<b></b> Çfarë po ndodh me Putinin? Dora i dridhet dhe këmbët po i rrotullohen

Çfarë po ndodh me Putinin? Dora i dridhet dhe këmbët po i rrotullohen

28.05.2022 21:42

Presidenti rus Vladimir Putin nuk është mirë, është një pretendim që po shfaqet gjithnjë e më shumë në mediat botërore. Nga larg i jepen diagnoza të ndryshme në bazë të pamjeve në të cilat ai duket keq dhe sillet në mënyrë të çuditshme ose sipas thashethemeve të pakonfirmuara për gjendjen e tij shëndetësore, të cilat pritet t'i mohojë Kremlini. 

Kjo është në një farë mënyre një vazhdim i një tendence tashmë të vendosur - mos harroni se diagnoza të ndryshme janë bërë në mënyrë të ngjashme me ish-presidentin amerikan Donald Trump, kryesisht në fushën e psikiatrisë dhe neurologjisë, e ndjekur nga një diagnozë e ngjashme e pasardhësit të Trump, Joe Biden. 

Por a janë spekulime këto për Putin apo ka diçka të vërtetë në thashethemet? Ja çfarë kemi mundur të shohim dhe dëgjojmë për këtë temë që nga fillimi i pushtimit që Putin filloi kundër Ukrainës tre muaj më parë, me justifikime qesharake jo bindëse. 

Më 21 prill, në një takim teatral me ministrin e tij besnik të mbrojtjes Sergei Shoigu, presidenti rus lëshoi ​​një urdhër për të anuluar një sulm të planifikuar në fabrikën e madhe të çelikut Azovstal në Mariupol, që atëherë ende mbahej nga mbrojtësit ukrainas. 

Ai mbahej pas tavolinës me dorën që i dridhet 

Forcat ruse me sa duket nuk e respektuan këtë urdhër, por vazhduan të sulmonin dhunshëm Azovstal. Por pamja e tij tërhoqi të njëjtën vëmendje si fjalët e Putinit. Pamjet treguan qartë se Putini ishte i përkulur, i zhytur në një karrige dhe i kapur pas tryezës me dorën e djathtë. 

Takimi zgjati dymbëdhjetë minuta dhe Putin, sipas regjistrimit, nuk e ka ndarë kurrë dorën e djathtë nga buza e tavolinës. Mund të mos jetë as aq e pazakontë - mund t'i atribuohet, për shembull, nervozizmit të dukshëm dhe të kuptueshëm të diktatorit rus për shkak të luftës që nuk po shkon siç priste - por në takimin me presidentin bjellorus Alexander Lukashenko shihet se e njëjta dorë po dridhet në mënyrë të pakontrolluar.

Pamjet janë të një cilësie të dobët dhe duket sikur janë prerë nga pamjet e takimit të publikuara nga televizioni rus, por nuk duket të jenë të montuara. Për më tepër, në regjistrimin zyrtar të takimit, vërehet se Putini është duke shtrembëruar këmbët.

Nuk e dimë nëse është simptomë e sëmundjes, por duhet theksuar se e ashtuquajtura sindroma e këmbëve të lakuara është një çrregullim neurologjik relativisht i zakonshëm që mund të shkaktohet nga sëmundja e Parkinsonit.

Krahasimi me dridhjen e Hitlerit

Daily Mail madje e krahasoi dridhjen e Putinit me një video famëkeqe të diktatorit nazist Adolf Hitler nga fundi i Luftës së Dytë Botërore, duke u përpjekur më kot të fshihte krahun e tij të majtë pas shpinës, i cili u drodh në mënyrë të pakontrolluar ndërsa ai dekoronte njerëzit që mbronin Berlinin në ditët e fundit të luftës.

Natyrisht, ne nuk mund të dimë nëse Putin vuan nga e njëjta sëmundje apo një sëmundje e ngjashme nga e cila vuante Hitleri para se të vriste veten në bunkerin e tij.  

Më 2 maj, Daily Mail raportoi gjithashtu një profil misterioz në Telegram të quajtur General SVR, duke cituar një burim të paidentifikuar të lartë të Kremlinit, i cili tha se Putin kishte kancer abdominal, sëmundje të Parkinsonit dhe çrregullim skizoafektiv për operacionin, i cili thuhet se ishte planifikuar për të në prill, por ai e shtyu atë, duke vendosur ta kryente pas një parade tradicionale ushtarake në Ditën e Fitores. 

Putini monitorohet nga një ekspert i kancerit të tiroides

Media e pavarur kërkimore ruse Projekt, e cila është e ndaluar në vend dhe operon nga jashtë, njoftoi pothuajse dy muaj më parë dhe Daily Mail raportoi se Putini monitorohet vazhdimisht nga një mjek i specializuar në kancerin e tiroides.

Ky kirurg rus i quajtur Yevgeny Selivanov, i cili është i punësuar në Spitalin Klinik Qendror të Moskës, dyshohet se shpesh largohet nga Moska për në Soçi, një qytet dhe vendpushim veror në Detin e Zi, ku Putin shpesh shkon me kënaqësi për të pushuar dhe për t'u takuar me udhëheqës ndërkombëtarë. 

Dhe Projekti publikoi një dokument që gjoja tregon se Selivanov fluturoi nga Moska në Soçi të paktën 35 herë. Për më tepër, kjo media sugjeron që Putini u trajtua nga neurokirurgu Oleg Mishkin në një sanatorium në vitin 2016, së bashku me një numër specialistësh të tjerë, dhe se si Mishkin iu dha medalja Doktor Nderi i Rusisë vitin e ardhshëm. Si një tregues shtesë se Putin ka kancer të tiroides, ata thonë se ai vetë ka shfaqur interes publik për trajtimin e këtij lloj kanceri. 

Media e ndaluar ruse kujton se në vitin 2020, Putin vizitoi Qendrën Kombëtare të Kërkimeve Mjekësore për Endokrinologjinë dhe bisedoi me kreun e saj Ivan Dedov'

Mark Galeotti, një bashkëpunëtor i lartë në Institutin Mbretëror të Shërbimit të Bashkuar të Britanisë dhe një ekspert për Rusinë dhe krimin ndërkombëtar, shkroi në një kolonë të fundit të Daily Mail se koha e Putinit po i mbaronte: Ai do të jetë 70 vjeç në tetor dhe padyshim nuk është mirë. Ka sëmundjen e Parkinsonit, kanceri i tiroides ose kanceri i gjakut. Unë nuk jam mjek, por e kam ndjekur nga afër Putinin për 25 vjet dhe diçka nuk shkon.

"Ishte e çuditshme ta shihje atë - një njeri që bëri një kapital të tillë politik nga rripi i tij i zi në xhudo, hokej mbi akull dhe kalërim i zhveshur - i ulur në festimet e Ditës së Fitores në Moskë më 9 maj, i rrethuar nga dhjetë truproja dhe një batanije mbi gjunjët. Pranë tij ishin veteranë 90-vjeçarë, me medalje në gjoks, të ulur rehat pa batanije”, shkruan Galeotti.

Dhe me kaq nuk mbaroi polemika, sepse shumë shpejt në rrjetet sociale u shfaq një video, sipas së cilës duket se Putini është filmuar në një katedrale të zbrazët para meshës dhe se pamjet me të janë montuar më pas për të transmetuar meshën. 

Ish-agjenti i dyshuar rus: Putini iu nënshtrua një operacioni më 17 maj

Gjenerali i SVR u rishfaq këtë të hënë, duke pretenduar se Putini i ishte nënshtruar me të vërtetë operacionit "natën e së hënës, 16 maj deri të martën, 17 maj", të cilin mjekët e shpallën "të suksesshëm" dhe se ai kishte munguar në publik që nga 17 deri në 19 maj ndërsa po shërohej. 

"Nga 17 deri më 19 maj, takimet dhe mesazhet e "konservuara" të regjistruara paraprakisht u publikuan në redaksinë e lajmeve dhe Putin bëri dy telefonata personalisht gjatë asaj kohe", shtoi gjenerali i SVR. Gazeta e politikës së jashtme New Lines Magazine pretendon se një ish-oficer i Shërbimit të Inteligjencës së Jashtme Ruse dyshohet se fshihet pas profilit të gjeneralit SVR - i cili është një shkurtim i Shërbimit të Inteligjencës së Jashtme të Rusisë. 

Më 13 maj, New Lines publikoi një artikull të madh me titull "A është Putin i sëmurë?". Sigurisht, elementi më interesant i analizës së tyre është pretendimi se ata kanë regjistrime audio të një oligarku të afërt me Kremlinin, i cili thotë se Putini është "shumë i sëmurë" dhe ka "kancer në gjak", megjithëse ai nuk specifikon llojin e kancerit që presidenti rus dyshohet se e ka.

Inteligjenca ukrainase: Putin ka kancer, po përgatitet largimi i tij

Ndërkohë, vetë Ukraina i është bashkuar pretendimeve për shëndetin e Putinit, kështu që kreu i Drejtorisë kryesore të Inteligjencës së Ministrisë së Mbrojtjes së Ukrainës, gjeneralmajor Kirilo Budanov, i tha Sky News dy javë më parë se ai mund të konfirmonte se Putin ishte "në gjendje shumë të keqe mendore dhe fizike”.

"Ai është shumë i sëmurë. Ai vuan nga sëmundje të ndryshme, njëra prej të cilave është kanceri", shpjegoi lideri i ri i shërbimit inteligjent ushtarak ukrainas, duke shtuar se, sipas inteligjencës së tyre, procesi i largimit të Putinit, gjegjësisht grushti i shtetit në Moskë, është tashmë duke u zhvilluar dhe se është “e pamundur të ndalet”. 

Megjithatë, Budanov thekson se Putini është në fazën terminale të sëmundjes: "Nuk ia vlen të shpresohet se Putini do të vdesë nesër. Ka të paktën edhe disa vite të tjera. Ju pëlqen apo jo, por është e vërtetë". /Nacionale/

Tjera nga autori:
1