<b></b> Çfarë do të thotë rënia e Mariupolit për Rusinë dhe Ukrainën?

Çfarë do të thotë rënia e Mariupolit për Rusinë dhe Ukrainën?

18.05.2022 19:12

"Historia e një qyteti që nuk donte të binte pavarësisht se u shkatërrua".

Ushtarët ukrainas në një fabrikë çeliku në Mariupol janë dorëzuar. Është vula simbolike e kontrollit të Rusisë, pas javësh të një sulmi ndëshkues kundër qytetit port strategjik – por është një fitore që vjen me një kosto mahnitëse.

Të hënën, më shumë se 260 luftëtarë ukrainas, duke përfshirë 53 ushtarë të plagosur rëndë, u evakuuan nga Azovstal Iron and Steel Works, thanë zyrtarët ukrainas. Ata ishin strehuar atje për javë të tëra, linja e fundit e mbrojtjes së qytetit kundër bombardimeve ruse.

Tani, luftëtarët ukrainas thuhet se po transportohen në territorin e kontrolluar nga Rusia, ku, sipas zëvendësministrit të mbrojtjes të Ukrainës, ata përfundimisht do të tregtohen në një shkëmbim të burgosurish me ushtarë rusë. Rusia ka thënë se do t'i trajtojë trupat "në përputhje me ligjet përkatëse ndërkombëtare", megjithëse disa zyrtarë rusë kërkuan që luftëtarët ukrainas të përballen me gjyqin si kriminelë lufte. Dhjetra luftëtarë mbeten ende në uzinë, dhe saktësisht se çfarë do të ndodhë me ta është ende e pasigurt, megjithëse raportet sugjerojnë se edhe ata do të evakuohen dhe do të transportohen jashtë Mariupolit.

“Dita e 82-të e mbrojtjes sonë po i vjen fundi”, tha presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy në një fjalim video të hënën në mbrëmje. “Një ditë e vështirë. Por kjo ditë, si gjithë të tjerat, synon pikërisht shpëtimin e vendit dhe popullit tonë”.

“Dua të theksoj: Ukraina ka nevojë për heronjtë ukrainas të gjallë”, shtoi ai. “Ky është parimi ynë. Unë mendoj se çdo person adekuat do t'i kuptojë këto fjalë”.

Mariupol, në Detin Azov, ishte një qytet me më shumë se 400,000 banorë përpara pushtimit të Rusisë. Kapja e tij ishte thelbësore në propagandën e presidentit rus Vladimir Putin se ai po përpiqet të "çlirojë" rusishtfolësit nga kontrolli ukrainas. Qyteti ka qenë nën rrethimin rus gjatë gjithë luftës. Për ta marrë përfundimisht atë, Rusisë iu desh ta shkatërronte atë në mënyrë efektive dhe ta zbrazte atë nga njerëzit e tijduke vrarë mijëra civilë dhe duke i kthyer shumë nga të tjerët në refugjatë.

Por rezistenca e luftëtarëve të Ukrainës në Mariupol ndihmoi në bllokimin e forcave dhe burimeve ruse, duke i penguar ata të arrinin qëllimet e tyre të luftës diku tjetër. "Ata blenë kohë shumë të çmuar, nga pikëpamja taktike, që forcat ukrainase të kundërsulmojnë në zona të tjera, të rigrupohen dhe të marrin gjithashtu armë shtesë nga Perëndimi", tha Natia Seskuria, një eksperte ruse dhe bashkëpunëtore në Shërbimet Mbretërore të Bashkuara. Instituti.

Sfidimi i luftëtarëve ukrainas në fabrikën e çelikut - dhe më herët, ai i civilëve, të cilët u evakuuan në fillim të këtij muaji nga uzina - i mohoi Putinit fitoren simbolike që ai kërkoi, veçanërisht përpara festës së Ditës së Fitores së Rusisë më herët në maj. Vendosmëria e të bllokuarve në fabrikën e çelikut, nën sulmin e pamëshirshëm rus, u fut në historinë më të madhe që Kievi dhe aleatët e tij po tregojnë për ashpërsinë e rezistencës ukrainase.

“Rusia mund të marrë atë që ka mbetur nga qyteti. Por, uau, a e ka humbur narrativën”, tha Olga Oliker, drejtoresha e programit të Grupit Ndërkombëtar të Krizave për Evropën dhe Azinë Qendrore.

“Në anën ukrainase, ju keni këto përralla të heroizmit dhe vetëflijimit”, shtoi Oliker. "Dhe nga ana ruse, gjithçka që keni është 'ne vazhduam të goditnim dhe të goditnim, të goditnim dhe të goditnim'".

Putini e kishte shpallur Mariupolin "të çliruar" muajin e kaluar dhe siç thanë ekspertët atëherë, përveç rezervave në fabrikën e çelikut, qyteti ishte kryesisht nën kontrollin rus. Por dorëzimi i këtyre forcave ende i jep një fitore Rusisë, veçanërisht pasi Kremlini kërkon të konsolidojë territorin në lindje dhe në jug të Ukrainës.

Tani për tani, lufta po vazhdon, me Rusinë që po bën fitime në rritje dhe Ukraina nis kundërofensiva për të rimarrë disa nga ato arritje, siç po bëjnë aktualisht ushtarët ukrainas në Kharkiv. Mariupol është një pjesë e kësaj beteje më të madhe, edhe pse qëndron si një emblemë e shkatërrimit dhe numrit të pamatshëm njerëzor të luftës së Ukrainës deri më tani. Ajo që Putini mund të pretendojë tani është një qytet i brutalizuar deri në gërmadha.

Mariupol është strategjik dhe simbolikisht i rëndësishëm - për Ukrainën dhe Rusinë

Në maj 2014, pasi trupat ruse pushtuan Donbasin në mbështetje të separatistëve atje, separatistët e mbështetur nga Rusia morën përkohësisht kontrollin e Mariupolit. Ata vazhduan për disa javë derisa forcat qeveritare ukrainase rimorën qytetin në qershor 2014.

Në shumë mënyra, kjo ishte një pasqyrë e arsyes pse Mariupol do të ishte gjithmonë një qytet kritik në çdo sulm rus në Ukrainë – dhe pse fati i tij lidhet me temat më të mëdha të kësaj lufte.

Ukraina, veçanërisht pas vitit 2014, e pa Mariupolin si kyç për çdo lloj mbrojtjeje që mund t'i duhej të ngrinte kundër një pushtimi rus. "Ushtria ukrainase është përgatitur pikërisht për këtë për tetë vitet e fundit", tha Mason Clark, analist kryesor rus në Institutin për Studimin e Luftës.

Ndërsa rrethimi u zhvillua, u bë e qartë se ushtria ukrainase investoi shumë burime në mbrojtjen e qytetit, gjë që i mundësoi atij t'i rezistonte javëve të bombardimeve ruse. Aftësia e Mariupolit për të mbajtur pavarësisht sulmit e ndihmoi Ukrainën në lutjet e saj për ndihmë të huaj dhe ndihmë ushtarake , të cilën Perëndimi tani po e ofron në mënyra të konsiderueshme .

Por kjo sfidë pati një kosto: mosgatishmëria e Mariupolit për t'u shkatërruar përballë sulmit të Rusisë e bëri atë objektiv të një fushate ushtarake të pamëshirshme dhe pa dallim.

Rusia e rrethoi qytetin në fillim të marsit, duke bombarduar zonat e banuara, duke dëmtuar infrastrukturën e ujit dhe energjisë elektrike dhe duke ndërprerë furnizimet me ushqim dhe ilaçe. Banorët shkrinin borën për ujëtrupat u shpërndanë në rrugë. Në mars, ushtria ruse bombardoi një maternitet; javë më vonë, ajo bombardoi një teatër ku u strehuan qindra banorë.

Këtë muaj, OKB-ja dhe Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq ndërmjetësuan një marrëveshje për evakuimin e sigurt të civilëve nga Mariupol dhe zonat përreth, duke përfshirë rreth 1000 civilë të bllokuar gjithashtu në fabrikën e çelikut, shumë me ushqim, ujë dhe furnizime në pakësim. Përveç mijërave që u larguan, Ukraina ka pretenduar se Rusia ka transferuar me forcë mijëra civilë në territorin rus. Zyrtarët vlerësojnë se rreth 21,000 njerëz janë vrarë. Imazhet satelitore tregojnë varreza masive.

Mariupol gjithashtu ka rezonancë me pretendimet e Putinit se ai filloi një "operacion special ushtarak" me qëllim që të "de-naziste" Ukrainën dhe të mbronte rusishtfolësit. Mariupol është shtëpia e Batalionit Azov, një regjiment i zhytur në Gardën Kombëtare të Ukrainës që ka rrënjë të ekstremit të djathtë. Anëtarët e saj ishin ata që drejtuan rezistencën në fabrikën e çelikut.

Batalioni Azov u ngrit nga një grup neo-nazist në vazhdën e pushtimit të vitit 2014 dhe u bë një milici vullnetare e ekstremit të djathtë ndërsa luftonte kundër separatistëve rusë në konflikt. (Ai ndihmoi gjithashtu qeverinë ukrainase të rimarrë Mariupolin në vitin 2014. ) Grupi, nën presionin e qeverisë ukrainase, është distancuar nga ato lidhje ekstremiste, por ai ende vepron si një grup mjaft i pavarur me aktivitete të herëpashershme fanatike.

Çfarë ndodh tani?

Rusia e ka quajtur Mariupolin një "dorëzimi masiv", një shenjë që ata tashmë po përpiqen ta shesin këtë si një fitore. Por, siç tha Seskuria, ajo shpallje e fitores “nuk e ka atë kuptimin që ata kërkonin në fillim, sepse iu deshën pothuajse tre muaj për të marrë Mariupolin”.

Dhe, sigurisht, Rusia kishte plane shumë më ambicioze në fillim të luftës – Mariupol nuk ishte çmimi, por Kievi. Rusia që atëherë ka rinovuar fushatën e saj në lindje dhe jug të Ukrainës, ku Mariupol ka më shumë rëndësi. Por, përsëri, kërkoi që trupat ruse të derdhnin fuqi punëtore dhe burime në një luftë që disa mijëra ushtarë në tunelet e një fabrike çeliku i rezistuan për javë të tëra.

Rusia ka thënë se kërkon "kontroll të plotë" të Donbasit dhe Ukrainës jugore, dhe Mariupol e ndihmon Rusinë të gërmojë këtë pjesë të Ukrainës nga lindja në gadishullin e Krimesë.

Por, thanë ekspertët, evakuimi i trupave ukrainase në Mariupol nuk ka gjasa të ndryshojë në mënyrë dramatike luftën tani, pjesërisht sepse rusët tashmë kishin kontroll të konsiderueshëm të Mariupolit – kështu që çfarëdo fitoreje strategjike që Mariupol mund të sigurojë, Rusia tashmë ka fituar në masë të madhe para nga ajo. 

Dhe Rusia, pikërisht tani, po përpiqet të arrijë kontrollin e plotë të Ukrainës lindore dhe jugore. Në lindje, në veçanti, ofensiva e Rusisë po ngec ndërsa Moska dhe Kievi tregtojnë fitime në rritje të territorit.

Mariupol është një humbje e vërtetë territoriale për Ukrainën, por ai mbetet një mjet i fuqishëm në portretizimin e tyre të luftës, brenda dhe jashtë vendit. Ka një arsye pse Zelenskyy i quajti mbrojtësit e Mariupolit "heronj" - dhe se si trajtohen ushtarët tani që ata janë në territorin e kontrolluar nga Rusia do të formësojë gjithashtu historinë. Siç thanë ekspertët, mund të përfundojë të jetë një nga narrativat më të mëdha heroike të luftës së Ukrainës, nëse jo ajo qendrore.

"Rëndësia strategjike e portit është rëndësia strategjike e portit", tha Oliker për Mariupol. "Por ajo u bë shumë më tepër për historinë e një qyteti që nuk donte të binte pavarësisht se u shkatërrua". /Nacionale/

 

Tjera nga autori:
1