në betejë dhe ai shpreson se së shpejti do të hapet një dritare mundësish për ndryshime demokratike në Bjellorusi. Por ai thotë se do të kërkojë që luftëtarë si ai të jenë të përgatitur dhe që anëtarët e forcave të sigurisë në Bjellorusi të kthehen kundër Lukashenkos.

Protestat masive në rrugë kundër zgjedhjeve të vitit 2020, të konsideruara gjerësisht si mashtruese, u pritën me një goditje brutale, duke çuar në besimin e Prokopiev se atje nuk mund të pritet asnjë "revolucion kadife".

"Pushteti nga Lukashenko mund të merret vetëm me forcë," tha ai.

Të shtunën, një grup burrash me një njësi tjetër, Kastus Kalinouski, u mblodhën në Varshavë në Shtëpinë e Bjellorusisë, ku grumbulloheshin çanta gjumi, dyshekë dhe pajisje të tjera të lidhura me Ukrainën. Ata u ulën së bashku, duke biseduar dhe duke ngrënë çokollatë dhe kafe ndërsa përgatiteshin për t'u vendosur në Ukrainë më vonë gjatë ditës. Shumica nuk donin të intervistoheshin jashtë dhe kishin shqetësime për sigurinë e tyre dhe të familjes në shtëpi.

Njësia, e cila nuk është zyrtarisht nën Legjionin Ndërkombëtar të Ukrainës, u emërua pas liderit të një kryengritjeje anti-ruse në shekullin e 19-të, i cili shihet si një hero kombëtar në Bjellorusi.

Një i gatshëm për të përshkruar motivet e tij ishte një 19-vjeçar, Ales, i cili jetonte në Poloni që nga viti i kaluar. Ai u largua nga Bjellorusia pasi shërbimi i sigurisë i vendit, thirri KGB-në, e arrestoi dhe e detyruan të denonconte një grup të rezistencës kundër Lukashenkos në një video-incizim. Atij iu tha se nëse nuk e zbatone urdhërin do të burgosej.

I veshur tërësisht në të zeza nga një xhup me kapuç te çizmet e tij, ai pranoi se ndihej nervoz kur erdhi momenti për të shkuar në Ukrainë. Ai kurrë më parë nuk kishte marrë ndonjë trajnim ushtarak, por do ta merrte atë sapo të mbërrinte në Ukrainë. Por se sa dhe ku do të vendosej, ai ende nuk e dinte.

Ales tha se do të luftonte jo vetëm për të ndihmuar Ukrainën, “por për ta bërë Bjellorusinë të pavarur”. Ai tha se ishte gjithashtu e rëndësishme për të që njerëzit të kuptojnë se populli bjellorus është shumë i ndryshëm nga qeveria e Lukashenkos.

Është një mision i rrezikshëm dhe disa nga vullnetarët e njësisë Kastus Kalinouski kanë vdekur.

Megjithatë, luftimet në Ukrainë mund të ndihen më pak të rrezikshme sesa rezistenca ndaj Lukashenkos në shtëpi, ku shumë aktivistë janë në burg në kushte të vështira.

Organizatori i rekrutëve të Kastus Kalinouski ishte Pavel Kukhta, një 24-vjeçar i cili tashmë kishte luftuar në rajonin e Donbasit të Ukrainës në vitin 2016, duke pësuar djegie dhe humbje të pjesës më të madhe të dëgjimit në njërin vesh. Ai e përshkroi njësinë e tij si një regjiment, që do të thotë se do të kishte qindra anëtarë, por nuk dha numrin e saktë të tij.

Kukhta tha se gjysmëvëllai i tij, Nikita Krivtsov, u gjet i varur në një zonë të pyllëzuar jashtë Minskut në vitin 2020. Policia ka thënë se nuk kishte prova të vrasjes, por Kukhta thotë se ai dhe pjesa tjetër e familjes janë të sigurt se ai ishte vrarë pasi kishte marrë pjesë në protestat kundër Lukashenkos.

Megjithatë, ai këmbënguli se mbështetja e tij për Ukrainën në luftë nuk ka të bëjë me hakmarrjen, por vetëm me luftën për ndryshime demokratike.

“Nëse Putini mposhtet, Lukashenko do të mposhtet”, tha ai.

Tjera nga autori:
1