<b></b> Dy vullnetarë amerikanë u zhdukën në Ukrainën lindore

Dy vullnetarë amerikanë u zhdukën në Ukrainën lindore

16.06.2022 19:31

Dy shtetas amerikanë që udhëtuan në Ukrainë për të luftuar si vullnetarë kundër forcave ruse janë zhdukur për një javë dhe kanë frikë se mund të jenë të burgosur, thanë anëtarët e familjes.

Alexander Drueke, 39 vjeç dhe Andy Huynh, 27 vjeç, nga Alabama, kontaktuan për herë të fundit familjet e tyre më 8 qershor dhe nuk u kthyen nga një mision në rajonin Kharkiv të Ukrainës lindore.

Raportet se ata u kapën nga ushtarët rusë nuk janë konfirmuar, tha familja dhe një zëdhënës i Departamentit të Shtetit të SHBA. "Ajo që ne dimë zyrtarisht në këtë pikë nga Departamenti i Shtetit është se Andy dhe Alex janë të zhdukur", tha me telefon e fejuara e Andit, Joy Black. "Ne nuk kemi asnjë konfirmim për asgjë më shumë se kaq. Sa më gjatë të zgjasë kërkimi, aq më qartë fillojmë të shqyrtojmë opsionet e tjera", shtoi ajo.

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova tha se Shtetet e Bashkuara nuk kishin kontaktuar Rusinë në lidhje me raportet për luftëtarët amerikanë. 

"Unë nuk e kam atë informacion, kontrolloj çdo ditë dhe do ta kontrolloj sot. Ne po publikojmë publikisht informacione për fatet e mercenarëve të ndaluar ose të atyre që po gjykohen", citohet të ketë thënë Zahar nga agjencia e lajmeve RIA. Ministria e Mbrojtjes e Rusisë nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment. /Nacionale/

 

Tjera nga autori:
1