<b></b> Çështja e Maqedonisë së Veriut shkakton tërmet politik në Bullgari

Çështja e Maqedonisë së Veriut shkakton tërmet politik në Bullgari

09.06.2022 09:17

Bullgaria rrezikon të shkojë në zgjedhje të parakohshme pasi lideri i njërës prej partive të koalicionit katërpalësh njoftoi se po largohej nga kabineti për shkak të mosmarrëveshjeve mbi buxhetin e BE-së dhe planeve të kryeministrit për të hequr veton ndaj Maqedonisë së Veriut për fillimin e bisedimeve për anëtarësim në BE.

Slavi Trifonov, lideri i partisë populiste "Ka njerëz të tillë", njoftoi në televizion largimin e tij nga koalicioni dhe tërheqjen e katër ministrave të tij nga kabineti.

Koalicioni i brishtë i Bullgarisë, i udhëhequr nga kryeministri Kiril Petkov, u formua gjysmë viti më parë dhe që atëherë ka qenë i ndarë për çështje kyçe si dërgimi i armëve në Ukrainë, adoptimi i euros, dhe shumë çështje të tjera.

Përveç "Ne vazhdojmë ndryshimin" të Petkov dhe "Ka një popull të tillë" të Trifonovit, koalicioni përfshin Bullgarinë Demokratike, një forcë e qendrës së djathtë dhe Partinë Socialiste Bullgare.

Pavarësisht mosmarrëveshjeve mes partnerëve të koalicionit, dukej se kishte një konsensus se situata e tensionuar gjeopolitike kërkonte kompromise.

Prandaj njoftimi i Trifonov ishte një bombë.

Trifonov, i njohur për qasjen e ashpër ndaj Shkupit, përmendi përditësimin e buxhetit dhe Maqedoninë e Veriut si dy arsyet për largimin e partisë së tij nga koalicioni. Ai shprehu gjithashtu kritika të forta ndaj Petkovit dhe zëvendëskryeministrit dhe ministrit të financave, Asen Vasilev.

Sipas tij, ministrat e “Ndryshimi vazhdon” po e çojnë vendin drejt falimentimit dhe Petkov po kryen një tradhti kombëtare sepse po bën gjithçka për të hequr veton e Bullgarisë për fillimin e bisedimeve për anëtarësim të Shkupit në BE, pavarësisht konsensusit parlamentar që negociatat për anëtarësim në BE mund të fillojë vetëm kur Maqedonia e Veriut të përmbushë marrëveshjen dypalëshe të fqinjësisë së mirë.

Trifonov tha gjithashtu se masat ekonomike të qeverisë vetëm do të rrisin inflacionin dhe vuri në pikëpyetje mungesën e përpjekjeve për të zbuluar skemat e korrupsionit nga qeveria e mëparshme, duke pyetur "ku është lufta kundër parave të pista?", raporton Euractiv.

Toshko Yordanov, një anëtar drejtues i partisë së Slavit, tha se kishte memorandume të ministrisë së jashtme bullgare që lidhnin atë që Petkov u kishte thënë homologëve perëndimorë, duke propozuar një "rrugë paralele" që lejonte heqjen e vetos, ndërsa çështjet e pazgjidhura midis Shkupit dhe Sofjes do të bëheshin pjesë të një procesi të mbikëqyrur nga BE. Yordanov tha se një proces i tillë nuk përmban as garancinë më të vogël se çështjet do të zgjidhen.

Petkov u kundërpërgjigj me akuzat se Grozdan Karadzhov, ministër i politikës rajonale i emëruar nga Trifonov, kishte kërkuar 3.6 miliardë leva (1.8 miliardë euro) për t'u paguar kompanive të ndërtimit të rrugëve të afërta me ish-kryeministrin Bojko Borisov. Ish-kryeministri është akuzuar për shpërdorim të fondeve shtetërore me kompanitë e ndërtimit, por nuk ka prova.

Petkov tha se ishte i bindur se kabineti do të vazhdojë të funksionojë me mbështetjen e deputetëve përgjegjës nga partia e Trifonov.

“Një qeveri e pakicës, në këtë rast, është shumë herë më e mirë se një qeveri në të cilën përpiqen të shantazhojnë për para shtesë, reformat reale po ndalen, reformat legjislative po ndalen”, shpjegoi kryeministri.

Bullgaria Demokratike dhe Partia Socialiste njoftuan se do të qëndrojnë me qeverinë, duke thënë se vendi nuk ka nevojë për kaos dhe zgjedhje të reja.

Tri partitë që mbeten në koalicion do të kenë tani 109 deputetë në parlamentin prej 240 vendesh, që do të thotë se kanë 12 deputetë më pak për një shumicë parlamentare.

Megjithatë, Yordanov tha se deputetët e "Ka një popull të tillë" nuk do të bëhen tradhtarë dhe do të qëndrojnë në linjën e partisë.

Politologët shohin një rrezik të madh për zgjedhje të parakohshme në vjeshtë.

Sipas tyre, zgjedhjet e parakohshme ka gjasa të favorizojnë forcat politike pro-ruse si “Vazrazhdane” (Ringjallja) e Kostadin Kostadinov, e cila ka 13 deputetë. Dy forca të tjera të ngjashme mund të hyjnë në parlament.

Fundi i këtij koalicioni do të kthente në pushtet Bojko Borisovin dhe do të shtynte në ballë Kostadinovin dhe liderët e tjerë të forcave pro-ruse, shkruan Petyo Tzekov, redaktor i së përditshmes Sega.

Tjera nga autori:
1